İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞIMIZ TARAFINDAN SAHNEYE KONULAN "CUMHURİYETE DOĞRU" OYUNU, İSTANBUL'DA İZLEYİCİYLE BULUŞTU

Cumhuriyetin 100. yılı projeleri kapsamında Vakıfbank ana sponsorluğunda Millî Eğitim Bakanlığımızca hazırlanan "Cumhuriyete Doğru" adlı tiyatro oyunu; Ankara, Samsun, Ordu, Trabzon, Erzurum, Sivas, Tokat ve İzmir'in ardından İstanbul'da izleyici ile buluştu. Gösterime Millî Eğitim Bakanımız Yusuf Tekin ile spor, sanat ve iş dünyasından davetliler, öğretmen ve öğrenciler katıldı.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞIMIZ TARAFINDAN SAHNEYE KONULAN

Millî Mücadele'yi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundaki kahramanlık hikâyesini anlatan "Cumhuriyete Doğru" adlı tiyatro eseri, Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından Vakıfbank sponsorluğunda 110 kişilik dev bir sanatçı kadrosuyla ücretsiz olarak öğretmenler ve vatandaşlarla buluşturuluyor.

25 Kasım'da Ankara'da perdelerini açan oyun; Samsun, Ordu, Trabzon, Erzurum, Sivas, Tokat ve İzmir'in ardından bu kez İstanbul'da izleyici karşısına çıktı.

Millî Eğitim Bakanımız Yusuf Tekin de oyunun İstanbul Zorlu Performans Sanatları Merkezi'ndeki gösterimine katıldı. Sanat, spor, siyaset ve iş dünyasından davetlilerin yer aldığı gösterimi izleyenler arasında tiyatro oyuncusu ve yönetmeni Haldun Dormen, eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş, oyuncu Serdar Gökhan, Okan Bayülgen ve Suzan Kardeş, gazeteci Uğur Dündar, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz, İstanbul'daki üniversite rektörleri, ilçe kaymakamları, vali yardımcıları, İlçe belediye başkanları, akademisyenler, sanatçılar, gazeteciler ve iş insanları yer aldı.

Oyunun konusu

Oyun bir öğretmenin şehitliği ziyaret ederek 10 yaşındaki öğrencisi Ali'ye, cumhuriyetimizin ilan ediliş sürecini anlatmasıyla başlıyor. Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının Ankara'da Büyük Millet Meclisini kurması ile devam eden süreçte, Millî Mücadele kahramanlarının ve Türk halkının tek yumruk oluşu ve kanlarının son damlasına kadar savaşarak Millî Mücadele'yi nasıl kazandığı konu ediliyor. Tiyatro oyunu, Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti'ni ilan edişi ile tamamlanıyor.

Oyunun künyesi

Yazan & Yöneten: Bora Severcan
Danışman: Doç. Dr. İbrahim Sarıtaş
Müzik: Selim Atakan
Koreografi: Özgür Adam İnanç & Serhat Güdül
Dekor & Kostüm Tasarımı: Özlem Topuz
Işık Tasarımı: Yakup Çartık

Oyuncu kadrosu

Mustafa Kemal Paşa: Serdar Yeğin
Öğretmen: Gülen Karaman
Fevzi Paşa: Erhan Yazıcıoğlu
Rauf Bey: Volkan Severcan
Hamdullah Suphi Bey: Ahmet Yenilmez
Lord Curson: Levent Özdilek
Ali: Ömer Faruk Çalışkan
Zübeyde Hanım: Zuhal Yalçın
Börekçizade Rıfat Efendi: Sefa Zengin
İsmet Paşa: Yiğit Yapıcı
Refet Bele: Ziya Kürküt
Şerif Bey: İbrahim Raci Öksüz
Damat Ferit Paşa: Özdemir Çiftçioğlu
Fransız Diplomat: Emin And
Kazım Paşa: Umut Temizaş
Halide Edip: Özge İnce
Makbule: Gülçin Gülrek
Mehmet Akif: Ferdi Alver
Kadın: Özge İnce
Yağver: Ümit İlban
Kara Fatma: Şebnem Özinal
Ali Çavuş: Ümit İlban
Gazeteci-1: Onur Tamer
Gazeteci-2: Deniz Bice
Gazeteci-3: Nejat Yıldız

20-12-202320-12-202320-12-2023

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.