İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer Yıldız’ın 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Mesajı

     İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer Yıldız, 2015-2016 eğitim öğretim yılının başlaması münasebetiyle öğrencilere, öğretmenlere, yöneticilere, tüm eğitim çalışanlarına ve velilere yönelik bir mesaj yayınladı.  
Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer Yıldız’ın 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Mesajı

Sevgili öğrencilerim, fedakâr meslektaşlarım ve mesai arkadaşlarım, değerli veliler; köklü yenilikler eşliğinde, yepyeni bir eğitim öğretim yılına başlamış bulunuyoruz. Sevinç ve coşkusunu hep birlikte paylaştığımız 2015–2016 eğitim öğretim yılının ülkemize, milletimize ve İstanbul’umuza iyilikler, güzellikler ve başarılar getirmesini diliyorum. 

 

İnsana yön veren, insanlığı yücelten, hayatı anlamlandıran bir etkinlik olan eğitim; bireyin, toplumun ve insanlığın geleceği için son derece değerlidir. Özellikle, her geçen gün daha önemli hale gelen bilgi ve teknolojinin etkili olduğu günümüzde, eğitimin ve niteliğinin bu gelişmelere paralel olması büyük bir ihtiyaçtır. Yeni kuşakları; gerekli bilgi, beceri, anlayış ve kazanımlarla toplum yaşayışındaki yerlerini en iyi şekilde alması için hazırlarken, eğitimin nitelik ve kalite boyutu ayrı bir önem taşımaktadır.

 

Sevgili öğrencilerim;

Eğitim öğretim sürecinizin her kademesinde, bulunduğunuz her ortamda, öğretmenlerinizin rehberliğinde, okuyan, araştıran, soran, sorgulayan, her durumda bilgiye ulaşmanın yollarını arayan, ulaştığı bilgiyi verimli olarak kullanmayı hedefleyen, bilgi ve becerilerini her zaman yenileyen bireyler olmanız, bizlerin geleceğe daha güvenli bakmasını sağlayacaktır. Çünkü gelecek, sizsiniz. Ülkemizin geleceğine siz yön verecek, siz söz sahibi olacaksınız. Bu nedenle size sunulan imkânlardan en iyi şekilde yararlanmanız ve kendinizi geliştirmeniz, sizi, ailenizi ve öğretmenlerinizi mutlu edecektir. Sizler de birikimli, mutlu ve başarılı bireyler olarak kendinize, ülkenize ve insanlığa hizmet için iyi bir başlangıç yapmış olacaksınız. Sizin başarınız, hepimizin başarısıdır.Sizler ne kadar donanımlı, ne kadar aydınlık yetiştirilirseniz, ülkemizin ve milletimizin geleceği o derece sağlam ve aydınlık olacaktır.

 

Değerli veliler;

Büyük bir özveriyle geleceğe hazırladığımız çocuklarımızın başarısı sizi, bizi, hepimizi mutlu edecektir. Sizlerin çocuğunuzu yetiştirmek için gösterdiği gayreti gördükçe, öğretmenlerimizin fedakârlığına şahit oldukça ‘düşünebilen, yorumlayabilen, insan haklarına ve insanlara saygılı, öz güvenli, çalışkan ve üretken nesiller yetiştirme ümidimiz’ daha da artmaktadır.

Bu nedenle çocuğunuzun eğitim öğretim sürecinde öğretmenlerimiz ve okul yönetimleriyle işbirliği içinde hareket etmeniz, eğitim öğretim faaliyetlerine destek olmanız eğitim kalitesinin artmasına ve çocuğunuzun başarısına büyük katkı sağlayacaktır. Özellikle okula yeni başlayan öğrencilerimiz ve annelerinin okula uyumunu sağlamak amacıyla hayata geçirilen Veli Oryantasyon Programı; kendine güvenen, geleceğe güvenle bakan, çağın gereklerine göre yetişen bir gençliğin temeli için önem taşımaktadır. Öğretmenlerimiz kadar öğrenen ve öğreten velilerimizin de eğitimin kalitesini artıracağını hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız. Çocuklarımızın eğitim sürecinde ve bu sürecin her kademesinde sizleri hep yanı başımızda görmek istiyoruz. Bakanlığımızın uygulamaya koyduğu, okulları yaşam alanları haline getiren “Okullar Hayat Olsun” Projesi de velilerimizin bu sürece dâhil olması için büyük bir fırsattır ve ‘hayat boyu öğrenme’ gerçeği bakımından son derece önemlidir.

 

Fedakâr meslektaşlarım;

“İlk ilham, ana baba kucağından sonra okuldaki öğretmenin dilinden, vicdanından, terbiyesinden alınır” diyen Gazi Mustafa Kemal’in ifade ettiği gibi sizler, bu yönünüzle geleceğe hükmediyorsunuz. Bireylerin, toplumun ve insanlığın geleceği sizlerin diliyle, yüreğiyle ve özverisiyle şekilleniyor. Öğreniyor, yenileniyor, öğretiyor, örnek oluyor, her yönünüzle aydınlık yarınların mimarları olarak tarihe geçiyorsunuz.

‘Öğretmenlik mesleğinin algı ve statüsünü güçlendirmek’ üzere Bakanlığımız, üniversite öğretim üyeleri ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirilen Ulusal Öğretmen Stratejisi Çalıştayı’nda hazırlanan Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi, her yönüyle öğretmenlik mesleğini güçlendirilmesine büyük katkı sağlayacak bir çalışmadır. Bu çalışma,  stratejik öğretim liderleri olarak, eğitimde paradigma değişimine ve bağlı yeniliklere tam anlamıyla ayak uydurma becerisine sahip öğretmenlerimizin ve öğretmenlik mesleğinin değerini daha da arıtacaktır. Başta bilişim teknolojileri olmak üzere, çağdaş eğitim yöntemlerini, bilim ve teknolojiyi yakından takip eden öğretmenlerimiz, öğrencilerimizi geleceğe hazırlama noktasında en temel faktör olmaya devam edecektir.

 

Değerli öğretmen arkadaşlarım;

“Dünyaya yeniden gelsem, yine öğretmen olurdum.” diyecek kadar mesleğini seven sizler; ilgisiniz, bilgisiniz, sevgisiniz. Yüreğiniz engin denizler kadar şefkat dolu, kucağınız ummanlar kadar geniş. Her sözünüz öğrencilerimiz için bir ziyafet sofrası. Bu yönünüzle en büyük eserin mimarısınız. Socrates’a “Dünyada her şeye değer biçilebilir, ama öğretmenin eserine değer biçilemez.” dedirten gerçek de bu olsa gerek. Bıkmadan, bıktırmadan, ümitsizliğe düşmeden, sorumluluk bilinciyle görevinizi en iyi şekilde yapmanın gururunu yaşıyorsunuz. Bu kutlu yolda ümit ışığınızın hiç sönmemesini diliyorum. Yarınlarımızın güvencesi olan öğrencilerimiz, güç ve enerjisini siz fedakâr öğretmenlerimizden almıştır ve almaya devam edecektir. Bu emeğinizin karşılığı hiçbir maddi değerle ölçülemez. Unutmayınız ki, verdiğiniz kutlu emeğin ve göz nurunun bedeli, ülkemizin ve insanlığın geleceğidir.

Bu duygu ve düşüncelerle 2015–2016 eğitim öğretim yılının başta öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz olmak üzere, velilerimiz için  sağlıklı,  mutlu,  huzurlu, başarılı geçmesini diliyor; tüm eğitim camiamızı sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

                                                                                                                              Dr.Muammer YILDIZ

                                                                                                                              İl Milli Eğitim Müdürü

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.