İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğretmenim, Umut İçin

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğümüzün 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında hayata geçirilen Umudum Öğretmenim Projesi birinci dönem etkinliklerini tamamladı. 
Öğretmenim, Umut İçin

Umudum Öğretmenim Projesi, ana baba yoksunluğu çeken öğrencilere destek olarak öncelikle akademik başarılarının arttırılmasını hedefliyor. Akademik başarının artırılmasına katkı olarak da proje çerçevesinde sosyal-kültürel etkinlikler, iletişim becerilerini arttırma çalışmaları, özgüveni güçlendirmeye dönük faaliyetler ve okul aidiyetini sağlamaya dönük çalışmalar gerçekleştirildi.  

Proje kapsamında ilk olarak il bazında ve ilçeler ölçeğinde öğrenci sayıları belirlendi. Akabinde proje detayları ilçe proje koordinatörleri ve okul müdür yardımcılarına anlatıldı.  Proje tanıtım toplantılarında projemize aynı inançla yaklaşan, yenilikçi fikirleriyle bize katkı sunan 2300 yöneticiye ulaşıldı ve ardından okullarda öğrencilere gönüllü akademik destek sağlayacak öğretmenler tespit edildi. Toplantılarda farkındalık sağlandıktan sonra pek çok konuda gerçekleştirilebilecek uygulamalar paylaşıldı. Okullarda yapılacak faaliyetlerin sağlıklı yürümesi için okul rehber öğretmenleri tarafından yas psikolojisi ile ilgili toplantılar yapıldı.

Çocukların akademik başarısının düşük olduğu dersler ve başarılarının arttırılması için ders çalışma teknikleri, birebir çalışmalar, akran iş birliği ve üniversite öğrencilerinin desteği sağlandı. Ayrıca çocukların masallar yoluyla duygu dünyalarına ulaşma, drama, kukla, origami gibi etkinliklerle de kendilerini ifade becerileri arttırıldı. Dikkat, motivasyon ve akademik başarının anlamı konularında seminerler verilerek öğrencilerin etkin ders çalışma becerileri kazanmalarına katkı sunuldu.  Tüm bunlar planlanırken çeşitli ulusal ve uluslararası kaynaklar, araştırmalar da raporda yer alan analizlerden yararlanarak çocuğa görelik anlayışıyla hareket edildi. 

Proje bir yönüyle öğrencilerimize nasıl daha iyi ulaşırız diye düşünerek pek çok çocuğun dünyasını değiştiren öğretmenlerin çalışmalarını görünür kılıyor. Fikirler, uygulamalar ve beraberlik projeye katılan öğretmenlerimize ilham oluyor, okuldan okula yayılıyor.

İkinci dönemde bu bağlamda sınav kaygısıyla baş etme, ders çalışma teknikleri, öğrenme stilleri,  iletişim becerileri konularında seminerler verilecek. Öğrencilerimizde ilgili bilgileri güncelleyecek ve güncelliğini kontrol edecek bir takip sistemi uygulanacak. Çocuklarımızın akademik gelişimi için yapılacakları birlikte, akıl ve hayal gücüyle yaratabileceğimizden yola çıkan proje kapsamındaki faaliyetler arasında mektup yarışması düzenlenmesi de yer alıyor.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.