İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Masal Okulu Dersleri Devam Ediyor

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün İstanbul Masal Okulu ders dönemini yarıladı.
Masal Okulu Dersleri Devam Ediyor

AR-GE Kültür Birimince yürütülen ve Türkiye´de bir ilk olan İstanbul Masal Okulu ders dönemini yarıladı. Üsküdar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Sayın Elif Konar Özkan,  masalların önemi, eğitimdeki yeri, çocuğun dünyasına yaptığı etkiler üzerine bir sunum yaptı. Özkan, masalların gençlik dönemi  ve sonrasındaki yaş grubu açısından da önemine dikkat çekti. Zira masallar, zekâ gelişimi ve beyinde yeni sinapsların oluşmasına zemin hazırlıyor.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil ve Özel Bürodan Sorumlu İl Şube Müdürümüz Sayın Ahmet Özdemir´in de katıldığı derste Özkan, “Taşlangozun Masalı”nı anlattı. Okulun müdavimleri daha sonra kendi hayal dünyalarının Taşistan’ını ve Taşlangoz’unu resmettiler. Ortaya çıkan manzara dikkat çekiciydi. Herkes aynı masalı dinlemiş ama farklı çizimler yapmıştı. Böylece masalın küçük ya da büyük fark etmeksizin herkesin hayal dünyasını nasıl harekete geçirdiği bir kez daha gösterdi kendini.

Özkan´ın ardından Özgür Aras Tüfek, Masal Okulu öğrencilerine klasik metinlerden yeni anlatılar oluşturmanın yolları nedir, adım adım gösterdi.  Masallardan yola çıkarak çocuk bakışı ve çocuğa görelik ilkesi doğrultusunda masalları yeniden yazmanın yollarına değinen Tüfek, kendi yazarlık serüveninin nasıl başladığını ve bunun masal anlatıcılığı ile olan ilişkisini örneklerle anlattı.

İnsanoğlunun hayal ufkunu merak eden öğrencilerin büyük bir keyifle dinlediği dersin sonunda Tüfek, kaleme aldığı ‘Türkçenin Muhafızları’ adlı seriden Masal Okulu öğrencileri ve diğer eğitimcilere hediye etti. Ardından günün son dersi için öğrenci ve eğitimciler Masal Okulu adına özel olarak tasarlanan ve hazırlanan tefleri ellerinde, Sayın Prof. Dr. Mim Kemal Öke ile buluştular.

Masal Okulu öğrenci ve eğitimcilerine ritim dersi vermek amacıyla özel olarak gelen Öke, derste birçok temel ritim tekniğini öğrenci ve eğitimcilere anlattı. Adile Sultan Kasrı Kurum Müdürü Şenol Erdoğan´ın da katıldığı derste herkes eğlenerek öğrenmeyi deneyimledi.

 07-05-201907-05-201907-05-201907-05-201907-05-201907-05-201907-05-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.