İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki ve Teknik Eğitimde Sektörle İş Birliği Artacak

Millî Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, İstanbul Sanayi Odası’nın Kasım ayı meclis toplantısındaki konuşmasında sektör iş birliklerinin önemi üzerinde durdu.
Mesleki ve Teknik Eğitimde Sektörle İş Birliği Artacak

 İstanbul Sanayi Odası (İSO) Kasım ayı olağan toplantısı “Rekabet, Bilim ve Teknoloji Odaklı Dünyada Yeni Eğitim Modeli Vizyonu’nun Sanayimiz Açısından Önemi” konu başlığıyla gerçekleşti. Etkinliğe Millî Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk da katıldı. Etkinliğe Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da katıldı.

Toplantıda rekabet, bilim ve teknoloji odaklı geliştirilen eğitim sisteminin sanayi için şart olduğunu aktaran İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, bu kapsamda mesleki eğitimin önemine dikkat çekti. Sanayinin, eğitim sisteminin yetiştirdiği insan gücüyle çalıştığına dikkat çeken Bahçıvan, bakanlığın açıkladığı 2023 Eğitim Vizyonu belgesindeki mesleki ve teknik eğitimde eğitim-istihdam-üretim ilişkisinin güçlendirilmesi hedefinin, sanayiciler için hayati bir konu olduğuna değindi. Bahçıvan, “Çocukların mesleki eğilimlerine yönelik yeni bir yapının kurulacak olması, sanayi üretimimize büyük katkıda bulunacak” dedi.

Bakan Selçuk, toplantıdaki konuşmasında bakanlık olarak Türkiye için yeni bir atmosferi, habitatı ortaya çıkarmak istediklerini belirterek, “Türkiye çok büyük bir birikime sahip ama birikiminin tümünü kullanması gerekiyor. Bu bir bakanının ya da kişinin kendi cep telefonu ile olacak iş değil, Türkiye´nin birikimine ihtiyacımız var.” dedi. Selçuk, “Eğitim sistemine bir bütünler birliği olarak bakmamız ve yapılmamış olanları yapmamız lazım.” değerlendirmesinde bulundu. Bakan Selçuk, önümüzdeki süreçte İSO ile önemli işlere imza atmayı planladıklarını da anlattı.

Eğitim Hayat Boyu Sürer

Bakan Selçuk, eğitimin kendi başına bir yapı olmadığını ifade ederek, eğitimin demokrasiyle ve ekonomiyle birlikte hareket etmesi gereken bir üçlünün sacayağı olduğunu söyledi. Bu sebeple eğitimi sınıfların içerisinde olup biten bir hadise olarak değerlendiremeyeceklerini dile getiren Selçuk, “Eğitim hayat sahnesinin her boyutunda hayat boyu devam eden bir işlev ve süreçtir. Bizim zeytinyağı ve su gibi ayrı ayrı bir mahiyette olan unsurlar olarak değil suyun içerisine karışmış şeker gibi bir arada olması gereken bir ulviyete ihtiyacımız var.” diye konuştu.

İSO ile Sektör İş Birlikleri

İstanbul Sanayi Odası ile yapacakları iş birliklerinin önemi üzerinde duran Bakan Selçuk, oda ile birlikte büyük projelere imza atacaklarına inandığını söyledi. Sorumluluklarının farkında olduklarını belirten Selçuk, şöyle konuştu: “Bu imzaları biz bugünkü çocuklarımızın geleceği için düşünüyoruz elbette ama bizim doğmamış çocuklara hesabımız, vebalimiz var. Bunların üstesinden gelebilmek için de eğitimin niteliği konusunda oldukça yetkin çalışmalara ihtiyacımız var. Çünkü dünya başka bir yere doğru gidiyor. Önümüzdeki çağ şimdilerde dünyanın dördüncü büyük kırılması olarak değerlendirilebilir. Tarım toplumu, sanayi toplumu ve bilgi toplumu. Bizim kuşak üçünü birden yaşadı. Önümüzdeki 2040´lara doğru giden sürece baktığımızda bizim kuşağın kendisini taş devrinde hissedeceği yeni bir çağ geliyor. Buna ister singularity çağı deyin, ister tekillik çağı deyin bu çağı dijital olanın, fiziksel olanın ve biyolojik olanın birlikte aynı vücutta bedenleneceği bir çağı getiriyor ve bu bizim şimdiye kadar hiç görmediğimiz hiç alışkın olmadığımız bir şey. Yani insanların robotlarla birleşmeye başladığı, vücutlarımızdan ana robotların sıradanlaştığı bir şekilde insan beyninin kendi kapasitesinin artırabilmek için iş yerinin büyük bilgisayarına bağlanarak günlük işine yürütmesinin sıradanlaştığı bir döneme doğru gidiyoruz. Önümüzdeki 20-30 yıl belki geride kalan bin yıldan çok daha önemli.”

“Biz bugün belki ABD ve gelişmiş ülkelerle aynı tarihte yaşıyoruz ama aynı zamanda yaşamıyoruz.” diyen Selçuk, bu durumun fark edip zamanın ruhunu kavrayarak tedbir almanın öncelikli amaçları arasında olduğunu kaydetti.

Veriye Dayalı Yöntem

Öğretmenlere her konuda destek olacaklarını vurgulayan Bakan Selçuk, öğretmenlerin niteliği yükseldikçe daha fazla yol alma olanağının ortaya çıkacağını aktardı. Bakan Selçuk, veriye dayalı yöntem ve metodolojiyle çok fazla uğraştıklarının altını çizerek, şunları kaydetti: “Verinin kullanımı eğer sahici hâle gelmezse, veriye dayalı politikalar üretilmezse, karar destek sistemleri oluşturulmazsa ortaya çıkacak politikaların sahiciliğinden söz edilemez. Bu anlamda veriye dayalı politikalar üretmek ve bunun da yazılım ve donanım alt yapısını kurmak önümüzdeki bir kaç ay içerisinde halletmeye çalıştığımız konulardan bir tanesi. Bu altyapı oluştuktan sonra bir eğitim ve öğrenme analitiği bakış açımız var. Eğitim analitiği ve öğrenme analitiği dediğimiz şey bütün süreçlerin ölçülebilirliği ve değerlendirilebilirliği üzerine yeni bir metodoloji.”

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.