İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürümüz Ömer Faruk YELKENCİ´nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Müdürümüz Ömer Faruk YELKENCİ´nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 94. Yıldönümünü, bağımsızlığı ve hürriyeti simge haline getiren aziz milletimizle beraber kutlamanın sevinci içindeyiz. Tarihte eşine ender rastlanan bir bağımsızlık mücadelesi yürütülmüş,  yediden yetmişe, kadınıyla erkeğiyle kahramanca vatan toprakları savunulmuş ve bu milli  mücadelenin sonucunda da  Cumhuriyetimiz kurulmuştur. Kurtuluş Savaşı, milletimizin var olma savaşı, Cumhuriyet ise yeniden dirilişin sembolüdür. 

Gazi Mustafa Kemal’in liderliğinde milletçe birlikte kurulan Cumhuriyetimizin tüm değerlerini geleceğe taşımak, milli manevi değerlerini korumak hepimizin görev ve sorumluluğundadır. Tarihe şanlı mücadelemizi altın harflerle yazdırmış olan bu büyük milletin bir ferdi olmaktan büyük bir  mutluluk duyuyoruz. Başta Gazi Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşları ve Türk Milleti´nin omuz omuza verdiği Kurtuluş Savaşı sonrasında elde edilen bu büyük şanlı zaferi,  Ülkemizi ve Cumhuriyetimizi korumak, hepimizin bir vatandaşlık görevidir.

Dünden bugüne kadar cumhuriyetimize karşı saldırılar hep sürmüştür. Bunu en yakın örneğini 15 Temmuz’da devletimize ve milletimize karşı girişilen hain saldırıyı hep birlikte yaşadık. Milletimizce birlikte tek yürek olarak bu hain saldırıya karşı koyarak çok şükür bertaraf ettik. Bu hain saldırıyı planlayan ve destekleyen güçlere karşı kazanılmış büyük bir zaferdir. İçerde ve dışarıdaki düşmanlara karşı verilmiş bir gözdağı, milletimizin ortak kararlığı ve azmidir. Bilmeliler ki bu karşı koyuş hainlerin emellerini boşa çıkarmış, onları bir daha böyle bir olaya kalkışmaya cesaret edemez hale getirmiştir. Yaşadığımız bu coğrafyada jeopolitik konumundan dolayı benzer olaylarla tarih boyunca çok karşılaştık. Bu ve benzeri olayların üstesinden her zaman geldik yine geliriz. Hepimizin bildiği gibi komşularımız yangın yerine dönmüştür.  Bizleri de aynı görmek isteyenlere asla fırsat vermeyeceğiz. Her zaman uyanık olup dik duracağız. Birlik ve beraberliğimizi her daim muhafaza edeceğiz.

Milletçe tarih bilinci oluşturup  tarihimize sahip  çıkacağız. Tarih şuuruna sahip nesiller ancak tarihin bize bu coğrafyada yüklediği misyonu anlayabilecek ve gereğini yapabileceklerdir. O şuur da dünyanın neresinde olursa olsun, hangi ırktan, dinden, mezhepten, meşrepten olursa olsun haksızın karşısında haklının yanında; zalimin karşısında mazlumun yanında olabilmek için; köklü ilim geleneğimizi ihya etmemiz ve sürdürmemiz, kültürel olarak, ekonomik olarak, ahlâk olarak güçlü olmamızla tahakkuk edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete intikal etmiş şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz şükran duygularımla ve rahmetle anıyor, Milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyor; esenlikler diliyorum.

Ömer Faruk Yelkenci

                               İstanbul Millî Eğitim Müdürü

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.