İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Öncesi Eğitim Çalıştayı

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Okul Öncesi Eğitim Çalıştayı yapıldı.
Okul Öncesi Eğitim Çalıştayı

Toplumsal refahın artması ve ülkemizin sosyal, kültürel ve ekonomik sürdürülebilir kalkınması eğitim sistemin ilk önemli adımı olan erken çocukluk eğitiminden başlamaktadır. Burada başta aile, okul ve çocuğun yakın çevresi olmak üzere tüm paydaşların birbirleriyle etkileşimlerinin sağlanması son derece önemlidir.

Millî Eğitim Bakanlığımızın, 2023 Eğitim Vizyonu Belgesinde ve Cumhurbaşkanlığımızın 2019 yıllık programında 5 yaşındaki bütün çocukların okullaşması hedefi yer alıyor.   Millî Eğitim Bakanlığımız farklı sebeplerden elverişsiz şartlara sahip tüm çocukların eğitim hakkının sağlanması için bütünleşik bir stratejiye sahip. Bakanlığımız aile ve sosyal boyutlarıyla bu bütünleşik stratejinin oluşturulmasında ağırlık merkezi olacak. Dolayısıyla toplum temelli bir erken çocukluk eğitimi öne çıkarılacak.

 Bu çerçevede ilkin İstanbul'da haziran ayında ilçeler bazında Okul Öncesi Eğitim çalıştayları düzenlenmişti. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, Maltepe Üniversitesi ev sahipliğinde 2 Eylül. 2019 tarihinde Okul Öncesi Eğitim Çalıştayıdüzenledi.Çalıştaya akademisyenler, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, İstanbul İl Müftülüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İstanbul İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürlüğü, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimizin temsilcileri ile öğretmenler, Okul Aile Birliği Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşları, eğitim gönüllüleri (gazeteci, yazar, sanatçı, hayırsever vb.), çeşitli odaların temsilcileri katıldı.

Eğitim Vizyonu ve Stratejik Plan

Okul öncesi eğitimde niteliğin ve farkındalık arttırılması için çabalar gösterilmesinin önemine değinen Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Belma Akşit,çalıştayın açılışındaki konuşmasında "Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından hazırlanan 2023 Eğitim Vizyonumuzla, bu doğrultuda hazırlanan 2019-2023 Stratejik Planımız var. Dolayısıyla bu güzel bir çalışma olacak.İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle kapsamlı bir işler yapmaktan ve bu çalıştaya ev sahipliği yapmaktan dolayı onur duyuyoruz." dedi.

 Okul öncesi eğitimin son yıllarda bütün hükümetlerin en önemli eğitim politikaları arasında yer aldığını belirten Millî Eğitim Bakanlığı Erken Çocukluk Eğitimi Daire Başkanı Sayın Tuncay Morkoç ise, resmî kayıtların tutulmaya başlandığı 2002 yılının okul öncesi eğitim için bir milat olduğunu ifade etti.

06-09-201906-09-201906-09-201906-09-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.