İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Millî Teknoloji Hamlesi” İlk Öğrencileriyle Buluştu

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı’nın “Geleceğin Teknoloji Eğitimi” için İstanbul genelinde başlattığı seçme sınavlarında eğitime hak kazanan 430 öğrenci, T3 Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Selçuk Bayraktar ve İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci ile tanışma fırsatı yakaladı.
“Millî Teknoloji Hamlesi” İlk Öğrencileriyle Buluştu

Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya T3 Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Selçuk Bayraktar ve İl Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürü Ayhan Kep, T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kaçır, öğrenciler ve veliler katıldı.

Toplantıda konuşan Mehmet Fatih Kaçır, vakfın ana hedefinin ortaokul ve lise öğrencilerinden oluşan 1001 teknoloji takımını kurmak olduğunu belirtti.

Geçen aylarda teknoloji takımı kurmak için ilk çağrıya çıktıklarını anlatan Kaçır,  bir öğrencinin eğitim hayatında somut bir proje üretmesinin, bu projesi ile ulusal ve uluslar arası arenada yarışmasının ve başarıyı elde etmesinin bütün eğitim öğretim hayatında çok kritik bir değer taşıyacağını söyledi.

Kaçır; "Bugünden itibaren geleceğin teknoloji yıldızları programında dene-yap teknoloji atölyelerinde eğitim alacak bütün öğrencilerimizin eğitim süresinin ikinci fazında tematik takımlarına dâhil olarak uluslararası yarışmalara katılmalarını sağlayacağız. Bütün yaş gruplarına dönük bu çalışmayı sürdürüyor olacağız. Bu takımların yetişmeleri için  “Dene- Yap Teknoloji Atölyeleri” nde onlara destek vereceğiz. Dene-yap eğitim modelinde sürekli proje üreten, deney yapan gençler yetiştirmeye çalışacağız. Ezbere dayalı olmayan ve hayallerini sınırlamayan bir müfredat çalışması yaptık" şeklinde konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci ise sene-i devriyesini yaşamakta olduğumuz 15 Temmuz ihanetinin ve bu ihanete karşı kazanılmış olan büyük zaferin bizi her zaman diri, güçlü, bir ve beraber tutması dileğinde bulunduğunu belirtti.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın ortaya çıkmasını ve yapmış olduğu çalışmaları çok önemli bulduğunu vurgulayan Yelkenci, “ Bir eğitimci ve eğitim bürokrasisinde yer alan bir yönetici olarak Türkiye’nin tam da ihtiyacı olan noktalardan bir tanesinin de bu eğitim programı olduğunu söylemek istiyorum. Sivil inisiyatif ne kadar samimi ne kadar bu memlekete hizmet eden niyetle ve anlayışla ortaya çıkar ve ne kadar güçlü olursa Türkiye´mizin geleceği de o kadar aydınlık olur.”

Yelkenci, gönüllü bir hareket olarak ortaya çıkan Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nı tebrik ederek ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’na eğitime kazandırmış olduğu bu soluk için teşekkür ederek sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu çalışma teknolojinin Türkiye’nin gelecekte güçlü bir aktör olması açısından çok önemli bir çalışma ama bu tür çalışmalarda büyük bir feraset ve öngörüyle düşünmemiz gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Teknolojinin yanına sosyal bilimleri koymazsanız, insanı koymazsanız, yani insanlığı koymazsanız ilerde teknolojinin nereye gidebileceğini, ürettiğiniz teknolojinin insanı ve insanlığı, toplumu nasıl etkileyebileceğini hesap etmezseniz insanlığa düşman üretirsiniz. Teknoloji ile beraber bu öngörüleri ortaya koyabilirseniz işte o zaman nükleer enerjiyi insanlığın faydasına kullanabilirsiniz. Ama bunu yapmazsanız nükleer silah olarak insanlığı yok etmek üzere kullanabilirsiniz. Özellikle öğrencilerimin bunu hatırlamasını istiyorum, mutlaka yaptığınız çalışmalarda yüreğinizi işin içine katmalı ve insanlığın faydasına olacak şekilde teknolojiyi üretmelisiniz ve yönetmelisiniz.”

Konuşmaların ardından Vakfın Mütevelli Heyet Başkanı Selçuk Bayraktar; yaptığı sunumda Türk havacılık tarihimizden, Milli Sistem ve Teknolojilerin kritik öneminden, proje liderliğini yaptığı Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü envanterinde bulunan Bayraktar İnsansız Hava Araçları’ndan bahsetti.

Bayraktar, insansız hava aracı ile savunma sanayiinde milli bir kazanıma dönüşen Bayraktar İnsansız Hava Araçları’nın Türkiye’nin çeşitli konularda paradigma değişikliklerine yardımcı olduğunu dile getirdi. Millî düşünce ile hayata geçirilen çalışmaların özgün olduğunun ve çok sayıda değer kazanımı sağladığının da altını çizen Bayraktar, böylelikle kopyacılıktan uzak ve dışa bağımlılıktan azade bir duruma erişildiğini vurguladı.

Toplantının ardından Vakfın Mütevelli Heyet Başkanı Selçuk Bayraktar ve İl Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci robotik alet tasarım yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyelerini takdim etti.

Kültür Merkezinde yapımı tamamlanan “Dene-yap Teknoloji Atölyesi ”açılışı yapıldı. İl Millî Eğitim Müdürümüz Yelkenci, atölyeyi gezerek görevlilerden bilgi aldı.

Eğitime hak kazanan 420 öğrenci 36 ay boyunca "Dene-yap Teknoloji Atölyeleri"nde eğitim alacak.

10-07-201710-07-201711-07-201710-07-201711-07-201710-07-201711-07-2017

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.