İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitim Merkezleri

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzde mesleki eğitim merkezleri odaklı bir toplantı yapıldı.
Mesleki Eğitim Merkezleri

Millî Eğitim Bakanlığımız, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ve mesleki eğitim merkezleri olmak üzere iki farklı okul türü üzerinden mesleki ve teknik eğitim vermekte. Mesleki eğitim merkezlerinde öğrenciler haftada bir gün okula devam ederken diğer günler iş yerlerinde eğitim görmekte. Böylece iş yerleri yani sektörler doğrudan mesleki eğitime katkı sunmakta. 

Mesleki eğitim merkezlerindeki eğitim, ortaokuldan sonra dört yıllık zorunlu eğitim kapsamında. Bu merkezlerde aynı zamanda geleneksel çırak-kalfa-usta eğitimi de sürdürülmekte. 11. sınıfın sonunda başarılı olanlar kalfalık unvanı almakta. 12. sınıf sonunda başarılı olanlar ise usta olarak mesleki eğitim merkezlerinden mezun olmakta. Bakanlığımızın, usta ve kalfa yetiştiren bu kurumlardan mezun olan öğrencilerimizin istihdamları üzerine yaptığı araştırma sonuçları oldukça sevindirici.

İstihdam, Sektör ve Veriler

İlimizde toplam 38 mesleki eğitim merkezimiz bulunmakta, bu merkezlerde öğrencilerimiz haftada bir gün okulda eğitim alırken diğer günler işletmelerde beceri eğitimlerine devam ediyorlar.  Bu kapsamda İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzde bir toplantı yapıldı. Toplantıya İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Özel Büro Şube Müdürümüz Sayın Mustafa Akhan, ilçelerimizdeki mesleki eğitimden sorumlu şube müdürleri ve mesleki eğitim merkezi yöneticilerimiz katıldı.

 Toplantıda konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, ilimizde toplam 38 mesleki eğitim merkezinin bulunduğunu,  merkezlerden mezun olanların büyük oranda mezun oldukları alanda istihdam edildiğini belirtti.  Mesleki ve teknik eğitim alanında 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda atılan adımlara dikkat çeken Yazıcı, "Bakanlığımızın mesleki eğitimle ilgili verileri, mesleki eğitim merkezlerinin amaçlarına uygun bir şekilde işlev gören başarılı bir model olduğunu gösteriyor. Sektör temsilcileri mesleki eğitim merkezlerinin kapasitesinin artırılmasını ve öğrenciler için cazip hâle getirilmesi talebini çeşitli vesilelerle ifade ediyor.  Bakanlığımız, bu talepleri ve mevcut durumu da göz önüne alarak mesleki eğitim merkezlerinin kapasitelerini artırmak ve bu kurumlarımızı daha fazla güçlendirmek için adımlar attı. Mesleki eğitim merkezlerindeki öğrencilerimizin lise diplomasına erişimlerinde sağlaman esneklik bunlardan sadece biri." ifadelerini kullandı.

Mesleki Eğitim Merkezlerimizin Görünürlüğü 

Mesleki eğitimle ilgili gelişmelerde toplumsal algının belirleyiciliğini hatırlatan İl Millî Eğitim Müdürümüz Yazıcı, mesleki eğitim merkezlerinde önemsedikleri konulardan birisinin kurumlarımızın kendi kültürlerini oluşturmaları, haber ve duyurularda güncelliği sağlamaları olduğunu belirtti.  Yazıcı, "Teknolojinin hızla ve sınır tanımadan gelişip değiştiği, rekabetin giderek yükseldiği günümüzde, kurumlar için görünürlüğün ne kadar önemli olduğu da her geçen gün daha iyi anlaşılıyor. Bu çerçevede mesleki eğitim merkezlerimizin görünürlük açısından önemli olan web sayfalarından başlamak üzere birtakım çalışmalar yapılması gerekiyor. 2023 Eğitim Vizyon Belgemizdeki hedeflere ulaşmak için sürdürülebilir bir yaklaşımla, yeni iletişim ortamlarını ve dijital dünyanın yeniliklerini nitelikli haberlerimizde ve diğer mecralarımızda uygulamalıyız." dedi. 

Yapılan araştırmalar, mesleki eğitim merkezlerinin piyasanın nitelikli usta ihtiyacını karşılamada ne kadar başarılı bir model olduğunu gösteriyor. Mesleki eğitim merkezlerinin güçlü yarınlarımız bakımından öneminin vurgulandığı toplantıda, kurumlarımızın çoklu iş birlikleriyle nasıl geliştirilebileceği üzerinde görüş alış verişinde bulunuldu.

24-09-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.