İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mehmet Akif Ersoy´un Vefatının 81. Yıl Dönümü

Mehmet Akif Ersoy´un Vefatının 81. Yıl Dönümü

İstiklal Harbi’mizin büyük mücadele adamı, İstiklal Marşı’mızın büyük şairi Mehmet Akif Ersoy, vefatının 81.yıl dönümünde mezarı başında anıldı.

Edirnekapı Şehitliğinde düzenlenen anma törenine, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Eyüpsultan Kaymakamı Abdullah Dölek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Prof. Dr. Erman Tuncer, Beşiktaş İlçe Millî Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, Eyüpsultan İlçe Millî Eğitim Müdürü Murat Öğütcü, Fatih İlçe Millî Eğitim Müdürü Mucip Kına, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argon Hanımefendi ve çok sayıda vatandaş, öğretmen ve öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunması ile başlayan törende öğrenciler ´Zulmü alkışlayamam´ ve ´Ey yolcu´ şiirlerini okudu.

Anma töreninde konuşan İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta yaptığı konuşmada şunları söyledi; "Buraya geldiğimiz an ile buradan ayrıldığımız an arasında artılarımız olması lazım. Hepimizin üzerinde çok büyük sorumluluklar var. Bizim birtakım duygularla yüklü olarak buradan ayrılmamız lazım. Akif´i anlayabilirsek, bizim hem kişisel anlamda hem de ülke olarak önümüzün açık olacağını düşünüyorum."

Bu anma toplantısının eksenini veya Akif’le olan ilişkilerimizin eksenini düzenleyecek bir çalışmadan bahsederek başlamak istediğini belirterek sözlerine başlayan İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, şöyle devam etti:

“ Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin Akif’i anlamak ve Asım’ı yaşamak isimli çalışması aslında meseleye nasıl bakacağımızı gösteren önemli bir çalışma. Akif’i anlamaya çalışmalıyız. Onun bize çizmiş olduğu ideal nesil sınırları çerçevesinde Asım olmaya, Asım neslini yüceltmeye çalışmalıyız. Akif’in hem nazımında hem nesrinde hem de yaşantısında bu anlamda bize çok örnek var. Gerek öğretmen arkadaşımızın konuşmasında, gerekse Sayın Rektörümüzün konuşmasında bu örneklerden çokça görebiliyoruz. Şöyle bir tasvir edecek olursak; Mehmet Akif Ersoy’un Allah’a iman, Allah korkusu, peygamber sevgisi üzerine inşa etmiş olduğu düşüncesinde bir yandan kendimizi tanımak, kendimizin arifi olmak, bir yandan  vatan sevgisi ve milleti tanıma,  bir yandan da dünyayı tanıma ve buna göre de vaziyet alma üzerine birçok hususa temas ettiğini ve bugün de bize ışık tuttuğunu, benzer meselelere hangi bakış açısıyla bakmamız gerekeceğinin formüllerini önümüze koyduğunu rahatlıkla görebiliyoruz.”

Kendilerine düşenin Akif’i anarken, İstiklal Marşı yıl dönümü programlarında öğrencilerimizin merkezde olduğu, öğrencilerimizin Akif’i nasıl anladığı, nasıl yaşadığı hususlarını ortaya çıkaracak programlar icra etmek olduğunu vurgulayan Yelkenci, “Ben açıkçası bugün kendi kendime burada aldığım bu kararın neticesini heyecanla bekliyorum. İnşallah 12 Mart’taki programımızı tamamen öğrencilerimizin bakış açısıyla yapmak istiyorum. Bu noktada, biz ne kadar anlatabilmişiz, Akif’i ne kadar miras bırakabilmişiz öğrencilerimize bunu görmek istiyorum. Bu duygu düşüncelerle katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor, bulunduğu çağı, günümüzü ve yarınımızı aydınlatan Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle anıyorum.” dedi.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Korkmaz "Akif´in vefatının 81´inci sene-i devriyesinde burada olmak çok ayrı bir değere sahip" sözleriyle başladığı konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi; "Mehmet Akif deyince hepimizin yürekleri farklı çarpıyor. Akif´i, yaşamış olduğu devirdeki olaylarla okumak ve anlamak, bugünü de okuyup ona göre davranmak gerekir. Üniversitemizde öğrencilerimizi bir Akif misyonu, fikriyatı ve irfanıyla donatmak için çalışmalar gerçekleştiriyoruz."

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Korkmaz konuşmasının ardından Mehmet Akif Ersoy’un bir dönem mebusluk yaptığı Burdur´dan getirdiği toprağı kabrine serpti.

Kur´an-ı Kerim tilaveti ve okunan duanın ardından tören sona erdi.

28-12-201728-12-201729-12-201728-12-201728-12-201728-12-201728-12-201729-12-201728-12-201729-12-201728-12-201728-12-201728-12-201729-12-2017

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.