İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un Vefat Yıl Dönümü

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Millî Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un vefat yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Millî Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un Vefat Yıl Dönümü

Zor zamanlarda bizi biz yapan değerlerimizi ve ideallerimizi yansıtan şiirleriyle, yazılarıyla ve karakteriyle bugünümüzü ve geleceğimizi aydınlatmaya devam eden Mehmet Akif Ersoy’u vefat yıl dönümünde rahmetle anıyoruz. 

Yüreği tarih ve toprak şuuruyla ve bağımsızlık aşkıyla yanan Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı İstiklal Marşı, istiklal ve istikbal mücadelemizin çetin şartlarında milletimizin duygularını yansıttı. Unutmamak gerekir ki, ülkemizin beraberliğini ve bekasını sağlamanın yolu, İstiklal Marşı’mızdaki mücadeleci ruhu daima canlı tutmayı başarmaktan geçiyor.

İstiklal Harbimizi zafere götüren süreçte milletimizin kalplerinin bir ve beraber atması için mücadele veren Mehmet Akif, coşkulu, heyecanlı ve ümitli kişiliğiyle milletimize öncülük etti. Şiirlerinin yanında çıkardığı dergiler, yazıları ve kürsü konuşmalarıyla bir fikrin, inancın, idealin taşıyıcısı oldu. 

Bir milletin geleceğinde eğitimin her zaman önemli olduğunu vurgulayan Mehmet Akif,  eğitim hayatı itibarıyla da çift kanatlıydı.  Geleneksel ve modern birikimden kendine özgü bir bakış açısı geliştiren millî şairimiz aynı zamanda kelimenin tam manasıyla bir düşünürdü. İlim ve irfanı ile idealleştirdiği Asım’daki muhteşem sentez ancak bu arka plan dikkate alındığında kavranabilir. 

Ahlakı, vicdanı, mesuliyet ideali, samimiyeti, mütevazılığı, ahde vefası ve sadakati İstiklal Marşı’nda tecessüm eden Mehmet Akif’in bu mirasını çocuklarımıza ve gençlerimize aktarmak, onun düşünce ve ideallerini yaşatmak en büyük görevimizdir.

Ebedi âleme irtihalinin yıl dönümünde milletimize İstiklal Marşı’nı sunun büyük şair Mehmet Akif Ersoy’u hürmet, rahmet ve minnetle yâd ediyorum. 

 Levent Yazıcı 

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü


Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.