İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî İrade Millî Para

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde "Millî İrade Millî Para" konulu bir panel düzenledi.
Millî İrade Millî Para

Okullarımızda her yıl kutlanan ve bu yıl da 12-18 Aralık tarihlerini kapsayan Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası'nda farklı etkinlikler düzenleniyor. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzce hafta kapsamında düzenlenen etkinliklerde, tarımdan sanayiye kadar her alanda büyük önem taşıyan yerli üretimin önemi vurgulanıyor. Bu kapsamda okullarımız, öğrencilerin coğrafi işaretleri öğrenmeleri, Türkiye'de üretilen ve yurt dışına satılan ürünlerin tanıtımının yapılması, veli bilgilendirme toplantıları gibi etkinliklere imza atıyor.

Yeni Bir Bakış Açısı ve Farklı Etkinlikler

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, farklı bakış açılarıyla Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası kapsamında Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde  "Milli İrade Milli Para" konulu bir panel düzenledi. Moderatörlüğünü İstanbul Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Sayın Mahmut Ak'ın yapığı panele TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Müdürü Sayın Prof. Dr. İbrahim Kılıçarslan, Beykent Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Ali Murat Ferman ve İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın Ahmet Yavuz Karaca katıldı.

Tüketimden ziyade üretim odaklı düşünmenin vurgulandığı panelde, toplumumuzu refaha, ülkemizi ise ekonomisi daha güçlü bir geleceğe taşıyabilmek için öğrencilerimizde yerli malı üretim ve kullanım bilincini küçük yaşlardan itibaren oluşturmak gerektiği üzerinde duruldu.

Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftasının farklı bakış açılarıyla kutlanmasının önemli olduğunu belirten İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, devletleri dünya sahnesinde etkili kılan önemli unsurların başında ekonomi ve gelişmişlik düzeylerinin geldiğini kaydetti. Yazıcı, yerel üretimde aktif rol oynayan, kendi kendine yetebilen, uluslararası pazara ürün ve teknoloji sunabilen ülkeler, devletler arasında söz sahibi olduğunu vurguladı.

Ülke kaynaklarımızda tasarruflu olmaya dikkati çeken Yazıcı, yerli malı üretim kalitesini artırmanın, kullanımını teşvik etmenin, bu amaca yönelik yeni yol ve yöntemler bulmanın önemli olduğunu kaydetti.

Etkinlikler Yıl Boyunca Devam Edecek

İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, Yerli üretim ve yerli tüketimin önemi konusundaki çalışmaların sadece "Yerli Malı Haftası" etkinlikleri ile de sınırlı kalmayacağını belirtti. Bu kapsamda yıl boyunca okullardaki saha gezileri, film, belgesel, animasyon gösterimleri, tiyatro, seminer, söyleşi, yarışma ve sergi gibi etkinliklerle hem öğrenciler hem de vatandaşlarda farkındalık oluşturulacak.

Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası, her yıl 12-18 Aralık tarihleri arasında okul ve kurumlarımızda çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bu çerçevede yerli ürünler ve üretimle ilgili film, belgesel, animasyon, tiyatro gösterimleri, sergiler ile marka, patent ve faydalı model sahibi olma şartları ile önemi konulu konferanslar düzenleniyor. Okullarda ayrıca bilim, sanat, kültür ve spor alanlarında dünya çapında, devlet kurumlarınca ya da Türk vatandaşlarınca geliştirilen bilim-teknoloji ürünlerinin ve bu başarıların tanıtıldığı "Biz Başardık" köşeleri oluşturuluyor.

Etkinliklerle, yerli malı üretim ve kullanımı konusundaki bilincin küçük yaşlardan itibaren oluşturulması, tasarruflu olma, yerli üretim, üretim kalitesi ve kaynakların etkili kullanımının toplumun tümünde içselleştirilerek bir yaşam tarzı hâline getirilmesi hedefleniyor.

18-12-201918-12-201918-12-201918-12-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.