İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

LGS İstanbul 2019

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, LGS kapsamında öğrencilerimize tercih sürecinde rehberlik etmek amacıyla bir dizi çalışma başlattı.
LGS İstanbul 2019

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 1 Haziran'da yapılan merkezi sınavın sonuçları 24 Haziran'da açıklanmıştı.  LGS tercih ve yerleştirme kılavuzuna göre, LGS çerçevesinde lise tercihleri başladı ve 12 Temmuz saat 17.00'ye kadar sürecek.

Bu kapsamda İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, Millî Eğitim Bakanlığımızın süreçle ilgili tüm çalışmalarını öğrenci, öğretmen ve velilerimize anında duyurdu. Bakanlığımız bu yıl ilk defa öğrencilerin tercihlerinde rehberlik etmesi amacıyla yüzdelik dilimlerine göre tercih robotu hazırladı.

Tercih Robotu

Öğrenciler, bu robotu kullanarak istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında hem il hem de ülke düzeyinde okul listelerini ve okullarla ilgili detaylı bilgileri görebiliyor. Robotta okul türleri, il, ilçe ve 2018'e ait yüzdelik dilimlerine göre arama yapılabiliyor. Bunun için öğrencilerimizin tercih listesi oluştururken Millî Eğitim Bakanlığımızın web sayfasında e-okulda açılmış tercih robotuna gitmesi gerekiyor.

Burada önce yerel yerleştirme işlemleri tamamlanmalı.  Sonra merkezi sınav puanı ile öğrenci alan ortaöğretim kurumları tercih rehberi tıklanmalı. Gelen okul türlerinden istenenler işaretlenebilir. İsteyen öğrencimiz tek okul türü seçimi yapabilir. Daha sonra il ve ilçe seçimleri yapılmalı. Öğrencimiz, kendi yüzdelik dilimine bakarak seçim yapabileceği yüzdelik dilim aralığını belirlemelidir.

Rehberlik Videosu

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, öğrencilerimize tercih sürecinde rehberlik etmek amacıyla bir video hazırladı. Bu videoda öğrencilerimizin tercih etmeyi düşündüğü okul türleri başta olmak üzere 2019 yılı ortaöğretime geçiş tercih, başvuru ve yerleştirme süreci hakkında detaylı bilgiler yer alıyor. 

Buna göre öğrenciler ilk olarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercihte bulunabilecek. Yerel yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 okul tercihi yapabilecek. Tercihlerde, aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 okul seçilebilecek.

Öğrencilerimizin tercih etmeyi düşündüğü okul türünün 9. sınıftan 12. sınıfa kadar haftalık ders dağılım çizelgesini Millî Eğitim Bakanlığımızın Talim ve Terbiye Kurulunun sayfasından mutlaka incelemeleri gerektiği de ayrıca belirtildi.

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde merkezi sınavla öğrenci alan okullar ekranından en fazla 5 okul; pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere toplamda 15 okul tercihinde bulunabilecek.

Yerel yerleştirme tercih ekranındaki "yeşil" renk öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu kayıt alanındaki okulları; "mavi" renk komşu kayıt alanında yer alan okulları; "kırmızı" renk ise il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarını tarif edecek.

Bakanlığın takvimine göre, özel ortaöğretim kurumlarının kayıt işlemleri, yetenek sınavıyla öğrenci alan okulların iş ve işlemleri ile kayıtları 12 Temmuz'da tamamlanacak.

Özel öğretim kurumlarına kayıt işlemini tamamlayan öğrencilere tercih ekranı açılmayacak. Öğrenciler, tercih süresi içerisinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecekler.

Çok Boyutlu Rehberlik

Öğrencilerimiz tercih edecekleri okulda alacakları eğitimin kariyer hedeflerine uygun olup olmadığına dikkat etmeleri için İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz,İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerimiz, okullarımız ve rehberlik servislerimiz aktif bir şekilde çalışıyor. Öğrencilerimize tercih listesi oluştururken okul türleri, okul ortamı, kariyer gelişimi, okulda verilen eğitim ve mezunların nerelerde iş bulabildiği ile ilgili bilgi veriliyor. Hatta gerektiğinde tercih listesini onaylamadan önce seçilen okulların ziyaret edilmesi ve bu eğitim kurumlarının yerinde görülmesi de tavsiye ediliyor.

 İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, merkezi sınav puanıyla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulları tercih ederken dikkat edilmesi gereken hususlarda öğrenci ve velilerimizin sorularına anında cevap vermek için https://twitter.com/ist_LGS2019?s=03 bir twitter hesabı açtı.

Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerini seçecek öğrencilerimizin Mesleğim Hayatım  portalını da incelemeleri için gerekli duyuruları yaptı. Zira bu portalda mesleki ve teknik eğitim kurumlarında verilen eğitimle ve mezunların nerelerde iş bulabildiği ile ilgili detaylı bilgiler bulunuyor.  

Ortaokul müdürlükleri, öğrencinin elektronik ortamda onaylanan tercih bilgilerinin iki nüsha çıktısını alıp veliye imzalatacak ve bir nüshasını okulda saklayıp diğer nüshasını veliye verecek.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün LGS kapsamındaki çalışmaları 12 Temmuz saat 17.00'ye kadar aralıksız sürecek.

LGS yerleştirme sonuçları ise 22 Temmuz'da http://www.meb.gov.tr ve https://eokul.meb.gov.tr adreslerinden ilan edilecek.

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.