İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyon Belgesi Açıklandı

Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu, Cumhurbakınımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın katılımıyla açıklandı.
Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyon Belgesi Açıklandı

Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi´nde açıklandı. Millî Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyon Belgesi Tanıtım Toplantısında konuşan Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, esnek, modüler, daha az ders saati ve çeşidinin olduğu bir öğretim programı hazırlanacağını söyledi.

Veriye Dayalı Yönetim ve Öğrenme Analitiği Platformu

Bakanımız Selçuk açıklamasında, “Okul yöneticilerinin yetki sorumluluklarını arttırıyoruz. 12 Eylül’den beri öğretmen yetiştirme konusunda belirli bir mekanizmamız var. YÖK ile işbirliği yapıyoruz. Eğitim Fakültelerinin muhakkak değişmesi lazım. Belli sayıda pilot Eğitim Fakülteleri oluşturacağız. Burada uygulama ağırlıklı çalışmalar yapılacak. Veriye dayalı yönetim bizim yine kritik unsurlarımızdan bir tanesi. Öğrenme analitiği platformu oluşturacağız. Önümüzdeki süreçte tüm yöneticilerimizin ehliyet ve liyakat temelli olması konusunda ülke çapında bir bakış açısını da paylaşmış olacağız” ifadelerine yer verdi.

“Sınav sayısından ziyade sistemle ilgileniyoruz” diyen Millî Eğitim Bakanımız Selçuk, “Okul mahalle spor kulüpleri” kurulacağını açıkladı. Selçuk, şöyle konuştu:“Veriyi kullanmak politika geliştirirken bizim açımızdan son derece kritik. Bu yüzden de öğrenme analitiği platformu oluşturuyoruz.”

Millî Eğitim Bakanımız Selçuk, yabancı dil eğitiminin de yeniden yapılandırılacağını ve dil eğitiminde TRT ile işbirliği yapılacağını bildirdi.Bütün derslerde dijital becerilerin verilmesi konusunda çalışma yürütüleceğini söyleyen Selçuk, “Ortaöğretimdeki ders çeşitliliğinin yarıya yakın azaltılması lazım.” dedi.

Bakanımız Selçuk, “Zamanla sınava giren öğrenci sayısını, sınavla girilen okul sayısını azaltırsak, okullarımız arasındaki imkân farklılıklarını azaltırsak o zaman zaten doğal olarak sınav baskısının azalması söz konusu olacak” ifadelerini kullandı.

Eğitim Öğretim Meselesi Özünde Bir İnsan Meselesidir

Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, “Öğretmen sayımızı 920 binin üzerine çıkardık. Hiçbir eğitim kademesinde derslerin boş geçmemesini temin ettik. Ders kitaplarını tüm öğrencilere ücretsiz olarak veriyoruz. Eğitimin içeriğinin geliştirilmesi konusunda da pek çok adım attık. Bu konuda arzu ettiğimiz ilerlemeyi kaydedemediğimizi özeleştiri olarak her fırsatta ifade ediyorum. Eğitim öğretim meselesi özünde bir insan meselesidir. İnsana dair olumlu ve olumsuz her şeyi eğitimin içinde bulmak mümkün” açıklamasında bulundu. 

Eğitim Yöneticiliği Gönül İşidir

Eğitimde çok ileri gidip ekonomide çok geri kalmış toplum örnekleri bulmanın pek mümkün olmadığını belirten Erdoğan, “Eğitimin insanı geliştiren değil insanı formatlayan bir mekanizma olarak görülmesi nesillerimizin heba edilmesine yol açmıştır. Biz çocuklarımızı diploma yapma peşinde koşarken onların gönüllerini doyurmayı ihmal ettik. Çocuklarımızın terbiyesini eksik bırakmakla ne büyük hata yaptığımızı daha iyi anlıyoruz.  18 başlık altında sıralanan hedeflerden oluşan 2023 eğitim vizyonunun işe insandan başlıyor olmasını isabetli bulduğumu belirtmek isterim.

Eğitimde istediğimiz sonuçları alamamanın muhasebesini yaptık, yapıyoruz. Eğitimde bir yanlış yapıldığında nesiller, asırlar kaybedilir. Atılan her adımı dikkatle tartmak zorundayız. Eğitim işi ertelenemez, geciktirilemez. Bizim kültürümüzde öğretmenlerin hakkı neredeyse anne babalarımızın seviyesindedir. Okul ve eğitim yöneticiliği liyakat ve ehliyetin yanı sıra gönül işidir” dedi. 

2023 Eğitim Vizyonu Tanıtım Toplantısı,  Millî Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a hediye takdimiyle sona erdi.

23-10-201823-10-201823-10-201823-10-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.