İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

´´MÜZE YOLUYLA EĞİTİM´´ Protokolü İmzalandı.

Müdürlüğümüz ve Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi işbirliğiyle  "Müze Rehberim Öğretmenim Projesi"    protokolü 17.11.2015 Salı günü sabancı öğretmenevinde gerçekleştirildi.  
´´MÜZE YOLUYLA EĞİTİM´´ Protokolü İmzalandı.

 

Sabancı Öğretmenevi´nde İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ’ın ve Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan ÖLÇER´in katılımıyla gerçekleşen imza töreninde; İl Milli Eğitim Strateji Geliştirme Şube Müdürü Murat ADALI, İl Milli Eğitim Yönetici Atama Bölümü Şube Müdürü Halil YÜCEL ve Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi Genel Sekreteri Bülent BANKACI da yer aldılar. Öğrencinin Eğitim aktif öznesi olduğunu vurgulayan İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ, müzelerin eğitim ortamı olarak  öneminin altını çizdi.

Müzelerin, birer uygulama laboratuarı işlevine dönüştürülerek, eğitim süreci içerisinde öğrenme-öğretme etkinlikleri için çok yönlü ve etkili öğrenme ortamları olarak kullanılmalarını ve sınıf ortamında ortaya çıkarılması zor olan bazı yetenek ve becerilerin ortaya çıkarılmasını sağlanması amaçlanan proje çerçevesinde 2015-2016 öğretim yılında İstanbul genelinden, 240 sınıf, sosyal bilgiler ve görsel sanatlar öğretmenine "Müze Rehberim Öğretmenim Projesi" kapsamında eğitim verilecek. 

Proje sonucunda öğretmenlerin, müze eğitiminde kullanacakları yeni yöntemler hakkında bilgilenmeleri, müze gezisi eğitsel planı hazırlayabilmeleri, müzelerde eğitime dair olumlu tutum ve özgüven geliştirebilmeleri beklenmektedir. Programlarda bazı kazanımlar için yapılmış olan müze, tabiat ve kültür varlıkları ile ilgili önerilen eşleştirmelerin dışında; zümre öğretmenlerinin ve dersler arası zümrenin kararı ile okul ve çevre şartları, öğrenci seviyesi vb. durumlar göz önünde bulundurularak yeni eşleştirmeler yapması ve etkinlikler tasarlaması,  kalıcı ve anlamlı öğrenmeler oluşturması, zamandan ve gezi yerinden en etkin ve verimli biçimde yararlanmak için kendi aralarında veya sınıf ve branş öğretmenleri birlikte koordinasyon sağlaması amaçlanmaktadır. Müzede öğrencinin aktif katılımının sağlandığı eğitim ve etkinliklerde tamamlanacaktır. Proje sonunda ile 2015-2016 öğretim yılı sonunda ulaşılan 240 öğretmenin yanısıra 6000 öğrencinin SSM’de müze gezisi yanısıra atölye çalışmalarına katılmaları hedeflenmektedir.

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.