İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğretmenlerin Sanata Açılan Penceresi

Öğretmenlerimizin heykel, hat sanatı,  cam işlemeciliği, resim, tezhip, ebru ve kaligrafi gibi eserlerinin yer aldığı karma görsel sanat sergisi İstanbul Üniversitesi’nde açıldı.
Öğretmenlerin Sanata Açılan Penceresi

İstanbul Üniversitesi, 24 Kasım Öğretmenler Günü için öğretmenlerin nadide eser örneklerinin yer aldığı   önemli bir sergiye ev sahipliği yaptı. Serginin açılış törenine İstanbul Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz,  İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, öğretmenevi müdürleri serginin düzenlemesinde öncülük eden Emine Nevin Acar, eser sahibi öğretmenler ve çeşitli okullardan ziyaretçiler katıldı.

İstanbul Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz serginin açılışında yaptığı konuşmada, üniversitelerin bulunduğu bölgenin eğitim kalitesinin artırılması bakımından önemli olduğunu kaydetti. Ersöz, “Toplumun çocuklarının yetiştirilmesi bakımından iş birlikleri gereklidir. Eğitimciler olarak bizlerin öğrencilerimize bildiklerimizi  verebilmenin daha güzel yollarını bulmak için de ayrıca sanatla ilgilenmemiz gerektiğini özellikle vurgulamak istiyorum.” dedi.

İstanbul Üniversitesi ile çoklu iş birlikleri kapsamında serginin üniversitede açıldığını belirten Levent Yazıcı, “Öğretmenlerimizin yaptıkları her türlü taltifin ötesindedir. Sergideki sanat eserlerinin tarihi binada bulunması ayrıca anlamlı… Öğretmenliği biz farklı yönleriyle konuşuruz. Bunlar arasında sanat yönü de ayrıca değerli. Öğretmenlerimiz sanat alanındaki çalışmalarını çok yönlü olarak eserlerine yansıtıyorlar.  Sözü fazla uzatmadan sanat eserlerine kulak verelim.” dedi.

Öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlayan Yazıcı, “Kimse alınmasın ama sanat eserleri içinde öğretmenlerin eserlerinin çok özel bir yerinin olduğunu düşünüyorum. Sergimizi gezmeden önce İstanbul Üniversitesi Rektörümüze ev sahipliğinden dolayı teşekkür ediyorum. Öğretmenlerimizin öğretmenler gününü canı gönülden tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

113 öğretmenin 113 eserin bulunduğu serginin küratörlüğünü Ayşe Erol ve Mine Karahan üstlendi.  Serginin açılış kurdelesi Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz, Levent Yazıcı, Ayşe Erol-Mine Karahan ve eser sahibi öğretmenlerden Ayşe Zeydan tarafından kesildi.

Açılıştan sonra Millî Eğitim Müdürümüz ve beraberindekiler sergiyi gezdi, eser sahiplerinden eserleri hakkında bilgi aldı.

Heykel, hat sanatı,  cam işlemeciliği, resim, tezhip, ebru ve kaligrafi gibi eserlerinin yer aldığı sergi, estetik ve kalite açısından öğretmen sanatçıların eriştiği seviyeyi de görmeye imkân tanıyor.

 

29-11-201829-11-201829-11-201829-11-201829-11-201829-11-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.