İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MASAL OKULLARI

Gerçeğe hayal penceresinden bakan masal okullarımız öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi ağırlamaya devam ediyor.
MASAL OKULLARI

UNESCO Millî Komisyonuyla hayata geçirilen Anadolu Masalları Projesi, Türkiye'de olağanüstü bir yankı uyandırdı ve bunun sonucunda çok sayıda masal okulu, evi ve atölyeleri hayata geçti.

Farklı Disiplinlerle Yoğrulan Masallar

Bunlardan biri olan İstanbul Masal Okulunda çocuklar hem masallar dinliyor hem de masalların farklı disiplinlerle yoğrulmasana eşlik ediyor. Müzikle resmin yanında drama ve doğa etkinliklerinin de masalın evreninde harmanladığı bu ziyaretlerden hem çocuklarımız hem de öğretmenlerimiz son derece memnun ayrılıyor.

Çocuk kültürü, eğitimi, edebiyatı, sanatı bir bütün olarak ele alan ve yepyeni ufuklar çizen  İstanbul Masal Okulunun şubeleri de açılmaya devam ediyor. Çatalca Arif Nihat Asya Masal Okulu ve Şile Masal Okulu da aynı çerçevede öğrencilerimizi ve öğretmenlerinizi ağırlıyor. Silivri Masal Evi de ziyaretçilerini kabul etmeye başladı. Çok yakında İstanbul'un farklı ilçelerinden de masalların, çocukların sesleri yükselecek...

Zamanı süsleyen, içimizi aydınlatan, düşlerimizi zenginleştiren masal anlatıcılığı eğitimi alan öğretmenlerimizin yer aldığı etkinliklerle, hedef öncelikle öğrencilerimizi masallarla tanıştırmak ve onların hayal dünyalarını geliştirmek.

Masal Okulunda her gün başka bir tema işlenerek anlatılan masallar değerler eğitimi konusunda da benzersiz bir ufuk açıyor. Okullarımızda dostluk, adalet, doğruluk, cömertlik, paylaşma, saygı gibi konuları ele alan masallar bugünün çocuğuna hitap edecek bir dil ve üslupla anlatılıyor.

Masal Okullarının Çok Yönlü İşlevi

Masal okullarının eğitimde yeni bir model olarak karşımıza çıktığını belirten İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, çocukların yeni değerler edinmelerini temin eden ve yaratıcılıklarını destekleyen çok önemli bir işleve sahip masalların çocukların duygularını geliştirdiğini ifade etti.

Öğretmenlerin, öğrencilerin öğrenmelerini ateşleyebilmek için onları çok yönlü ve farklı ortamlarla karşılaştırmaları gerektiğini düşündüğünü dile getiren Yazıcı, "Öğrenme ortamlarının çeşitlendirip zenginleştirirken kullandığımız yöntem ve teknikleri de bu boyutta farklılaştırmaya gayret ederiz. Öğrencilerimize kendi kültürümüzü, değerlerimizi ve bizi biz yapan ögeleri kazandırmada masalın çok önemli olduğunun farkına varmalıyız. Bunu İstanbul'daki masal odaklı çalışmalarımızda gördük. Ama beraberinde şunu da gördük ki öğrencilerin okuma-anlama alışkanlıklarını, okuma ile ilgili tutkularını ateşleme sürecinde de masalların rolü büyük. Aslında bu çok önemli bir gelişme. Bu nedenle masal okullarımızın hem çocuklarımızı çok yönlü geliştirme hem de kendi kültürümüzü dolayısıyla değerlerimizi kazandırma noktasında çok yönlü bir işlevi söz konusu."  diye konuştu.

İstanbul Masal Okulunun her sene düzenlediği öğretmenler için masal anlatıcılığı eğitimleri de çok yakında yeniden başlayacak.

 

14-10-202114-10-202114-10-202114-10-202114-10-202114-10-202114-10-202114-10-202114-10-202114-10-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.