İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürümüz Ömer Faruk YELKENCİ´ nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

Müdürümüz Ömer Faruk YELKENCİ´ nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

Yine bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na kavuşmanın sevinci ile Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıldönümüne  hızla yaklaştığımız bu günlerde, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 98. yıl dönümünü idrak ediyor olmanın mutluluğunu millet olarak hep birlikte yaşıyoruz. Aynı zamanda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın dayanağı da olan TBMM’nin açılışı bu yönüyle her yıl 23 Nisan gününde ve haftasında milletimize büyük bir sevinç, çocuklarımıza da ancak küçük yüreklerin sahip olabileceği büyük bir coşkuyu yaşatmaktadır.

Milletimiz 23 Nisan 1920’de TBMM’yi açarak kendini yönetme iradesini ortaya koymuştur. Bu yönüyle bu millî irade, 1808’de Sened-i İttifak ile başlayıp 1876’da Kanun-i Esasî’nin kabulü ve 1923’te Cumhuriyetin ilânı ile günümüze kadar devam eden iki yüz yıllık bir tarihi gelişim sürecinde yani demokrasi tarihimizde çok önemli bir eşik olma özelliği taşır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, üç farklı bayramın doğal bir şekilde birleşmesiyle bugünki şeklini almıştır. TBMM´nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı ve 1 Kasım 1922´de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, sonra 1935´te 23 Nisan Millî Bayramı´yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ve Himaye-i Etfal Cemiyeti´nin 1927´de ilan ettiği ve ilki Atatürk´ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı´nın birleşmesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın ortaya çıkışının kısa hikâyesidir.

O günlerde Çocuk Bayramının amacı, çocukların birkaç gün eğlendirilmesinden ziyade, toplumun farklı çocuk sorunları ile ilgilenmesinin sağlanmasıydı. Büyük savaşlardan çıkmış genç ve tahsilli nüfusunu kaybetmiş yeni Türkiye’de çocuk ölümlerinin azaltılarak nüfus artışının desteklenmesi de önemli bir amaçtı.

Bugün o sorunlardan kurtulmuş ve güçlü bir Türkiye olarak dünya üzerindeki yerimizi almış olsak da farklılaşan sorunların varlığı da bir hakikattir. Bu noktada bu bayramların çocuklarımızın daha nitelikli eğitim almasının sağlanması, sağlık sorunlarının en aza indirilmesi, onların hayal güçlerinin desteklenmesi ile ülkemizin etrafında yaşanan büyük olaylardan olumsuz bir şekilde etkilenen çocukların da yaralarının sarılmasına vesile olmasını sağlamak başta ortaya konan misyonun bir devamı olarak ele alınmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilen "23 Nisan", kendisinin de arzu ettiği gibi Türk çocuklarının bayramı olmaktan öteye geçerek farklı bir derinlik ve anlam kazanmış, dünyaya uzatılan eller sayesinde dünya çocuklarının da önemli bir günü haline gelmiştir. Bu durumu, uzun zamandır çocuklarımızın bu bayramı dünyadan gelen yaşıtlarıyla yani dünya çocuklarıyla beraber kutlamalarında gözleyebiliyoruz. Böylece biraraya gelen çocuk yürekler, dünyanın daha güzel bir gezegen haline gelmesi için büyük bir umut olarak karşımızda durmaktadırlar.

Geleceğimizin teminatı sevgili çocuklarımız!

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş günü, bağımsızlığımızın sembolü, istiklâlimize giden yolun başlangıcı; milletimizin mukaddesi ve çocuklarımızın sevinci, millî egemenliğin en öz ifadesi, 98. yıldönümünü idrak ettiğimiz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız kutlu olsun.

Bu kutlu günde bu toprakları bize vatan kılan Sultan Alparslan’dan Sultan Fatih’e, Sultan Süleyman’dan II. Abdülhamit Han’a her ne kadar büyüğümüz varsa hepsini ve TBMM’yi ve Türkiye Cumhuriyetini kurarak yine bu topraklarda güçlü bir şekilde kalmamızın yolunu açan Gazi Mustafa Kemâl Atatürk ve arkadaşlarını rahmet, minnet ve şükranla yadediyorum.

 

Ömer Faruk YELKENCİ

                               İstanbul Millî Eğitim Müdürü

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.