İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Kut’ul Amare Zaferi’nin 100. Yıl Kutlama Programı” Yapıldı

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen  Kut’ul Amare Zaferi’nin 100. Yıl Kutlama Programı  29 Nisan 2016 tarihinde saat 10.00´da  Bahçelievler Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi konferans salonunda  yapıldı.
“Kut’ul Amare Zaferi’nin 100. Yıl Kutlama Programı” Yapıldı

Kutlama programı kapsamında ilk olarak 09.00- 10.00 saatleri arasında Kut Zaferi Kumandanı Halil Kut Paşa’nın Beşiktaş Şeyh Yahya Efendi Haziresi’ndeki mezarı, Kabataş Erkek Lisesi, Ziya Kalkavan Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi, Zeytinburnu Merkezefendi Anadolu İmam Hatip Lisesi, Ayazağa Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri tarafından ziyaret edildi. Paşa’nın mezarı başında Kur’an- ı Kerim okundu ve Halil Kut Paşa için dualar edildi.

Bahçelievler Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesinde devam eden  Program, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ömer Faruk YELKENCİ, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Ali Fuat Örenç, Bahçelievler Kaymakamı Sayın Mehmet Ali ÖZYİĞİT, idareci, aday öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti.

Programın onur konuğu olarak davet edilen Halil Kut Paşa’nın manevi oğlu Dr.Necdet Özgelen tarafından ilk olarak fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı. 

Türk tarihinde önemli bir başarı olma hüviyetine sahip olan, milletimizin büyük özveri, kahramanlık, yüksek sevk ve idaresi neticesinde kazandığı eşsiz zafer, Kut’ul Amare Zaferi’nin 100.Yılının öğrencilerimiz, eğitim camiası ve kamuoyu tarafından daha iyi anlaşılması amacıyla düzenlenen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Öğrenciler tarafından hazırlanan mehteran gösterisinin sunulduğu, şiirlerin okunduğu programda, Kut´ül Amare Zaferi´nin anlatıldığı belgesel de izlendi.

Programda konuşan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz  Sayın Ömer Faruk YELKENCİ, Kut´ül Amare Zaferi´nin unutulmaması gereken bir zafer olduğunu vurguladı.

Bu savaşın, İngilizler´in yenilebilir olduğuna örnek bir zafer teşkil ettiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürümüz, "Çanakkale Zaferi 1950´lere kadar nasıl kutlanmadıysa, Kut´ül Amare de daha vahim olarak günümüze kadar neredeyse hiç kutlanmadı. Kut´ül Amare tıpkı Çanakkale Zaferi gibi özgüvenimizi tazeleyen ve unutulmaması gereken bir başarı. Biz gençlere bu zaferleri öğreterek, ileriye daha sağlam bakmalarını amaçlıyoruz." dedi.

Yelkenci, I. Dünya Savaşı´nda birçok zaferin baş aktörü olarak Alman subay ve kurmayları görülürken, Kut´ül Amare Zaferi´nin tamamiyle Türk askerlerinin başarısı olduğunu kaydetti.

Programın ana konuşmacısı İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Ali Fuat Örenç de zaferle ilgili bir konferans verdi. 

Örenç “Kut-ul Amare ile ilgili öncelikle söylemek istediğim husus I.Dünya Savaşı’nın bütün cephelerinde Almanlar şöyle bir algı oluştuğunu özellikle söylerler. Bu savaşta Alman subaylarının stratejileri, Alman subaylarının yönlendirmeleri etkili oldu. Hatta Çanakkale için de bunu söylerler. Kut-ul Amare zaferi ise bütünüyle Türk subaylarının organize ettiği, stratejisini kurduğu ve sonuna zafere ulaştırdığı bir savaştır. Savaşın bütün yürütücüsü Türk subaylarıdır.”dedi.

 Kut’ül Amare Zaferinin de, Çanakkale Zaferi gibi büyük bir öneme sahip olduğunu dile getiren Örenç, bir tarihi yanılgıyı da gözler önüne sererek, konuşmasında Araplar´ın bize ihanet etmediğini, bu yanlıştan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini belirtti. 

Halil Kut Paşa´nın manevi oğlu Dr.Necdet Özgelen de babasının bu savaştaki kahramanlığından dolayı "Kut" soyismine layık görüldüğünü söyledi. Özgelen "Babamın askeri kahramanlığı insanlığının gölgesinde kalırdı" diyerek tarih kitaplarında malesef  Kut´ül Amare Zaferi´ne ve babasının kahramanlığına pek yer verilmediğini belirterek, bu galibiyet ve şahsiyetlerin unutulmaması gerektiğini dile getirdi.

 Kut´ül Amare Zaferi´nin temsili icrasının sergilenmesinin ardından program İstanbul´daki lise öğrencileri arasında yapılan "Bir Kut’lu Mücadele Kut´ul Amare" kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilerin ödül töreniyle sona erdi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Kut´ül Amare Zaferi kahramanlarını yad etmek amacıyla ve başarılarına minnet ifadesi olarak Fatih Camisi´nde akşam namazını müteakip mevlit programı da düzenlendi. İstanbul AİHL hafız öğrencileri tarafından Kut Zaferi Kumandanı ve şehitlerimiz için    “Yasin Suresi” okundu.

 

01-05-201601-05-201601-05-201601-05-201601-05-201601-05-201601-05-201601-05-2016

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.