İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Nurettin Topçu Günleri" Başladı.

          İl müdürümüz Sayın Ömer Faruk YELKENCİ  Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve İstanbul Erkek Lisesi tarafından düzenlenen "Nurettin Topçu Günleri" programına katıldı.              
Nurettin Topçu Günleri

                       İstanbul Erkek lisesi konferans salonunda gerçekleştirilen programa Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Prof.Dr. Ahmet Emre BİLGİLİ, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Dr.Muammer YILDIZ, Milli Eğitimden sorumlu Vali yardımcısı Sayın Ahmet Hamdi USTA, İl Müdürümüz Sayın Ömer Faruk YELKENCİ katıldı.

Programda konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Prof.Dr. Ahmet Emre BİLGİLİ, Milli Eğitim Bakanlığı´nın öğretmen yetiştirme düzeninde merhum Nurettin Topçu´nun "Maarif Davamız" kitabının rehber kitap olduğunu vurgulayarak, Topçu´nun bütün düşüncelerinin eğitimde ana ölçü niteliğinde olduğunu söyledi.

Bilgili, İstanbul Erkek Lisesi´nin NurettinTopçu´ya sahip çıkmasının çok değerli olduğu yorumunu yaparak, "Bu sahiplenmenin sürdürülmesini diliyoruz. Her ölüm yıl dönümlerinde öğrenciler ve öğretmenlerle  mezarı başında Topçu´yu anmayı ama esasında fikirlerini canlı tutmayı diliyorum." diye konuştu.

Milli Eğitimden sorumlu Vali yardımcısı Sayın Ahmet Hamdi USTA’da Topçu´nun 40 yıllık öğretmenlik görevini tarif ederken kullandığı "Ben 40 yıl boyunca görev yaptığım her okula bir mabed gibi girdim, hiçbir derse abdestsiz girmedim" ifadesine atıfta bulunarak, "Kendisi, Türkiye hakkında en çok düşünmüş fakat çok fazla bilinen bir insan değil. Bugün geldiğimiz noktada artık Türkiye ile ilgili bir şey söylemek isteyen herkesin yollarının kesişeceği bir insandır." değerlendirmesinde bulundu.

 

İl Müdürümüz Sayın Ömer Faruk Yelkenci, sempozyumun güzel sonuçlar doğurmasını dileyerek, şunları söyledi: 

"Maarif demek, eğitim demek, büyük öğrenciler yetiştiren büyük okullara sahip olmak demektir. Bu okullar bildiğimiz anlamda dört duvar içinde, belli kalıplar, formlar içinde yürütülen yapılar değildir. Bu okullar çokça anıldığı gibi Mehmet Akif ErsoyNecip Fazıl KısakürekNazım HikmetNurettin TopçuCemil Meriç´tir. Büyük okullar bunlardır. Kendimize bu okullarda eğitim yapma fırsatı verip bu okullardan mezun olabilirsek, işte o zaman gerçek anlamda maarif davamıza katkıda bulunmuş oluruz." dedi.

 

 

01-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-2016

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.