İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ödeb, Eğitimcilerle Buluştu

İl Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Özel Eğitim Değerlendirme Bataryası’nı (ÖDEB) eğitim dünyasına tanıttı.
Ödeb, Eğitimcilerle Buluştu

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü, Rehberlik Araştırma Merkezleri’nde (RAM)  özel gereksinimli bireylerin eğitsel değerlendirilmesi ve tanılanmasında standardizasyonu sağlamak amacıyla performans belirleme formuna uygun bir batarya geliştirdi.

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle ÖDEB adı altında geliştirilen bu batarya, Rehberlik Araştırma Merkezlerindeki değerlendirme materyali eksikliğini gidererek, uygulayıcı personelin mesleki becerilerini geliştirip, eksik ve hatalı değerlendirmeleri en aza indirmeyi amaçlıyor.

ÖDEB tanıtım toplantısında konuşan İl Millî Eğitim Müdürü Yelkenci, bu projenin doğuş hikâyesine değinerek Fatih ilçesinde özel eğitim okulunun bir etkinliğini izlenmeye gittiklerinde karşılarında özel eğitim için hazırlanmış bir eğitim kiti ile karşılaştıklarını ve bu bataryadan neden tüm ülke faydalanmasın, diye düşündüklerini ifade etti.

Objektif Değerlendirmeler Yapılabilecek

Özel Eğitim Değerlendirme Bataryası ile öncelikle özel eğitim alanında Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğünün değerlendirme formuna uygun bir bataryaya sahip olmuş olacaklarını anlatan Yelkenci, şöyle devam etti:

“Peki, bu bataryaya sahip olmak bize neler kazandıracak? Genel olarak öncelikle, güvenilir batarya sınırları Bakanlığımız tarafından belirlenmiş ve bunun yanında değerlendirme süreçlerinde kişiye bağlı sübjektifliği ortadan kaldıran objektif bir araç elimizde olacak. Dahası bu araçla objektif değerlendirmeler yapabileceğiz. Böylelikle hem Rehberlik Araştırma Merkezlerimizdeki hem özel eğitim sınıflarımızdaki öğretmenlerimize yol gösterecek bir yol haritası ortaya koyacağız.”

Yelkenci, Bütün özel eğitim alanındaki öğretmenlerimize yardımcı olmamız gerekiyor. Bu değerlendirme bataryası ile engeli olan bütün çocuklarımıza eğitiminde yardımcı olacak araçlar, materyaller öğretmenlerimizin elinde olacağı için batarya, ne yapacaklarını zaten öğretmenlerimize söylemiş olacak.” şeklinde konuştu.

Özel Eğitim Süreçlerinde İşbirliği Gerekli

Velileri mutlaka özel eğitim alanı içine katmak istediklerinin altını çizen Yelkenci, sözlerini şöyle tamamladı:

“ Velilerimizin özel eğitim alanındaki kurumlara, gerek özel eğitim sınıflarında gerekse özel rehabilitasyon merkezlerinin haricinde mutlaka yardımcı olmaları gerekiyor. Özellikle de öğretmenlerimize. Bu nedenle bu eğitim bataryasının velilerimizi daha sağlıklı bir şekilde eğitim süreçlerine dâhil edeceğini düşünüyoruz. Bu bataryayı en nihayetinde İstanbul’daki bütün Rehberlik Araştırma Merkezlerimiz ve özel eğitim sınıflarımızda kullanılabilir hale getirmeyi İstanbul Kalkınma Ajansı sayesinde gerçekleştirmeyi umuyoruz. Bataryayı Yakın Doğu Üniversitesi ile beraber geliştirebileceğimizi bütün okullarımıza ulaşmasını ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Kalkınma Ajansıyla sağlayacağımızı umuyoruz.”

Ufkumuz Geniş

Tanıtım toplantısında konuşan Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mukaddes Demirok ise, özel eğitim alanında da yeni uygulamalara ihtiyaç olduğunu belirterek sözlerini şu şekilde tamamladı:

“En azından bu yeni uygulamaları araştırırken biz akademisyenler olarak ne tür katkıda bulunabiliriz, diye kendimize sorduk. Ve bu ihtiyaçları belirlerken bu ihtiyaçlar doğrultusunda yola çıkmaya karar verdik. Bilindiği üzere eğitsel değerlendirmede standardizasyon çok önemli… Bu bakımdan bu bataryayı, eğitim çalışmalarında gerçekten çok büyük bir adım olarak görüyoruz. Hemen söylemeliyim ki, biz akademisyenler eğitim alanındaki bu projenin, bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Proje kapsamında geliştirdiğimiz değerlendirme materyaline Yakın Doğu Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü olarak katkı sağlayacağımıza inanıyoruz. Bu projede yapabileceklerimiz sınırlı ama ufkumuzun geniş olduğunu belirtmek isterim.”

Konuşmaların ardından İl Millî Eğitim Müdürü Yelkenci, tanıtım programına katılan katılımcılarla hatıra fotoğrafı çekindi.

24-05-201724-05-201724-05-201724-05-2017

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.