İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Liseliler, Dünya Sorunlarına Çare Aradı

Haydarpaşa Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen Model Birleşmiş Milletler Konferansı’na MUN ( Model United Nations ), İl Millî Eğitim Müdürümüz Ömer Faruk Yelkenci misafir dinleyici olarak katıldı. 
Liseliler, Dünya Sorunlarına Çare Aradı

Model United Nations, Birleşmiş Milletler toplantılarının içerik ve şekil olarak öğrenciler tarafından canlandırıldığı konferanslardır. Üniversiteler, eğitim kuruluşları ve dünyanın pek çok akademik otoritesi tarafından öğrenciler için en itibarlı akademik aktivite olarak kabul edilen MUN Konferanslarının sonuç bildirgeleri, tavsiye niteliğinde Birleşmiş Milletlere gönderilmektedir

Konferans, gençlerin fikirlerini savunabilecekleri bir ortam yaratılarak, modern tartışma kültürü̈ anlayışını öğrenmeleri ve sahip oldukları bu kültürü̈ geliştirmelerine dönük olarak yapılıyor. Böylelikle onların özgüvenlerinin artırılmasına; değişik kültürlere, sosyo-ekonomik durumlara ve görüşlere sahip gençlerle bir arada olmalarına imkân tanınıyor.  Ayrıca fikirlere saygılı bir ortamda tanışmalarına ve tartışmalarına; uluslararası politika ve dünya problemleri hakkında bilinçlenmelerine katkı sağlamayı hedefliyor.

Birleşmiş Milletler Konferansı şeklinde geçen MUN Konferanslarında öğrenciler, kendileri için belirlenen ülkelerin birer delegesi olarak Güvenlik Konseyi, Ekonomik ve Sosyal Konsey, Silahsızlanma Komisyonu gibi birimlerde görev almaktadır. Bu sene, Türkiye genelinden 350 lise öğrencisinin katıldığı konferansta öğrenciler komiteler halinde, Birleşmiş Milletlere üye ülkelerden birini temsil ederek, dünya genelinde yaşanan sorunlara çözüm aradılar.

Haydarpaşa Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen konferansa, İl Millî Eğitim Müdürümüz Ömer Faruk Yelkenci misafir dinleyici olarak katıldı. Konferansta öğrencilerin sadece İngilizce ile konuşup tartıştıkları sorunlar, daha sonra bir rapor halinde Birleşmiş Milletlere yollanacak.

11-04-201711-04-201711-04-2017

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.