İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğretirken Öğreniyorum Projesi

Öğretirken Öğreniyorum Projesi ile öğrencilerimiz  öğretmenleri ile birlikte, evleri, balkonları, bahçeleri, bodrum katlarını okula ve atölyeye çeviriyor.
Öğretirken Öğreniyorum Projesi

İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, algın döneminde kendi bünyelerinde kurduğu çevrim içi sistemle öğrencilerle her zaman iletişim hâlindeydi. Bu sistemle hem derslere devam edildi hem de velilerle iletişim hâlinde olundu. Çevrim içi ders sistemiyle evleri sınıf hâline dönüştürüp eğitimlere devam eden okulumuz, yaz tatilinde de öğrencilerle yine aynı sistem üzerinden iletişim hâlinde olmayı sürdürdü. 

Okul ve Atölye Her Yerde

Okul Müdürümüz Sayın Prof. Dr. Hüseyin Toros, tarih boyunca sıkıntılı süreçleri iyi değerlendirebilenlerin durumu fırsata dönüştürdüğünü vurguladı. Bu dönemde proje tabanlı çalıştıklarını belirten Toros "Biz salgın döneminde uzaktan eğitimi fırsata dönüştürmeye çalıştık. Bu kapsamda öğrenciler için 'Öğretirken Öğreniyorum Projesi'ni öğretmenlerimle birlikte başlattık. Elektrik-Elektronik Teknoloji öğretmenlerimizden bir tanesi atölyede örnek tesisat uygulamasını yaparken, diğer öğretmen uygulamayı kamera aracılığı ile canlı olarak evlerindeki öğrencilere ulaştırıyor. Uygulamanın nasıl yapıldığını gören öğrenciler evlerinde aynı uygulamayı öğretmenlerinin gözetiminde gerçekleştirerek evlerindeki elektronik sorunları çözüyor. Yani İTÜ meslek lisesinin genç arıları ülkemizin ve dünyanın yarınlarında söz sahibi olmak için, öğretmenleri ile birlikte, evleri, balkonları, bahçeleri, bodrum katlarını okula ve atölyeye çeviriyor. Biz bu uygulamayı yaz tatili döneminde başlattık." şeklinde konuştu.

Öğrencilerin Yabancı Dil Becerisi Gelişiyor

Yaptıkları uygulamanın öğrencilere farklı özellikler de kattığını vurgulayan Toros, "Bir elektrik devre uygulamasını yapan öğrenci tüm aşamaları fotoğraflayıp İngilizce olarak yaptığı işi anlatan teknik bir kitapçık hazırlıyor ve İngilizce bu işi anlatarak videoya çekiyor. Projeyle öğrencilerin İngilizce öğrenmesine ve konuşmasına da katkıda bulunuyoruz. Öğrencilerin geçtiği videoları daha sonra internete yükleyip gerçekleştirdiği uygulamalı eğitim materyalini tüm akranlarının da hizmetine sunacağız. Uygulamayla amacımız öğrencilerin evlerindeki sorunları projeye dönüştürüp kendilerinin çözmelerini sağlamak." ifadelerini kullandı.

Toros, meslek liselerinin gelişen dünyada daha fazla önemli konuma geldiğini sözlerine ekledi. Okulumuz öğrencilerinden Ömer Faruk Çelik ise projenin kendileri için oldukça faydalı olacağını ifade etti. 

Evdeki sorunları hocaların aracılığıyla çevirim içi olarak çözeceklerini belirten Çelik "Bunun yanında çekeceğimiz fotoğraf ve videolarla İngilizcemizi de geliştireceğiz. Ayrıca internete yükleyeceğimiz videolardan diğer öğrencilerde faydalanacak." dedi.

28-09-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.