İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Sporları Genç Erkekler Futbol Şampiyonu Öğrencilerden İstanbul Millî Eğitim Müdürü Yelkenci’ye Ziyaret

Okul Sporları Genç Erkekler Futbol Şampiyonu Öğrencilerden İstanbul Millî Eğitim Müdürü Yelkenci’ye Ziyaret

Okul Sporları Genç Erkekler Futbol Şampiyonu olan Beykoz Türkiye Futbol Federasyonu Meral Celal Aras Spor Lisesi öğrencileri İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci’yi ziyaret etti.

Futbolla okulu bir arada yürütmeyi tercih ettikleri için öğrencileri tebrik eden İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, şöyle konuştu:

“Türkiye şampiyonu olduğunuz için, bizi gururlandırdığınız ve mutlu ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Hem sizlere hem de sizleri yetiştiren, sizlere emek harcayan hocalarınıza teşekkür ediyoruz. Şimdiye kadar Türkiye’de özellikle futbolcu olmak isteyen, bu işi profesyonel olarak yapmak isteyen gençlerin eğitimi düşünmek gibi bir imkânları yoktu. Çünkü futbol ağır bir işçilik, futbolla eğitimin bir anda yürümesi zordu ancak bu Tematik Lise bağlamında Sayın Müsteşarımızın inşa etmiş olduğu bu projeyle futbol liselerimiz, basketbol liselerimiz açılmaya başlandı. Hem akademik anlamda lise tahsili, üniversite tahsili yapma imkânı hem de futbolculuğu yürütebilme imkânı doğmuş oldu.”

Sporla okulun bir araya gelmesinin Türkiye’de yeni başlanan bir çalışma olduğunu vurgulayan Yelkenci, sözlerine şöyle devam etti:

“ Baştan bütün doğabilecek problemleri ön görmek mümkün olmayabiliyor neticede insanlar yapıyor bu çalışmaları. Süreç yaşandıkça büyür, tecrübeler içeriye aktarıldıkça daha güzel bir hale gelir. Futbolcuların yüksek tahsil yapmış olması, onların bir yabancı dil bilmesi ülke dışına çıktığında önemli. Futbolcularımızın yüksek tahsilli olması hem spora hem de genel anlamda hayata bakış açılarını değiştirir. Çünkü futbolda süper ligde herhangi bir takımda oynamak herkesin kaldırabileceği bir şey değil çünkü çok yüksek bir popülaritesi var. Büyük takımlarda oynayanların daha yüksek dolayısıyla onu kaldırabilmek için ve onunla baş edebilmek için tahsilli olmanın önemli olduğunu, bunun yardımcı olacağını düşünüyorum.”

80’lerin sonu, 90’ların başındaki Beşiktaş takımından örnekler vererek futbolcuların eğitim almasının önemine değinen Yelkenci,  “ Üniversite okuyan futbolcuların hayata bakışı çok farklıydı. O yüzden biz okulumuzu ve okulumuzdaki öğrencileri çok önemsiyoruz.” dedi.

Yelkenci konuşmasının ardından öğrencilerle futbol ve takımdaki görev yerleri üzerine sohbet etti.

12-06-201812-06-201812-06-201812-06-201812-06-201812-06-201812-06-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.