İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürümüz Ömer Faruk YELKENCİ’nin 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Ömer Faruk YELKENCİ, 2016-2017 Eğitim Öğretim yılının başlaması münasebetiyle öğrencilere, öğretmenlere, yöneticilere, tüm eğitim çalışanlarına ve velilere yönelik bir mesaj yayınladı.    
Milli Eğitim Müdürümüz Ömer Faruk YELKENCİ’nin  2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Mesajı

Sevgili, öğrencilerim, kıymetli meslektaşlarım, saygıdeğer velilerim,

Karne heyecanımızın ve bayram sevincinin üzerinden çok geçmemişti ki 15 Temmuz’da vuku bulan meşum hadise tarihimizde ibretâmiz bir sayfa olarak yerini aldı. Darbe girişiminin ötesinde iç karışıklık çıkararak komşularımızda olduğu gibi ülkemizi işgâle hazır hale getirme hamlesi, milletimizin feraseti ve basireti ile çok şükür bertaraf edildi. 15 Temmuz Vakası olarak kayıtlara geçebileceğimiz bu hadise, bir yönüyle büyük bir ihanet, buna karşın diğer bir yönüyle de bu ihaneti planlayan, destekleyen yedi düvele ve grup menfaatlerini “müstevlilerin siyasî emelleriyle birleştirmiş” kuklalara karşı kazanılmış büyük bir zafer oldu. Jeopolitik açıdan çok büyük önemi haiz bu coğrafyada bulunduğumuz süre zarfında benzer olaylarla defalarca karşılaştığımız için bu şaşırtıcı olmadı. Bundan sonra da böyle saldırılara maruz kalacak olmamız şaşırtıcı olmayacak. Asıl bizi şaşırtacak olan bu tehlikeleri bilmemize rağmen çalışmadan, tedbir almadan, gereken donanımları donanmadan beklemek olacaktır.

Bu noktada şunu rahatlıkla söylemek gerekir ki biz bu coğrafyada isek bir iddiamız var demektir ve bir iddiamız var ise ve bunu gerçekleştirmek azmindeysek güçlü olmak zorunluluğumuz vardır. Güçlü olmak için de çok çalışmak gerektiğini söylemek malumu ilâm etmek olacaktır. Ancak ondan önce gelen bir şart daha vardır ki bu şart edinilmesi gereken bir şuurdur. Bu şuur evde ve okulda; ebeveyn ve öğretmen tarafından kazandırılması gereken tarih şuurudur. Tarih şuuruna sahip nesiller ancak tarihin bize bu coğrafyada yüklediği misyonu anlayabilecek ve gereğini yapabileceklerdir. O şuur da dünyanın neresinde olursa olsun, hangi ırktan, dinden, mezhepten, meşrepten olursa olsun haksızın karşısında haklının yanında; zalimin karşısında mazlumun yanında olabilmek için; köklü ilim geleneğimizi ihya etmemiz ve sürdürmemiz, kültürel olarak, ekonomik olarak, ahlâk olarak güçlü olmamızla tahakkuk edecektir.

15 Temmuz Vakası’nı anladıktan, tarih şuurunu kuşandıktan sonra bu olayın oluşturduğu şartların gölgesinde başlayacak olduğumuz 2016-2017 eğitim-öğretim yılına dair, eğitime dair söylenecek çok şey var elbette. Ancak bu vurguların etkisinden fazla uzaklaşmadan ve sözü de çok uzatmadan eğitime dair öğrenci, öğretmen ve velilerimizin hepsinin dikkat etmesi gereken temel bir hususu hatırlatmak istiyorum. Geçtiğimiz yüzyılın Pakistanlı büyük şairi İkbal insana seslenir ve şöyle der:

“Sen kendini inşa etmezsen bil ki bunu başkaları yapacaktır”

Biz de diyoruz ki saygıdeğer velilerimiz, kıymetli öğretmenlerimiz, çocuklarınızı, öğrencilerinizi inşa etmeye çalışmayınız ancak onların kendilerini öncelikle keşfedebilmelerine sonrasında da inşa edebilmelerine yardımcı olunuz. Sevgili öğrencilerimiz sizler de şairin dediği gibi kendinizi inşa etme çabası içinde olun ki bunu başkaları yapmaya kalkmasın. Bunu yapabilmek için de önce kendinizi tanımalı, keşfetmelisiniz ki kendinizi doğru inşa edebilesiniz.

Bir eğitim sisteminin çocuğun kendisini inşa etmesine yardımcı olmak, kılavuzluk ve rehberlik yapmaktan ve bu yolda rehnûma olmaktan daha büyük bir iddiası olamaz.

Bu düşüncelerle 2016-2017 eğitim-öğretim yılının ülkemize, milletimize, fedakârca çalışan öğretmenlerimize ve göz nurumuz öğrencilerimize hayırlar ve başarılar getirmesini diliyorum.    

 

Ömer Faruk YELKENCİ
                                                                                                             İl Milli Eğitim Müdürü

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.