İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mathletic 2019 Matematik Yarışması

Matematik ve atletizmin bir araya geldiği Mathletic 2019 Matematik Yarışmasının finalinde 65 öğrencimiz katıldı.
Mathletic 2019 Matematik Yarışması

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle Mektebim Okulları tarafından düzenlenen ve Türkiye Atletizm Federasyonu ortaklığında hayata geçen Mathletic 2019 Matematik Yarışması matematik ve atletizmin bir araya geldiği bir etkinlik. 

Beden Matematiği

Yarışma, çocuklarımızın bedeninde var olan beden matematiğini ortaya çıkarmayı hedefledi. Mathletic’in birinci aşamasında teorik bir matematik sınavı uygulandı. Burada çocuklarımız, kendi sınıflarında bulunan matematik konularından hazırlanan bir sınava girmediler. Yapılan, daha çok algoritmik düşünebilme ve aynı zamanda problem durumlarına çözümler üretebilmelerini içeren bir sınavdı.

19 ilde ve 43 tane sınav merkezindeki teorik sınavda 8 bin öğrenci ter döktü. Kendi kategorilerinde ulusal sıralamanın ilk 12’sinde bulunan öğrencileri finale davet edildiler.  Beden matematiği farkındalık etabında 65 finalist mücadele etti.  

Etkinliğe İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İstanbul Eski İl Millî Eğitim Müdürü ve Eski Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Sayın Ömer Balıbey, Türkiye Atletizm Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Millî Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Sayın Atıf Ala, Talim Terbiye Kurulu Daire Başkanı Sayın Cüneyt Ancin, Mektebim Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fuat Sancak katıldı.

Öğrencilerimiz Kendileriyle Yarıştılar

Çocuklarımızın kendi beden yeteneklerini görebilmelerini amaçlayan yarışmaya Diyarbakır, Adana, Antalya, Ankara, İzmir, Tekirdağ, Afyon ve Manisa gibi şehirlerimizden öğrenciler katıldı. Hem kendi aralarında kaynaştılar hem de çok eğlendiler.

Çocuklar, sürat koşusu, kumda uzun atlama, roket atma ve gülle atma şeklindeki dört parkurda bireysel olarak yarıştı. Öğrencilerin, parkurlardaki performansları Türkiye Atletizm Federasyonu’nun tarafsız profesyonel hakemleri tarafından ölçülüp uluslararası olimpiyatlarda kullanılan ekipmanlarla değerlendirildi. 

Çocuklar birbiriyle değil, kendileriyle mücadele etti. Her çocuk parkurun başına geldiği zaman görevini öğrendi. Örneğin 60 metrelik bir parkurda çocuklara  “60 metreyi kaç saniyede koşarsın?” sorusu soruldu. Tahmin ettiği skor ile yaptığı skor birbirine ne kadar yakınsa o kadar yüksek puan aldı. Yarışmanın skorları 13 Nisan tarihinde yapılan Mathletic Teorik Sınav Etabı skorlarıyla birleştirilerek sonuçlandı.

Etkinlik, ödül töreninde kazananların açıklanmasıyla son buldu.

07-05-201907-05-201907-05-201907-05-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.