İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitim ve Toplum Hizmeti

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle DeFacto Perakende Ticaret Anonim Şirketi arasında Okul-Sanayi İş Birliği İstanbul Modeli kapsamında bir protokol imzalandı.
Mesleki Eğitim ve Toplum Hizmeti

Mesleki ve teknik eğitim odaklı protokol temelde moda tasarım teknolojileri alanında okuyan öğrencilerin toplum hizmeti etkinlikleri kapsamındaki üretim ve deneyim paylaşımı iş birliğini kapsıyor. 

Protokolle öğrencilerin, eğitsel, sosyal ve ekonomik gereksinimlerinin karşılanması yolu ile güçlendirilmesi hedefleniyor. Türkiye'de hazır giyim ve moda sektörünün lider markalarından  DeFacto tarafından temin edilecek fire kumaşlar ile öğrenciler tarafından üretilecek ürünlerin (giyim, aksesuar vb.) ilgili kurum aracılığı ile satışa çıkarılması ve buradan sağlanacak gelirin Kanserli Çocuklara Umut Vakfına bağış olarak aktarılması ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması amaçlanıyor. 

Atölye Desteği ve Staj İmkânı

Ayrıca mesleki ve teknik eğitim kurumlarımızın moda tasarım teknolojileri alan öğretmen ve öğrencilerine yönelik olarak hizmet içi eğitim faaliyetleri kapsamında kurslar ve/veya seminerler düzenlenmesi hedefleniyor. Moda tasarım teknolojileri atölyelerinin desteklenmesinin de öngörüldüğü protokolle öğrencilerimizin üretim DeFacto atölyelerinde zorunlu stajlarını yapmaları da sağlanacak.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzdeki imza törenine İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı'nın yanı sıra,  DeFacto Finans ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sayın Önder Şenol,  İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Serkan Gür, DeFacto Kurumsal İletişim Müdürü Sayın Cenk Yapıcı, DeFacto Sosyal İşler Yöneticisi Sayın Mehmet Koyun katıldı.

Öğrencilerimizin Bütünlüklü Gelişimi

İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı törende yaptığı konuşmada, "Bu iş birliği protokolü inşallah hedeflediği amaca ulaşır. Hem kurumsal iş birliği adına, hem de özellikle öğrencilerimizin kendilerini geliştirmeleri, toplumsal sorumluluk kazanmaları ve pratiklerinin artması anlamında çok önemli. Bu ürünlerin mağazalarda satışa sunulması ve elde edilecek gelirin kanser tedavisi gören çocuklarımıza destek olabilmek için hayır amaçlı aktarılacak olması projeyi çok daha anlamlı hâle getiriyor. Ayrıca deneyimlerin paylaşılması kapsamında okulda ya da işyerinde verilmesi planlanan eğitimler de 2023 Eğitim Vizyonu kapsamındaki kurumsal iş birliği anlayışına ve mesleki eğitime güç katacak. Elde edeceğimiz tecrübeler ise geleceğe bırakacağımız en önemli mirasımız olacak.  Tüm gücümüz ve kararlılığımızla, elimizden geleni yaparak, mesleki eğitim süreçlerini daha da geliştireceğimize inancımız tam. Umarım bu iş birliği öğrencilerimizin bütünlüklü gelişimi için amaçladığımız neticeleri ortaya çıkarır. Bu vesileyle protokolde emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür etmek istiyorum." şeklinde konuştu.

Hem Üretim Hem Dayanışma

DeFacto Finans ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Önder Şenol ise  şunları kaydetti: "Bir ülkenin sürdürülebilir kalkınmayı sağlayabilmesinin yolu mesleki eğitimde daha güçlü bir konuma sahip olmasından geçiyor. Mesleki eğitimin güçlü olduğu bir toplumda hem üretim hem de toplumsal dayanışma güçlü olur. Bu nedenle kurumsal iş birliği perspektifiyle hareket edilmesi gerekiyor." 

Kurumsal açıdan içinde elde ettikleri başarıyı diğer paydaşlarla buluşturmak istediklerini belirten Şenol, "Dünyada 14 yaşına kadar her 700 çocuktan biri kanser riski ile karşı karşıya kalıyor. Kanser tedavisi gören çocukların yüzde 70'i hastalıktan kurtulurken, yüzde 30'u hayatını kaybediyor." dedi.

Önder Şenol konuşmasına şöyle devam etti: "Türkiye'de kanser tedavisi gören çocuklarımıza destek olabilmek için iş birliği yapıyoruz. DeFacto fabrikalarından elde edilen üretim fazlası kumaş ve aksesuarları, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve ilçe millî eğitim müdürlükleri aracılığıyla meslek liselerine göndereceğiz. Ürünlerin tasarım ve üretimi bu okullarda okuyan öğrenciler tarafından yapılacak."

Konuşmaların ardından protokol üyeleri iş birliği protokolünü hayırlı olsun dilekleriyle imzaladılar ve günün anısına toplu fotoğraf çektirdiler.

14-08-202014-08-202014-08-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.