İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitim Sektörle Beraber

Borusan Asım Kocabıyık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,sektörle iş birliği içinde çalışmalarına devam ediyor.
Mesleki Eğitim Sektörle Beraber

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz  Sayın Kemal Varın Numanoğlu, Ölçme ve Değerlendirme Genel Müdürü  Sayın Sadri Şensoy ile birlikte Borusan Asım Kocabıyık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde  incelemelerde bulundu. Okulumuzun derslik, atölye ve laboratuvar fiziki alt yapısı ve eğitim-öğretim faaliyetleri hakkında Okul Müdürümüz Hasan Kayaküçük ve Müdür Yardımcımız Çiğdem Ünal'dan bilgi aldı.

Borusan Asım Kocabıyık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik- Elektronik Teknolojisi, Makine Teknolojisi, Bilişim Teknolojileri,  Motorlu Araçlar Teknolojisi olmak üzere toplam 4 alanda sektörle iş birliği içinde İstanbul Esenyurt'ta donanımlı binası ile eğitim ve öğretime devam etmektedir.

Okulda oluşturulan Borusan Asım Kocabıyık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin 7444 AyYıldız Robotik Takımı, NASA, Boeing gibi büyük kuruluşların destekleyici olduğu FIRST vakfının düzenlediği robot yarışmalarına katılmaktadır. Takım 20 den fazla ülke 3000'den fazla takımın katıldığı FRC(Fırst Robotic Competition) robot yarışmasına ilk defa 2018 yılında katılmıştır. Robot Takımı ayrıca 2019 yılında 4 ülkeden 35 takımın katıldığı İstanbul Regional da yarı final oynamış ve General Motors tarafından verilen "Industrial Design Award" ödülüne layık görüldü. Takım bunun dışında doğaya meşe palamudu ekme, köy okullarına kitap ve kıyafet yardımı gibi sosyal projelerde de yer alıyor.

Ayrıca 4972 Borusan Robotik takımı 2013 yılında İstanbul/Esenyurt Borusan Asım Kocabıyık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde kurulup Rookie olarak 2014 yılında Chicago Midwest Regional'a katıldı. Burada gösterdiği gayretten dolayı "Rookie Inspiration Award"ödülünü kazanmıştır. Takım aynı zamanda Türkiye'de kurulan ilk devlet meslek lisesi FRC takımı oldu.

2018 yılında Los Angeles Regional'a katılıp burada çeyrek final oynamıştır. Son olarak 2018 FRC Turkish Off-Season'a katılıp yarı final oynayıp "Industrial Design Award"ödülünü almaya hak kazandı.

Kendisine motto olarak "Cesaretin Yoksa, Zafer de Yok (No Guts, No Glory)" benimseyen 4972 Borusan Robotik takımı, bu süreç içerisinde ulusal ve uluslararası Robot yarışmalarına katılmayı misyon edinerek, farklı kulvarlarda sayısız robot yarışmalarına katılmış ve burada da başarıları ile adından bahsettirdi.

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.