İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müzede Eğitim Devam Ediyor

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğümüz, müzede eğitimi desteklemek amacıyla Askerî Tarih ve Stratejik Etüt Daire Başkanlığı ile eğitim iş birliği protokolü imzaladı.
Müzede Eğitim Devam Ediyor

Müzeler, gerçek nesnelerin yer aldığı, tarihe tanıklık etmiş ya da gelecekteki gelişmelerin kurgulandığı eşsiz laboratuvarlar ve atölyelerdir. Türkiye’de müzelerin eğitimdeki yeri özellikle 2000’lerden beri daha etkin biçimde ele alınıyor. Çünkü müzeler, öğretimin gerçekleşmesinde eğitim ortamı olması bakımından son derece önemli.  Özellikle öğrenmede, yaratıcı düşüncenin gelişmesinde, görsel ve düşünsel algının içselleştirilmesine büyük katkı sağlıyor.

 

Öğrenme Ortamı Olarak Müze

 

Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, 2008 yılında yayımladığı “Müze ile Eğitim” yazısıyla İlköğretim 1-8.sınıflar Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler, Hayat Bilgisi ile Fen ve Teknoloji Dersi Öğretim Programları çerçevesinde öğrencilerde yeni ilgi alanları oluşturulmasının önemine dikkat çekmişti. Okul dışı öğrenme ortamlarından müzelerin öğretim programlarında yer alan kazanımlar doğrultusunda daha etkili kullanılmasıyla öğrenci ve öğretmenler bilimsel ve sosyal alanlarda kendilerini geliştirdi.

 

Tarih şuuru oluşturmada ve tarih eğitiminde müzelerin önemi güncel tarih eğitimi çalışmalarında da vurgulanmaktadır. Bu doğrultuda İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğümüz, müzede eğitimi desteklemek amacıyla 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Daire Başkanlığı ile eğitim iş birliği protokolü imzaladı. İmza törenine İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı,  Harbiye Askerî Müzesi ve Kültür Sitesi Komutanı Piyade Albay Tahir Savran, Strateji Geliştirme Şube Müdürümüz Timur Tuğral ile Harbiye Askerî Müzesi ve Kültür Sitesi Müzecilik Grup Başkanı Öğretmen Albay Mahir Ergüven Erkul katıldı.

 

İş Birliği Protokolü Çok Değerli

 

Protokol sayesinde öğrenciler Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında bulunan, askerî kültür varlıkları kapsamındaki eserlerden 5.000 adedini müze sergi salonlarında görme imkânına kavuşacaklar. İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, iş birliği protokolünün çok değerli olduğunu vurguladı. Bu konudaki duyarlılıklarından ve yardımlarından dolayı müze komutanı ve ekibine teşekkür etti.  Yazıcı sözlerini şöyle tamamladı: “Bu duygu ve düşüncelerle tekrar protokolün hayırlı olmasını öğrencilerimiz için güzel sonuçlar doğurmasını diliyorum ve saygılar sunuyorum.”

 

Harbiye Askerî Müzesi ve Kültür Sitesi Komutanı Piyade Albay Tahir Savran, geleceğin teminatı çocuklarımıza ve gençlerimize tarih bilinci kazandırmanın önemine ve bu bağlamda müzelerin imkânlarına değindi. Savran, sözlerini şöyle tamamladı: “Bugün imzaladığımız bu protokolle İstanbul’un tüm okulları müzemizi ziyaret edebilecek. Böylesi bir faaliyete katkı sunmaktan dolayı son derece mutluyuz. Katkılarından dolayı başta İl Millî Eğitim Müdürü Levent Bey olmak üzere bu işe katkıda bulunan tüm arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum.”

 

Görsel Tarih ve Mehteran Performansı

 

Harbiye Askerî Müzesi ve Kültür Sitesinde Türk tarihini yaşayan nesillere görsel bir şekilde aktarabilmek ve genç dimağlarda kalıcı etki bırakabilmek amacıyla iletişim ve bilgisayar teknolojisinden yararlanılmaktadır. Mehteri tanıtan Mehter Multivizyonu, Çanakkale savaşlarını anlatan Çanakkale Dioraması ve dokunmatik bilgisayar sistemleri bu uygulamalardan bazılarıdır.

 

Öğrenciler müze gezisinin ardından dünyanın en eski bandosu olan Mehteran Birlik Komutanlığının canlı performansını müzenin açık olduğu her gün 15.00-16.00 saatleri arasında izleyebilmektedirler.

Müze yolu ile eğitim kapsamında yapılacak müze ziyaretleri boyunca öğrenciler Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında bulunan, askeri kültür varlıkları kapsamındaki binlerce eseri görme imkânı bulacaklar. Öğrencilere Türk tarihini hatırlatma ve gurur duyma imkânı sağlayan iş birliği protokolü kapsamında 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılında Harbiye Askerî Müzesini 110.922 öğrencimiz ziyaret etti.

 

 

Harbiye Askerî Müzesi ve Kültür Sitesinde askerî bando konseri verilmesi ve İlçe Millî Eğitim Müdürlerimizle aylık toplantılar yapılması öngörülüyor. Ayrıca aylık olarak düzenlenen şehitleri anma programları çerçevesinde şehit aileleri de müzede ağırlanıyor.

19-10-201819-10-201819-10-201819-10-201819-10-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.