İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MEHMET AKİF ERSOY'UN TORUNU SELMA ARGON'UN KONUK OLDUĞU 'AKİF'İ ANMAK VE ANLAMAK' PROGRAMI MISIR APARTMANI'NDA GERÇEKLEŞTİ

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, "Mehmet Akif Ersoy'u Anma Haftası Etkinlikleri" kapsamında 20-27 Aralık tarihleri arasında devam edecek bir dizi program düzenledi. İstiklal Marşı'mızın yazarı Mehmet Akif Ersoy'u Anma Etkinlikleri kapsamında İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından organize edilen programların ilki 'Akif'i Anmak ve Anlamak' söyleyişi oldu. Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon Hanımefendi konuk olarak katıldığı program, Mısır Apartmanı'nda gerçekleşti.
MEHMET AKİF ERSOY'UN TORUNU SELMA ARGON'UN KONUK OLDUĞU 'AKİF'İ ANMAK VE ANLAMAK' PROGRAMI MISIR APARTMANI'NDA GERÇEKLEŞTİ

Mısır Apartmanı'ndaki etkinlikte konuşan Argon, genç dinleyicilere dedesi Mehmet Akif Ersoy'un bilinmeyen yönlerini anlattı. Burdur'dan milletvekili olarak seçilen dedesi için bu kentin önemli bir yeri olduğunun altını çizdi.

Argon, dedesinin hayatı ve düşünceleri hakkında bilgi vererek, "Dedemin sayesinde dinç kalıyorum, bana onun düşünceleri enerji veriyor. Hep onun yolundayım, izindeyim," dedi. Argon, dedesinin ideali olan "Asım'ın Nesli" düşüncelerini gençlere aşılamaya çalıştığını belirtti.

Mehmet Akif Ersoy'un yazılarının zamansız olduğunu ifade eden Argon, dedesinin insanları etkileme konusunda çok başarılı olduğunu dile getirdi. Dedesinin vaazlarında kendinden geçercesine etkileyici bir şekilde konuştuğunu ayrıca Kuran-ı Kerim'i hatmetmiş bir 'Demir Hafız' olduğunun altını çizdi.

Genç yaşta babasını kaybettikten sonra Halkalı Ziraat Mektebine giden Mehmet Akif'in, hayatını bir süre Anadolu'yu dolaşarak, insanlara tarım ve hayvancılık öğreterek geçtiğini belirten Argon, Milli Mücadele döneminde bu deneyimlerinin, insanları ikna etmesinde büyük etkisi olduğunu söyledi.

Program öğrencilerden gelen soruların cevaplanması ve toplu fotoğraf çekimi ile sonlandı.

21-12-202321-12-202321-12-2023

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.