İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması İstanbul Avrupa Bölge Finali Sergisi

Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında toplam 62 projemiz ödül aldı, 25 projemiz ise ilimizi temsilen Türkiye finallerine katılacak.
Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması İstanbul Avrupa Bölge Finali Sergisi

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından bu yıl 50.si düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında ön değerlendirmeyi geçen ve bölge yarışlarına katılmaya hak kazanan projelerin Bölge Sergileri ve Ödül Törenleri Adana, Ankara, Bursa, İstanbul-Avrupa İstanbul-Asya, İzmir, Erzurum, Malatya, Kayseri, Konya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezinde, Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Kodlama, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih ve Teknolojik Tasarım alanlarında yapıldı. Her bölge merkezinde birinci seçilen 220 proje, 8-12 Nisan 2019 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenecek olan Final Yarışmasına katılmaya hak kazandı.

İstanbul Asya Bölge Finali

İstanbul’da Asya ve Avrupa olmak üzere iki bölgede yapılan final sergisi ve ödül töreni, İstanbul Teknik Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Genç bilim insanlarının yetiştirilmesi ve teknoloji üretiminin genç nesillerce içselleştirilmesi amacıyla düzenlenen yarışmanın İstanbul Asya bölge finaline  Kocaeli, İstanbul, Düzce ve Sakarya olmak üzere 4 farklı ilden öğrenciler projeleriyle katıldı. 

Yarışmanın ödül törenine Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse, Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Erdal, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Çelikcan, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Levent Özil, İlçe Millî Eğitim Müdürlerimiz,  TÜBİTAK İstanbul Asya Bölgesi Koordinatörü Doç. Dr. Oğuzhan Gündüz,  öğrenciler, aileler, öğretmenler ve danışmanlardan oluşan coşkulu bir kalabalık  katıldı.

Teknolojiyi gündelik hayatımıza taşıyan, yaratıcı, yenilikçi, pratik uygulamalar içeren, Türkiye’nin ihtiyacı olan yüksek teknoloji üretimine katkı sunan ve sergiye katılanlar için ilham kaynağı olan projeler yarıştı. İstanbul Asya bölge finalinde ilimizden 23 projemiz ödül aldı ve bunlardan 8’i İstanbul’u temsilen Türkiye finallerine katılmayı hak etti. 

İstanbul Avrupa Bölge Finali

İstanbul Avrupa bölge finaline  Edirne, Tekirdağ, İstanbul ve Kırklareli olmak üzere 4 farklı ilden öğrenciler projeleriyle katıldı. Yarışmanın ödül törenine İstanbul Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Özkol, Edirne İl Millî Eğitim Müdürü Önder Arpacı, Tekirdağ İl Millî Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Mehmet Nurettin Aras İlçe Millî Eğitim Müdürlerimiz, akademisyenler, öğrenciler, aileler, öğretmenler ve danışmanlardan oluşan coşkulu bir kalabalık  katıldı. İstanbul Avrupa bölge finalinde ilimizden 39 projemiz ödül aldı ve bunlardan 17’si İstanbul’u temsilen Türkiye finallerine katılmayı hak etti.  Böylece toplam 62 projemiz ödül aldı, 25 projemiz ise ilimizi temsilen Türkiye finallerine katılacak.

Ödül törenine katılan İl Millî Eğitim Yardımcılarımız, TÜBİTAK BİDEB tarafından lise öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen yarışmalarda, öğrencilerin heyecanını görmekten duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Bölge yarışmalarında derece giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından program sona erdi.

03-03-201903-03-201903-03-201903-03-201903-03-201903-03-201903-03-201903-03-201903-03-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.