İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OKUL DOSTU PROGRAMI PROJE UYGULAMA PROTOKOLÜ İMZALANDI.

        İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, İBM, Özel Sektör Gönüllüleri Derneği arasında ‘’Okul Dostu Programı Proje Uygulama Protokolü’’ İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ’ın makamında imzalandı.
OKUL DOSTU PROGRAMI PROJE UYGULAMA PROTOKOLÜ İMZALANDI.

Okul Dostu Programı kapsamında özel sektör gönüllülerinin, okullarda haftada bir saat serbest  etkinlikler dersi kapsamında öğrenciler ile buluşturulması, öğrencilerin serbest etkinlikler derslerinde yaratıcı düşünme, kendini ifade etme, iletişim kurma, kitap okuma becerileri ve çevresel farkındalıklarını geliştirilmesi ve böylelikle 2023 vizyonu doğrultusunda üst düzey öğrenim becerilerinin ve 21. yy becerilerini geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda ilimizde 16 ilçemizde belirlenen 50 okulumuzda proje uygulamalarının gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Proje protokolü ile 5 ayrı uygulama ön görülmektedir.

Meslek Tanıtımları: Çocuklarla olumlu rol modellerini buluşturarak, çocukların kişisel becerilerini farketmeleri, kariyer ve meslek edinme konusunda farkındalık kazanmalarını sağlamaktır.

IBM Düşünme Meraklısı Mühendisler: Mühendislik becerileri ve meraktan yola çıkarak yapılan uygulamalar ile meslek seçiminde kendi kişiliğini iyi tanımaları, kişisel becerilerini, yeteneklerini, ilgi alanlarını iyi bilmeleri ve meslekler hakkında araştırarak bilgi sahibi olmalarının önemini kavratmak için hazırlanmış bir programdır.

İngilizce Konuşma Kulüpleri: Çocukların dil öğrenimlerine katkıda bulunmak ve interaktif katılım ile öğrendikleri dili kullanabilmeleri amacıyla hazırlanmıştır.

Meraklı Kitaplar: İlköğretim 3. 4. ve 5. sınıf (9-11 yaş) çocuklarda kitap okumaya dair heyecan, merak ve ilgi uyandırarak, çocukları kitap okumaya teşvik etmek amacı ile hazırlanmıştır. Çocukların hayal güçlerinin ve yaratıcılıklarının gelişmesine katkıda bulunmak da projenin nihai hedeflerinden biridir.

Çevreci Penguenler: Küresel ısınma, çevresel problemler ve doğanın korunması konusunda çocukların farkındalık kazanmalarına destek olmak amaçlamaktadır.

Proje kapsamında yapılması planlanan eğitimlerin interaktif uygulama yöntemleri ve görsel eğitim materyali ile desteklenerek özel sektörde çalışan gönüllüleri aracılığıyla çocuklarımızla paylaşılması hedeflenmektedir.

Okul Dostu Programı Proje Protokol imza törenine İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ, İBM Türk Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programları Müdürü Dr. Ceyhun GÖCENOĞLU, Özel Sektör Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pınar ILGAZ, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Temel Eğitim Şube Müdürü Timur TUĞRAL, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE Birimi üyeleri katıldı.

Okul Dostu Programı Protokol imza töreninde konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ;

Proje kapsamında yapacağımız etkinliklerle biz çocuklarımıza 5 ayrı hediye paketi sunuyoruz. Proje dahilinde uygulanması planlanan her program çocuklarımıza ayrı bir değer, ayrı bir beceri kazandıracak. Bu eğitimlerde kazanacakları özgüven, kazanacakları beceriler çocuklarımıza hayatları boyunca lazım olacak beceriler. Ağaç yaş iken eğilir atasözümüzden hareketle bu projede olmaktan mutluluk duyuyoruz. Çünkü biz eğitimci vebaliyle ve sorumluluğuyla düşünüyoruz.Projeyle çocuklarımızın meslekleri tanıyacağı, kendi yeteneklerini farkedeceği, yabancı dil derslerinde öğrendiklerini tatbik edeceği, kitap okuma ve yazma becerilerini özümseyeceği, çocuklarımızın çevre konusunda bilinç kazanacağı bir projenin protokolünü imzalıyoruz. Bizim çocuklarımızı yetiştirirken eğitimde ulaşmak istediğimiz hedefler ile proje programlarının hedefleri aynı doğrultuda. Yani biz bugün bir güç birliği yapıyoruz.

Zaten projenin Milli Eğitim Bakanlığımızın müfredatını destekleyen etkinlikleri içermesi samimiyetin ve iyi niyetin göstergesi. Ülkemizin koyduğu hedefler doğrultusunda bizim soran sorgulayan, çözüm üreten, öğrendiği bilgiyi beceriye ve yaşam şekline dönüştüren, yeteneklerinin farkında olan bir nesile ihtiyacımız var. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bizim için çok değerli olan çocuklarımıza yeni değerler kazandıracak projelere ve proje paydaşlarına kapımız sonuna kadar açık.

Ayrıca bu proje bizim okullarımızda halen devam eden Hami Projesini de destekleyici nitelikte. Bu projemizde de özel sektörde yer alan kurumlar, kuruluşlar, işletmeler okullarımızla kurumsal birikimini, tecrübelerini paylaşıyor ve okulumuza destek vererek bir nevi okulumuzun hamisi oluyor Özel Sektör Gönüllüleri Derneğinin içerisinde yer alan firmalarımızında aynı inceliği göstereceğini, okullarımızdan desteklerini esirgemeyeceklerini düşünüyorum.

Projenin diğer güzel tarafı ise Özel Sektör Gönüllüleri Derneği tarafından çocuklarımızla buluşacak gönüllülerimizdir. Bazen bir kitap, bazen bir hayat hikayesi, bazen de başarmış bir insan çocuklarımızın hayatında  farklı bir pencere açabilir.Çocuklarımızla aynı şartları yaşamış, onların yürüyeceği yolları yürümüş ve başarmış bir insanla tanışmak, bu kişiyle sohbet etmek çocuklarımızın başarabilme azmini pekiştirecek, kendisininde başarabileceği inancını oluşturacak. Proje bu yönüyle de anlamlı ve değerlidir.

Şimdi eğitim öğretim yılı biterken bu protokolün imzalanması insanlarda geç kalınmış algısı oluşturabilir. Hayır aksine bu projemiz 2015-2016 Eğitim Öğretim yılında uygulanacak bir projedir. Proje paydaşlarımız Eğitim Öğretim yılı başlar başlamaz etkinliklere başlamak istiyor ve bizlerde bunun için protokolü şimdi imzalıyoruz. Bu proje paydaşlarımızın samimiyetini ve heyecanını gösteriyor ve ben İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü olarak inanıyorum ki okul müdürlerim, öğretmen arkadaşlarım aynı samimiyetle bu projeyi sahiplenecektir ve desteklerini esirgemeyecektir.

Anadolu’da düğünlerde gelinlere beşi bir yerde diye çok değerli bir takı hediye edilir. Projede yer alan beş etkinliğin çocuklarımıza hediye edilecek beşi bir yerde olduğunu düşünüyorum. Bu düşüncelerle proje paydaşımız Dr. Ceyhun GÖCENOĞLU ve İBM Türk personeline, Özel Sektör Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pınar ILGAZ ve tüm gönüllülerine, Temel Eğitim Şube Müdürüm Timur TUĞRAL ve ekibine teşekkür ediyor projenin çocuklarımıza, öğretmenlerimize, idarecilerimize ve İstanbul’umuza hayırlı olmasını diliyorum’’ dedi.

Okul Dostu Programı Protokol imza töreninde konuşan Özel Sektör Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pınar ILGAZ;

‘’Özel Sektör Gönüllüleri Derneği olarak bu projede paydaş olarak yer almaktan son derece mutluyuz. Derneğimizin üyesi olan 70 şirket adına temsilci olarak burada yer alıyorum ve üyelerimizin hepsi projede öğrencilerimizle bir araya gelmekten, onların geleceğine yönelik bir katkı sağlamaktan son derece mutlular. Çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla çıktığımız bu yolda projenin bu kadar kapsamlı hale gelmesi bizi ve gönüllülerimizi son derece mutlu ediyor. Ayrıca müdür beyin dediği gibi bir kurumun kurumsal birikimini ve imkanlarını projede etkin olarak kullanması ülkemizin geleceğine yapılacak güzel bir yatırımdır diye düşünüyorum. Bizlere verdiğiniz ve vereceğiniz destek için derneğimizin üyeleri adına İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ’a, Proje paydaşımız Ceyhun GÖCENOĞLU’nun nezdinde İBM Türk’e,  Temel Eğitim Şube Müdürümüz Timur TUĞRAL’a ve ekibine, projede çocuklarımızdaki köprüleri kurmamızda bizlere yardımcı olacak öğretmen ve okul idarecilerimize teşekkür ediyor, projenin hayırlı olmasını diliyorum’’ dedi.

 

Okul Dostu Programı Protokol imza töreninde konuşan İBM Türk Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programları Müdürü Dr. Ceyhun GÖCENOĞLU;

‘’Bizde İBM Türk olarak projede paydaş olmaktan son derece mutluyuz. Ayrıca biz  Özel Sektör Gönüllüleri Derneğinin bir üyesiyiz ve derneğin bünyesinde yer alan 70 şirket gibi yapılacak etkinlikte elimizden gelen desteği veiyoruz, vermeye devam edeceğiz. Projede IBM Düşünme Meraklısı Mühendisler programıyla çocuklarımıza mühendislik becerileri ve meraktan yola çıkarak yapılan uygulamalar ile meslek seçiminde kendi kişiliğini iyi tanımaları, kişisel becerilerini, yeteneklerini, ilgi alanlarını iyi bilmeleri ve meslekler hakkında araştırarak bilgi sahibi olmalarının önemini kavratmayı amaçlıyoruz. Proje odaklı düşünen, merak eden çocuklarımızın yeteneklerinin farkına varmaları bizim için önemli. Projede yapılan etkinlikler aslında sadece öğrencilerimiz için değil bizim çalışanlarımız ve gönüllülerimiz için de bir fırsat diye düşünüyorum. Farklı bir ortamda ülkenin geleceği çocuklarımızla bir araya gelen çalışanlarımız, gönüllülerimiz bilgi birikimini paylaşmakla beraber Pınar hanımın dediği geleceğin mühendislerine, mucitlerine rol model oluyor, onları bu yolda cesaretlendiriyorlar. Ben konuşmalarıma son verirken İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ’a, Proje paydaşımız Pınar ILGAZ hanıma ve Özel Sektör Gönüllüleri Derneği üyelerine, Temel Eğitim Şube Müdürümüz Timur TUĞRAL’a ve ekibine, projede memği geçen herkese teşekkür ediyorum. Umarım projemiz ülkenin geleceğine anlamlı katkılar sağlar’’ dedi.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.