İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müze Eğitimi Sertifika Programı

Millî Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında, Müze Eğitimi Sertifika Programı başlatıldı.
Müze Eğitimi Sertifika Programı

Millî Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında, öğretmenlerin, müzeleri eğitim ortamı olarak kullanmaları, çocukların sınıf içi öğrenmelerini daha sahici öğrenme ortamlarına taşıyarak farkındalık, bilinç ve beceriye ilişkin kazanımlarını birleştirmek için Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce Müze Eğitimi Sertifika Programı başlatıldı.

Ülkemizde müzecilik alanında başlayan yeni anlayışlara paralel olarak yaşam boyu öğrenme anlayışı ile müzeleri eğitimin bir parçası haline getirmek, çocuklarda, toplum ve tarih bilinci oluşturma, sanatsal yetenek ve yaratıcı güçlerini ortaya çıkarmak amacıyla bir dizi çalışma yapılıyor. Müze Eğitimi Sertifika Programı, çocukların hem sosyal ve kültürel gelişimine katkıda bulunabilecek ideal ortamlar oluşturmayı hem de çeşitli faaliyetlerle onların zihinsel, bedensel, duyuşsal, bilişsel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmayı, hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını geliştirmeyi hedefliyor. 

Program çerçevesinde başta tarih eğitimi olmak üzere farklı derslerin kazanımları, müzelerin tarihsel, arkeolojik ikliminde öğrencilere aktarılacak. Müze eğitimi, Ankara'da gerçekleştirilen pilot uygulamanın ardından Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk ve Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla Topkapı Sarayı Müzesi'nde gerçekleştirilen toplantı ile kamuoyuna tanıtıldı. Toplantıya ayrıca tarihçi Sayın Prof. Dr. İlber Ortaylı, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Ayşe Çakır, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Ayşe Okvuran İlhan,  İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Coşkun Yılmaz,  akademisyenler, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

Sistemin Bir Alt Sistemi

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, toplantıda, tarih ve coğrafya bilincini sadece kitaplardaki metinler, paragraflar olarak görmediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu: "Biz tarih şuurunu ya da tarih bilincini sadece kitaplardaki metinler olarak, paragraflar olarak görmüyoruz. Biz tarihi yaşamak, coğrafyayı yaşamak, sosyolojiyi yaşamak için müze ve benzeri ortamların yaşayarak, yaparak değerlendirilmesinin önemini ortaya koymak istiyoruz. Birkaç sene içerisinde 100 binin üzerinde öğretmenimiz eğitim alma çabası içerisinde olacak. Bu eğitimin uluslararası bir şekilde genişlemesi konusunu da önemsediğimizi ifade etmek isterim." dedi.

Millî Eğitim Bakanlığının 2023 Vizyonu kapsamında yaptığı çalışmaları hatırlatan Bakanımız Selçuk,   "Millî Eğitim Bakanlığı'nın 2023 Vizyonu doğrultusunda yaptığı bütün çalışmaların her birinin birbirini destekleyici ve tamamlayıcı bir mahiyette olduğunu vurgulamak isterim. Biz bir eğitim sistemini bütün alt sistemleriyle senkronize bir şekilde eş güdümlü ve eş zamanlı bir şekilde hayata geçirmezsek muhakkak suretle bazı aksamalar söz konusu olacaktır. Müze eğitimini lütfen sadece bir müze eğitimi olarak görmeyin. Ana sistemin alt sistemlerinden bir tanesi olarak, çok özel bir çalışma olarak görün. Böyle gördüğümüzde öğrencilerimiz için oluşacak anlam kümesi, öğretmenlerimizin yaptıkları işe anlam yüklemesi çok daha kolaylaşacaktır."

Kültür Zenginliği

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy ise, Anadolu'nun, dünyanın en büyük açık hava müzelerinden birine ev sahipliği yaptığına işaret ederek, "Önemli olan ev sahipliği yapmak değil, sadece Türkiye'nin mirası olan kültür zenginliğini, bütün dünyanın kültür varlığı olarak kabul ederek, bu eserlere sahip çıkmak, onları korumak ve gelecek nesillere de aktarmaktır." diye konuştu.

Bakan Ersoy, bu anlamda Bakanlık olarak farkındalık yaratacak bütün projeleri desteklediklerine vurgu yaparak, şunları kaydetti: "Bu amaçla yeni projeler de üretmeye çalışıyoruz. Farkındalık yaratmak istiyorsanız, bunu mümkünse küçük yaşlarda başlatmanız gerekiyor. Bu açıdan gençlerimize kültürel varlıklarımızın kıymetini anlatmak, değerini öğretmek ve bunların kıymetini bilen nesiller oluşturmak bizim için çok çok önemli." 

Öğretmenler Eğitildi

Müzelerin hem kültürün bir parçası hem de turizmin önemli bir paydaşı olduğuna dikkati çeken Ersoy, "Toplumumuza müze konusunda eğitim vermek için müzecilik dersleriyle ilgili bir çalışma yapalım, bunu hızlandıralım kararı almıştık. O gün aldığımız bu hızlandırma kararı aylar sonra olgunlaştı ve bugün karşımıza geldi. Hep beraber bunu öğrencilerimizle birlikte kutluyoruz." ifadelerini kullandı. Bakan Ersoy, müzecilik eğitiminin öğrencilerin yaşlarına ve eğitim durumuna göre farklılık gösterdiğinin altını çizerek, şunları aktardı: "Müzelerde de uygulamalı bir şekilde bunun uzmanlar tarafından öğretmenlerimize anlatılması gerekiyor. Bu bağlamda İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz ve İl Millî Eğitim Müdürlüğü arasında bir protokol imzalandı. İlk etapta uzmanların ve akademisyenlerin de olduğu bir çalışma grubu oluşturuldu. Onlarla birlikte eğitim programı hazırlandı. Pedagoglar ve müze uzmanlarımız da işin içerisinde oldu. 16-17 Ocak tarihleri arasında 39 ilçeden 80 öğretmenle ilk çalışma grubu oluşturuldu. Bunlardan elde edilen sonuçlarla üç ayrı grup, peş peşe eğitildi. Böylelikle ilk grup eğitilecek öğretmenler yetiştirildi. Açıkçası çok da başarılı sonuçlar alınarak, müzede eğitim programı netleşmiş oldu."

İstanbul Müzeleri Çalıştayı

Konuşmasında bu yıl 2. kez düzenlenen "İstanbul Müzeleri Çalıştayı"ndan da bahseden Bakan Ersoy, "Çalıştayın konusu da 'İstanbul'da Müze-Okul İş Birliği: Eğitimde Müzelerin Rolü' olarak belirlendi. Bu bağlamda 4 komisyon ve 12 oturum gerçekleştirildi. Oturumlardan elde edilen sonuçlar da bu eğitim programına fikir vermesi açısından dâhil edildi." dedi.

 Ersoy, müzelerin hem geçmiş hem de geleceğimize sahip çıkacak nesiller yetiştirmek adına önemli noktada bulunduğuna vurgu yaparak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Müzenin sadece gezilecek yer değil, toplumumuzun yetişmesi için güzel bir okul olduğunu, uygulamalı yapıldığı zaman da çok başarılı sonuçlar veren bir okul olduğunun farkındayız. Müzeyi söylediğim gibi turizmin bir parçası olarak ayrılmaz bir paydaşı olarak görüyoruz. Türkiye'nin geleceğindeki stratejik sektörlerden birinin de turizm olduğunu kabul edersek, küçük yaştan itibaren nesillerimize müzeyi ve turizmi anlatmak açısından da çok faydalı bir eğitim yöntemi olduğunu görüyoruz ve canı gönülden destekliyoruz."

Konuşmaların ardından Millî Eğitim Bakanı Selçuk, Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy ile tarihçi Sayın Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın, "Müze Eğitim Sohbeti" gerçekleşti. 

Ankara Üniversitesi Müze Eğitimi Ana Bilim Dalı, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi ve Kültür Bakanlığı desteği ile geliştirilen program için "Müze Eğitimi Öğretmen El Kitabı"  ve "Müze Etkinlik Kitabı"  hazırlandı. Müze Eğitimi Sertifika Programı kapsamında iki yıl içerisinde 15 bin öğretmenin müze eğitimi alması hedefleniyor.

29-05-201929-05-201929-05-201929-05-201929-05-201929-05-201929-05-201929-05-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.