İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitim Ve Ölçme Değerlendirme

İstanbul Ölçme Değerlendirme Merkezimiz, İlimizde Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi kapsamındaki 128 okulumuzda görev yapan 8 bin 539 öğretmenimize her ay belirlenen temalar çerçevesinde ölçme değerlendirme eğitimleri verecek.
Mesleki Eğitim Ve Ölçme Değerlendirme

Millî Eğitim Bakanlığımız son yıllarda mesleki eğitimde önemli bir dönüşüm sağladı. Mesleki eğitimde yıllardan beri dile getirilen kronik sorunlar birer birer çözülmeye başlandı. Mesleki eğitimin COVID-19 salgını ile mmücadelenin ilk aylarında toplumun ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yaptıkları üretimler ve gösterdikleri performans, herkesin hafızasına kazındı. Mesleki eğitimde öğrenci sayısı ve özellikle başarılı öğrencilerin yönelimleri giderek artmaktadır. 

Mesleki Eğitimde 1.000 Okul Projesi

Millî Eğitim Bakanlığımız geliştirdiği yeni projelerle bu iyileşme sürecini sürekli canlı tutuyor. Bakanlık, bu kapsamda Mesleki Eğitimde 1.000 Okul Projesini hayata geçirdi. Projenin kapsamı göz önüne alındığında son yıllarda mesleki eğitimde kalitenin artırılması en önemli adımlardan birisi olduğu görülüyor.

Ekim ayında başlatılan Mesleki Eğitimde 1.000 Okul Projesinde amaç; mesleki eğitimde son yıllarda yaşanan iyileşmenin tüm meslek okullarında yaygınlaştırılması ve mesleki eğitimin kalitesinin artırılmasıdır. Oldukça kapsamlı olan proje, mevcut 3 bin 259 mesleki ve teknik Anadolu lisesinden bin mesleki ve teknik Anadolu lisesini kapsamaktadır. Bu projedeki 1.000 okuldan 128'i İstanbul'da bulunuyor.

Süresi bir yıl olarak belirlenen proje kapsamında seçilen bu okullarda yaklaşık 600 bin öğrenci eğitim almaktadır. Okulların seçiminde öğrencilerin devamsızlık oranı, akademik başarı oranı, sınıf tekrarı yapan öğrenci oranı ve örgün eğitim dışına çıkan öğrenci oranı gibi ölçütler kullanılmıştır. Proje kapsamında bu okullar çok boyutlu desteklenecek. Proje sonunda bu okullarda ciddi iyileşme sağlanacak. Böylece mesleki eğitimin kalitesi tüm okullarda artırılacaktır. Mesleki eğitimde kalitenin artması, dolaylı olarak eğitim sisteminin kronik bir sorunu olan okullar arası başarı farkının azaltılmasına da katkıda bulunacak.

Projenin amacı, belirlenen okulları çok boyutlu olarak desteklemektir. Öncelikle okul yöneticilerine ve öğretmenlereyönelik eğitim programları başlatılacak. Diğer taraftan, okulların fiziki altyapısı güçlendirilmektedir. Yeni laboratuvarlar yapılacak, mevcutları güncellenecek. Tüm okullara kütüphane yapılacak, spor alanları oluşturulacak. Öğrencilerin temel ve akademik becerileri yanında onların kişisel gelişimlerini desteklemeye yönelik farklı destek programları uygulanacak. Ayrıca, öğrencilerin ebeveynlerinin eğitim düzeylerini artırmalarına yönelik eğitim destekleri sunulacak. 

Ölçme Değerlendirme, Okuryazarlıklar ve Veli Eğitimleri

Hedefinde sadece öğrenci bulunmadığı bu projenin en önemli özelliklerinden biri, öğrencilerin gelişiminin desteklenmesinin çok boyutlu olarak ele alınmasıdır. Dolayısıyla, bu projeyi diğer projelerden ayıran en önemli özellik, odağında sadece öğrencilerin olmaması, öğrencilerin yanı sıra okullardaki yöneticileri, öğretmenleri ve özellikle aileleri kapsamasıdır.  

Okul yöneticilerine ve öğretmenlere yönelik eğitimler düzenlenmektedir. Öncelikle yönetici ve öğretmenlerin proje farkındalığını artırmak ve bilgilendirmek için tüm okullara yönelik eğitimler düzenlenmeye başlandı. Bu eğitimler 81 ilimizde hâlen devam etmektedir. İstanbul'da 128 okulda görev yapan 8 bin 539 öğretmenimize İstanbul Ölçme Değerlendirme Merkezimiz tarafından her ay belirlenen temalar çerçevesinde ölçme değerlendirme eğitimleri verilecek. Ayrıca, okul yöneticilerine yönelik kişisel gelişim ve liderlik eğitimleri düzenlenecek. Diğer taraftan, bu okullardaki tüm meslek alan ve atölye öğretmenlerinin proje sürecinde iş başı ve mesleki gelişim eğitimleri almaları sağlanacak.

Öğrencilere yönelik destekler, iki ana tema üzerinden gerçekleştirilecek. Birinci destek paketi, temel beceri eğitim desteğine odaklanmakta. İkincisi ise kişisel gelişim desteğini kapsamakta. Birinci destek paketi, öğrencilerin eğitim aşamasında eksik kalan temel becerilerini telafi etmeyi hedefliyor. Bu kapsamda destek eğitim programı geliştirildi. Bu eğitimlerde özellikle Türkçe, matematik ve fen okuryazarlığının iyileştirilmesine ağırlık verilecek. 

İstanbul'da projede yer alan okullardaki öğrenciler için 97 bin 011 destek çalışma kitapları dağıtıldı. Diğer taraftan, destekleme ve yetiştirme kurslarında bu proje kapsamındaki okullara ilave destek eğitimleri sunulacak. Ayrıca, 81 ilde bulunan ve özel yetenekli öğrencilere eğitim desteği sunan Bilim ve Sanat Merkezleri, 2021 yılından itibaren proje kapsamındaki okulların öğrencilerine proje geliştirme ve gerçekleştirme desteği sağlayacak.

Ailelerin eğitim durumu öğrencilerin akademik başarılarını etkilemekte. Türkiye'de okullar arası başarı farklarını azaltmada ebeveyn eğitim seviyesinin yükseltilmesi, öncelik verilmesi gereken politika alanlarından birisini oluşturmakta. Bu nedenle projeye ebeveynler de dâhil edilmiştir. 81 ilde yöneticilerin koordinasyonu ile halk eğitim merkezlerinde velilerin talepleri doğrultusunda istedikleri alanlarda sertifikalı eğitimler düzenlenecek. Ayrıca, isteyen velilere açıköğretim yoluyla eğitimlerine devam edebilme imkânı sağlanacak. 

14-01-202114-01-202114-01-202114-01-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.