İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrencilerimiz CERN’de

İTO Marmara Anadolu İmam Hatip Lisesi ile İTO Şehit Ragip Ali Bilgen Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 13 öğrencimiz Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ni ziyaret etti.
Öğrencilerimiz CERN’de

İstanbul Ticaret Odası Marmara Anadolu İmam Hatip Lisesi ile İstanbul Ticaret Odası Şehit Ragip Ali Bilgen Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde okuyan 13 öğrencimiz ile öğretmenleri, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezini (CERN) ziyaret etti. 

Evrenin sırlarını inceleyen ve parçacık fiziği araştırmalarıyla dünya gündemindeki yerini koruyan CERN gezisinde öğrencilerimizin rehberleri, Sosyal Bilimler ve Sosyal Etkinlikler Koordinatörü öğretmenimiz Uğur Dönmez, Müdür Yardımcımız Hüseyin Fuat Uzer ve Fen Bilimleri Koordinatörü öğretmenimiz Şerafettin Yıldız’dı.

Bilimin kalbinin attığı merkezi görme imkânı bulan öğrencilerimiz, aynı zamanda Avrupa’nın en küçük başkentlerinden Cenevre başta olmak üzere İsviçre’nin Montreux, Bern gibi şehirlerini tarihi ve kültürel özellikleriyle tanıma imkânı buldu. Öğrencilerimizin çeşitli derslerde öğrendikleri bilgileri yerinde incelemeleri çok verimli bir çalışmanın da ortaya çıkmasına vesile oldu. Tarihten coğrafyaya, fen bilimlerinden dille kadar uzanan bir deneyim bu. 

 

Müzede Eğitimin İmkânları

Öğrencilerimiz gezilerini kimi zaman günlük kimi zaman anekdotlar eşliğinde anlattıkları renkli ve canlı bir broşür de hazırladılar.  Öte yandan müzede eğitimin ne kadar önemli olduğunu da ortaya koydular.  Mesela Olimpiyat Müzesini ziyaretlerini şöyle anlatıyorlar: “Otelin hemen bulunan Olimpiyat Müzesi’ne geçtik. Müze olimpiyatların tarihini anlatan görsellerle süslü gayet şık bir mekân... Lozan Gölü manzarası eşliğinde olimpiyatlardaki başarılarımızı konuşarak müzeyi ziyaret ettik.”

Bilindiği üzere Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzün, Anadolu İmam Hatip Liselerinde öğrenim gören öğrencilerimizin insanlığın tarihi, kültürel, edebi, düşünce, medeniyet, sanat, bilim ve teknikle ilgili mirası ve gelişim sürecini kavramalarına destek olmak amacıyla yürüttüğü çeşitli projeler var.

 Bunlar arasında öğrencilerimizin müzeleri ziyaret etmelerini sağlayarak öğrencilerde müzeler hakkında olumlu duygular oluşturmak da yer alıyor.  Böylece öğrencilerimize, gerek bilgi gerekse görsel algı, kişisel zevk ve estetik bakış açısı kazandırmak hedefleniyor.

Öğrencilerimizin gezilerini anlattıkları broşürde bu yüzden müzeler geniş yer tutuyor. Şu satırlar bunu yansıtıyor:  “İki saat civarında süren gezimizin ardından sırada 3 km mesafede bulunan Chillon Kalesi olarak adlandırılan İsviçre’nin en çok ziyaret edilen müzesine doğru yola çıktık. Kalenin yapım tarihi tam olarak bilinmemekte ancak iki tarih ön plana çıkmaktadır. 1160 ve 1005 tarihlerinde yapıldığı ön görülmektedir.”


CERN’den Önce Einstein

Asıl ziyaret amaçları CERN’i görmek olsa da sadece bununla sınırlı değil gezi. Broşürdeki Einstein Müzesi’yle ilgili kısımlar da bunu tamamlıyor: “Albert Einstein 1903-1905 yılları arasında Bern’de yaşamıştır. İzafiyet Teorisi’ni bu şehirde geliştirmiştir. Günümüzde evi müze olarak kullanılmaktadır. Öğrencilerimizle müzeyi gezdikten sonra alt katında yer alan Einstein Cafe’de birer kahve içmeyi ihmal etmedik.”

Broşürde Hadron Çarpıştırıcısı, Atlas Dedektörü, Synchrocyclotron Reaktörü hakkında kısa bilgiler yer alıyor. Bilindiği üzere CERN’de yapılan deneyler Büyük Hadron Çarpıştırıcı (LHC =Large Hadron Collider) kullanılanlar ve kullanmayanlar olarak ikiye ayrılıyor.

 

Peki, CERN’e gitmeye karar verdiniz ne yapacaksınız? CERN gezisi broşüründe CERN ziyareti hazırlık süreçleri için ne gerekiyorsa hepsi özetlenerek sunuluyor.

 

23-12-201823-12-201823-12-201823-12-201823-12-201823-12-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.