İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okçuluk Atölyesi

Okullarda Okçuluk Alanları Oluşturma Projemiz kapsamında Başakşehir TOKİ Turgut Özal İmam Hatip Ortaokulunda bir atölye açıldı.
Okçuluk Atölyesi

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Geleneksel Türk Okçuluğu ile ilgili çalışmalarını yoğun şekilde sürdürmeye ve kültür varlıklarının çocuklarımıza tanıtılması yönünde adımlar atmaya devam ediyor. Bu doğrultuda hayata geçirilen Okullarda Okçuluk Alanları Oluşturma Projemiz kapsamındaki çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Bu kapsamda Başakşehir TOKİ Turgut Özal İmam Hatip Ortaokulundaki atölye açılışına, Başakşehir İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Ramazan Yılmaz, Strateji Geliştirme Birimi Şube Müdürümüz Sayın Timur Tuğral, eğitim yöneticilerimiz, proje koordinatörümüz Büşra Saygın ve öğretmenlerimiz katıldı.

Zanaatkârlık ve Öz Disiplin

Atölye açılışında konuşan İl Millî Eğitim Şube Müdürümüz Timur Tuğral, Geleneksel Türk Okçuluğunun UNESCO tarafından insanlığın ortak mirası olarak kabul edildiğini hatırlattı.  Tuğral, "Geleneksel Türk Okçuluğu, Türkiye'de gerçekleştirilen geleneksel okçuluk sporu etrafında şekillenen, yüzyıllar içinde belirlenmiş ilkeleri, kuralları, ritüelleri ve toplumsal uygulamaları, geleneksel zanaatkârlıkla üretilen ekipmanları, okçuluk disiplinleri ve atış tekniklerini barındıran bir somut olmayan kültürel miras unsuru olma özelliğini taşıyor.   Şunu biliyoruz ki, okçuluğun icrasında kullanılan ekipmanlar, malzeme bilgisi, beceri, sabır ve ustalık gerektiren bir zanaatkârlıkla üretiliyor. Projemiz kapsamında çocuklarımızın kültürel değerlere ilişkin görgü ve bilgisini artırmaya, onların öz disipline sahip bireyler olarak gelişim göstermeleri için çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

Okçuluğa ilişkin farkındalığa değinen Tuğral, kadim geleneğimizin, tarihi ve kültürel mirasımızın bir parçasını oluşturan okçuluğu gelecek nesillere aktarmak için bu projenin uygulandığını belirtti.  Eski ve köklü sporumuzun canlandırılmasının önemine dikkat çeken  Tuğral, atölyede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Atölye Çalışmaları

Proje koordinatörümüz Büşra Saygı ise, Okullarda Okçuluk Alanları Oluşturulması Projesi kapsamında belirlenen 8 pilot okulda yapılan çalışmaları anlattı. Çocukların becerilerini arttıran projenin aynı zamanda 2023 Eğitim Vizyonuyla doğrudan ilişkili olduğunu vurguladı.  Kademeli olarak atölyelerin açıldığını belirten Saygın, proje ile okçuluk sporunun uygulanması ve eğitimlerinin yanında okçuluk malzemelerinin tamiri, temini, geliştirilmesi ve üretimi için farkındalığın arttırılmasının amaçlandığını ifade etti.

Proje kapsamında açılan atölyede öğretmenlerimize, malzeme kullanımı ve üretimi için gelişim seminerleri verilecek. Öğrencilerimize, teknik eğitimlerin dışında malzeme kullanım ve üretim bilgisi uygulamalı bir şekilde aktarılacak.

21-12-201921-12-201921-12-201921-12-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.