İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mutfakta Umut Var

İstanbul Etiler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Mutfakta Umut Var Projesi kapsamında meslek edindirme kursları düzenleniyor.
Mutfakta Umut Var

Mutfakta Umut Var Mesleki ve İşbaşı Eğitim Projesi, Ankara, İstanbul, İzmir, Mardin, Adana, Şanlıurfa, Kilis, Hatay, Mersin illerinde geçici koruma altındaki Suriyelilerin ve ev sahibi topluluktan dezavantajlı bireylerin gıda sektöründe iş hayatına kazandırılarak sosyal ve ekonomik uyumlarının sağlanmasını hedeflemektedir. Gastronomi faaliyetini sosyal faydaya dönüştürmeyi amaçlamaktadır. 

Millî Eğitim Bakanlığınca tahsis edilen mesleki ve teknik liselerindeki mutfakların kapasiteleriyle doğru orantılı olarak en az 600 kişi, 9 ilde dönemlere ayrıldı. İkinci dönem meslek edindirme kursları Adana, İzmir, Şanlıurfa, Hatay, Mersin, Ankara ve Mersin'de  düzenlenecek. Üçüncü dönem meslek edindirme kursları projeye dâhil olan bütün 9 ilde gerçekleşecek. Toplamda üç dönem olmak ile birlikte en az 600 kişi Aralık 2020 sonuna kadar meslek edindirme kurslarını tamamlayacak. 

Meslek Edindirme Kursları 

Mutfakta Umut Var Projesi kapsamında meslek edindirme kursları Temmuz ayının ilk haftasında 7 ilde başladı. İlk üç hafta uygulanacak teorik eğitimden sonra faydalanıcılar mutfakta pratik eğitimlerine geçecek. Üç aylık meslek edindirme kurslarından sonra %70 katılım oranı sağlayan danışanlar Millî Eğitim Bakanlığından aşçı çırağı sertifikalarını alarak iş başı eğitimlerine başlayacaklar.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüzün proje için seçtiği okullar şöyledir:

? Adana Sarıçam Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,

? Ankara Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,

? İstanbul Etiler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,

? İzmir Konak Alsancak Nevvar Salih İşgören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,

? Şanlıurfa Karaköprü Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,

? Mardin Artuklu Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,

? Kilis Yaşar Aktürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,

? Hatay Şehit Ahmet Benli Mesleki Teknik Anadolu Lisesi,

? Mersin Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.