İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrenci Yetiştirme Programı

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, Yıldız Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknopark ve Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri arasında bir işbirliği protokolü imzalandı.
Öğrenci Yetiştirme Programı

Teknolojik değişimlerin hızına ayak uydurabilecek kabiliyet ve yeteneklere sahip gençlerin daha lise çağlarında ufuklarına ışık tutabilmek, sağlıklı bir şekilde gelişmelerini temin etmek gerekiyor. Bu bağlamda Yıldız Teknik Üniversitesinde bir öğrenci yetiştirme programını yürütmek için temel prensipleri ve tarafların sorumluluklarını ortaya koyan iş birliği için önemli bir adım atıldı.

 İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, Yıldız Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknopark ve Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri A.Ş arasındaki iş birliği protokolü kapsamında, liseli gençler, kod yazmadan robot yapımına kadar birçok konuda akademisyenlerden ve iş dünyasındaki tecrübeli isimlerden eğitim alacak.

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlük binasındaki imza törenine, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Bahri Şahin, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Yıldız Teknopark Genel Müdürü Sayın Prof. Dr. Mesut Güner, Uyumsoft AŞ Başkanı Sayın Mehmet Önder, Uyumsoft AŞ Genel Müdürü Sayın Hüseyin Şahin ve ilgili kurumlardan yetkililer katıldı.

Proje kapsamında, teknolojik değişimlerin hızına ayak uydurabilecek kabiliyet ve yeteneklere sahip gençlerin, daha lise çağlarında ellerinden tutularak yetiştirilmesi hedefleniyor. Seçici kurul tarafından seçilecek liseli gençler, 10 kişilik laboratuvar sınıflarda kod yazmadan robot yapımına kadar birçok konuda akademisyenlerden ve iş dünyasındaki tecrübeli isimlerden eğitim alacak.

Meslek Seçimlerine Katkı

Kamu ve özel sektör kurumlarıyla iş birliği yapmanın önemine değinen Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Bahri Şahin, “Çocuklarımızın, gençlerimizin geleceği için her alanda işbirliğini geliştireceğiz. Bu alandaki çalışmalarımız kapsamında ilk defa lise öğrencileri için yaz okulu açtık. Gelecekteki meslek seçimlerine katkıda bulunacak olan bu yaz okulunda, liseli gençler yazılımdan elektroniğe, makineden kimyaya, enerjiden gıdaya kadar birçok sektör hakkında bilgi sahibi oluyor. Bunun dışında disiplinlerarası çalışmaya imkân sunan Sosyopark ve Sanat ve Tasarım Parkı kurduk. Sosyopark göç, mobbing gibi sosyal konulara çözüm üretirken, Sanat ve Tasarım Parkı, teknopark şirketlerinde patenti alınmış olan ürünlerin görsel tasarımlarını gerçekleştiriyor. Böylece, disiplinler arası çalışarak, hem iyi projelerin çıkışına altyapı oluşturuyoruz, hem de kaynak israfının önüne geçiyoruz.” dedi.

Çocuklarımızın Zihinlerini Geliştirmek

Eğitime destek olabilecek tüm kurumlarla iş birliği yaptıklarını ifade eden İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, şunları kaydetti: “Yerel yönetimler, üniversiteler, meslek örgütleri gibi eğitime destek olabilecek tüm yapılarla iş birliği yapıyoruz. Hayata geçirdiğimiz işbirlikleriyle yapay zekânın, robotik kodlamanın ve bunu bütünleştiren tüm unsurların çocuklarımızın zihinlerini ateşleyip, geliştirmesini amaçlıyoruz. Çocuklarımızı, geleceğe tek boyutlu yetiştirmemeye gayret ediyoruz. Onları bilişimle yazılımla teknolojiyle yetiştirirken; sanatı kültürü de unutmuyoruz. Çocuklarımızı akıl ve ruh birlikteliğini sağlayacak şekilde geliştiriyoruz. Amacımız, bugünün ve geleceğinin becerileri ile donanmış, bu becerilerini de insanın faydasına kullanabilen, hem bilime sevdalı, hem kültüre sanata duyarlı ve meraklı, aynı zamanda ahlaklı ve nitelikli çocuklar yetiştirmek. Öğrenci yetiştirme programını yürütmek için temel prensipleri ve tarafların sorumluluklarını ortaya koyan bu iş birliğine katkı sunan herkese canı gönülden teşekkür ediyorum.”

Ekosistemlerin Gücü

Teknopark’taki kuluçka firmaları dâhil bütün firmalar ile yönetim olarak iç içe olduklarını ifade eden Yıldız Teknopark Genel Müdürü Sayın Prof. Dr. Mesut Güner,  “Yazılım, donanım, enerji, savunma sanayi, kimya, ilaç, elektronik gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren 430 firmada 7 bin 500’ün üzerindeki AR-GE personeline ev sahipliği yapıyoruz. Yönetim olarak, teknoparkımızdaki firmalar Teknoloji Transfer Ofisimiz vasıtasıyla üniversite-sanayi işbirliğini gerçekleştiriyoruz. Bugünün ve geleceğin dünyasında, kuracağımız ekosistemler ne kadar nitelikli olursa, bizler de ülke olarak, şirketler olarak o kadar güçlü oluruz. Gençlerimizi, geleceğe hazırlamak için kamu ve özel sektör kurumlarıyla her alanda işbirliği yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Teknolojik Zekânın Canlı Tutulması

Gençlerin, küçük yaşlardan itibaren yeteneklerinin gelişmesinin önemini anlatan Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri AŞ Başkanı Sayın Mehmet Önder, şunları söyledi: “Gençlerimizin, küçük yaşlardan itibaren yeteneklerinin gelişmesi önemli. Bu nedenle onları geleceğe bugünden hazırlamayız. Öğrenciler, okullarda sınav yarışına girdiklerinde diğer alanlardaki motivasyonlarını kaybedebiliyor, teknolojik zekâ başta olmak üzere birçok konuda yaklaşım ve istekleri körelebiliyor. Bu proje ile öğrencilerin teknolojik zekâlarının, eğitim süreleri boyunca azalmadan canlı tutulmasını sağlamayı hedefliyoruz.”

Dijital değişim ve dönüşümün hızla gerçekleşmeye devam ettiğini kaydeden Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri AŞ Genel Müdürü Sayın Hüseyin Şahin, “Bilişim sektörü, bu değişimin ve dönüşümün itici gücü. Ülkemizin geleceğin dünyasında yarışta olması için yetkin bireylerin yetişmesi önemli. Gelecekte yeni meslekler doğacak ve bu mesleklerin temelinde teknolojik gelişmeler de olacak. Uyumsoft olarak, bu sürece öncülük ederek destek vermekten gurur duyuyoruz.” dedi.  

Gençlerin Dijital Becerilerinin Geliştirilmesi

Yıldız Teknik Üniversitesi Yıldız Teknoparkında imzalanan iş birliğine göre yürütülecek programın hedefleri arasında: 

·         Yeni yetişen gençlerin, teknolojik imkânlar ve değişime hızlı ayak uydurabilmelerinin sağlanması;

·         Gençlerin, kendi yeteneklerini ürün ve sistemlere dönüştürmesine destek verilmesi;

·         İleri düzeyde yüksek teknolojik zekâya sahip ve potansiyel yetenek deposu olan gençlerin yeteneklerinin körelmesinin önlenmesi;

·         Gençlerin sahip oldukları yetenekler ile değişim ve dönüşümün bulundukları alanlarda en etkili şekilde yaşanmasına destek verilmesi;

·         Dijital becerilerin geliştirilmesine yönelik içerikler üretebilecek öğrenciler yetiştirilmesi yer alıyor.

17-04-201917-04-201917-04-201917-04-201917-04-201917-04-201917-04-201917-04-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.