İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Çalışma Programı

Öğretmenlerimizin 2020 Haziran dönemi mesleki çalışma programında pek çok yenilik yapıldı. 
Mesleki Çalışma Programı

Salgınla mücadele sürecinde öğretmenlerimizin eğitimleri de uzaktan ve online hâle geldi. Bu süreçte öğretmenlerimizin eğitimini desteklemek amacıyla Türk eğitim tarihinin en büyük uzaktan eğitim program başlatıldı. Ulusal ve uluslararası akredite sertifikalı programlarla öğretmenlerin bireysel, mesleki ve teknolojik olarak ilgi ve ihtiyaç duyduğu eğitimleri almaları için yoğun bir çaba sarf  edildi. Alt yapısı kurulan çevrimiçi eğitimler hızlandırılarak mesleki gelişim programları uzaktan eğitim sistemine uygun olarak yapılandırıldı.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından Bakanlığımızın okullardaki Haziran dönemi mesleki çalışma programlarının çevrimiçi ortamlarda yapılmasına dair yazısına istinaden bir dizi hazırlık yapıldı.  Tüm kurumlarımızda görev yapan yönetici ve öğretmenlerimizin bireysel, mesleki, alana yönelik bilgi ve becerilerinin artırılması, eğitim ve öğretim süreçlerinde karşılaşılan problemlerin çözümüne yönelik yeni becerilerin kazandırılması, öğrenci, veli ve çevre ile etkileşimlerinin geliştirilmesi amaçlandı.

Öğretmen ve idarecilerimizin yararlanabileceği ve içinde Bakanlığımızın mesleki çalışma çerçeve programında yer alan eğitim başlıkları da dâhil olmak üzere çeşitli konularda eğitim videoları hazırlandı.

Eğitim Başlıkları

Bu kapsamda hazırlanan programın bazı başlıkları şöyle sıralandı: EBA, tasarım beceri atölyeleri, disleksi, kara gün dostu meslek liseleri, yenilikçi materyal geliştirme, müzik, origami ile masal anlatımı, eğitimde drama etkinlikleri, kaynaştırma/bütünleştirme uygulamaları, proje hazırlama, artırılmış gerçeklik uygulaması, problem davranışların işlevsel değerlendirilmesi, veri analizi, üstün zekâ üstün yetenek, yetersizliği olan çocuklar, okul iklimi, erken çocukluk döneminde hareket gelişimi, yapay zekâ algoritmaları, cep telefonu ile kısa film çekme, otizmli çocuklarda söz öncesi dil becerisi, öğrenme güçlüğünde öğretimsel uygulamalar, arduino uygulamaları, erken okuryazarlık, okul öncesi eğitimde drama, güç kartı stratejisi, kekemeliği olan öğrenciler, salgın hastalıkların çıktıları, kültür bağlamında üstün yetenekliler, batılı anlamda Türk resminin başlangıcı, salgın sürecinde zaman yönetimi, edebiyat ve resim ilişkisi, eğitim teknolojileri ile farklılaştırma, Avrupa sanatında yemek ve beslenme kültürü, okul olgunluğu, aile eğitim programı hazırlama ve uygulama, zihinsel yetersizlikler, sanatın iyileştirici gücü, müzede drama etkinlikleri, müzelerde öğrenme programları, çoklu yetersizliği olan çocuklar, ilkokula hazırlık ve erken okuryazarlık, çocuklar için geliştirici oyun aplikasyonları, teknoloji kullanımı, işlevsellik odağında özel eğitim, gelişim özelliklerine göre kitap seçimi, erken çocukluk eğitiminde doğa atölyeleri, müzede bilim sanat temelli eğitim, uzaktan eğitimde ölçme ve değerlendirme, disleksi tanı- değerlendirme ve müdahale, özel öğrenme güçlüğünde yaratıcı drama yoluyla okuduğunu anlama, matematik işlem akıcılığının geliştirilmesi.

Hazırlanan eğitim videolarına https://istanbulakademi.meb.gov.tr/ web sayfası üzerinden ulaşılabilir. Eğitimler günün her saatinde izlenebiliyor.

25-06-202025-06-202025-06-202025-06-202025-06-202025-06-202025-06-202025-06-202025-06-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.