İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Korsan Kitaba Hayır

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, “Korsan Kitaba Hayır” konulu resim yarışmasının ödül törenine katıldı. 
Korsan Kitaba Hayır

Korsan telif hakkı sahibinden izin alınmaksızın veya belirtilen izin koşulları aşılmak suretiyle eserin, icranın, yapımın, yayının kullanılmasıdır. Hiç şüphesiz korsan yayıncılık, eser sahibinin yaratıcılığını köreltip, yeni eserler üretilmesini engellemektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığının Telif Hakları Genel Müdürlüğünün öncülüğünde korsan yayınlarla mücadeleye yönelik yürütülen çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. 

Bu konuda duyarlı olan İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği ile korsanla mücadele kapsamında telif bilincinin geliştirilmesi ve kitabın bir değer olduğunun fark edilmesi için “Korsan Kitaba Hayır” konulu bir resim yarışması düzenledi. 

Çoklu iş birliği ile düzenlenen resim yarışması kapsamında; kitap okumayı seven ve kitaba değer veren öğrenciler, yaratıcı fikirler geliştirerek “Korsan Kitaba Hayır”  çerçevesinde resimler çizerek farklı bakış açılarını görsel olarak ifade edebilme fırsatı buldu. Yarışmaya, edebiyata ve sanata ilgi duyan, toplumsal sorunların farkında olan ve bu sorunların çözümüne katkı sağlama isteğine sahip öğrencilerimiz katıldı.

Telif Hakkı Bilinci

“Korsan Kitaba Hayır” resim yarışmasının Avrasya Kitap Festivali’ndeki ödül töreninde konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı,  “Korsanla mücadele ve telif hakkı bilincinin geliştirilmesini amaçlayan yarışma kapsamında, İstanbul’umuzun 39 ilçesindeki ortaokul ve lise öğrencilerimiz ülkemizin sürdürülebilir kültür ekonomisine sahip olması için korsan kitabın yol açtığı zararların farkına vardılar.” dedi.

Kitapların hiçbir emek harcanmadan korsan yayın şeklindeki satışının suç olduğunu vurgulayan Levent Yazıcı, telif hakkı bilincinin geliştirilmesi sürecinde İstanbul merkezli olarak uygulanan yarışmanın; korsan, fotokopi korsanı ve dijital korsan türleri, bu korsanların nasıl tespit edilecekleri ve nasıl önlenebilecekleri konusunda ortaokul ve lise öğrencilerini bilgi sahibi kıldığını belirtti. 

Duyarlılık Oluşturulması Önemli

 Proje kapsamında başvuru yapan, kitap okumayı seven ve kitaba değer veren öğrencilerimize teşekkür eden Yazıcı, “Bir kitabın üretiminde yazarın yanında yayıncıların, editörlerin, redaktörlerin, musahhihlerin, çevirmenlerin, çizerlerin, grafikerlerin, derleyenlerin danışmanların, vb. sayısız birçok emektarın alın teri var. Yarışmamız alın terine ve emeğe saygısı olan ve hatta koruyan bir nesil oluşması için gereken duyarlılığın oluşmasına katkı sunacaktır. Bunun için yarışmada emeği geçen herkese canı gönülden teşekkür ediyorum. Yarışmada derece elde eden öğrencilerimizi kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

Korsan Kitaba Hayır algısını sanatsal ifadelerle ortaya koyan yarışmada ödül kazananlar şöyle sıralandı:

Ortaokul Ödülleri

Birincilik Ödülü Tam Altın(Pendik-Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu-Elfin Gürses)

İkincilik Ödülü Yarım Altın(Pendik-Balkanlar Koleji-Naz Peri İrem Kurt)

Üçüncülük Ödülü Çeyrek Altın(Pendik-Orhangazi Ortaokulu-Ege Meral)

Mansiyon Ödülü Gram Altın(Pendik-Necip Fazıl Kısakürek Ortaokulu-Elif Koç)

Okul Ödülleri

Birincilik Ödülü Okul Kütüphanelerine 4 Bin Türk Lirası Kitap Çeki

İkincilik Ödülü Okul Kütüphanelerine 3 Bin Türk Lirası Kitap Çeki

Üçüncülük Ödülü Okul Kütüphanelerine 2 Bin Türk Lirası Kitap Çeki

Mansiyon Ödülü Okul Kütüphanelerine Bin Türk Lirası Kitap Çeki 

Lise Ödülleri

Birincilik Ödülü Tam Altın(Tuzla-Tuzla Anadolu Lisesi-Handenur Baykaptan)

İkincilik Ödülü Yarım Altın(Kadıköy-Kadıköy Anadolu Lisesi-Ayşe Sare Onur)

Üçüncülük Ödülü Çeyrek Altın(Beyoğlu-Galatasaray Lisesi-Bilge İyibozkurt)

Mansiyon Ödülü Gram Altın(Ataşehir-Mevlana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi-Merve Nur Akbulut)

Okul Ödülleri

Birincilik Ödülü Okul Kütüphanelerine 4 Bin Türk Lirası Kitap Çeki

İkincilik Ödülü Okul Kütüphanelerine 3 Bin Türk Lirası Kitap Çeki

Üçüncülük Ödülü Okul Kütüphanelerine 2 Bin Türk Lirası Kitap Çeki

Mansiyon Ödülü Okul Kütüphanelerine Bin Türk Lirası Kitap Çeki

Resim yarışmasında ilk üçe giren öğrencilere ödüllerini İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, TBYM Başkanı Mustafa Doğru ve Basın Yayın Birliği Başkanı Emrah Kısakürek verdi.

Ödül alan resimlerin de sergilendiği tören hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi. Törenin ardından İl Millî Eğitim Müdürümüz ve beraberindekiler resim sergisini gezdi. 

03-03-201903-03-201903-03-201903-03-201903-03-201903-03-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.