İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kompozisyon Yarışmasında Dereceye Giren Öğrencilerden ve Sempozyuma Katılan Öğrencilerden Yelkenci’ye Ziyaret

Kompozisyon Yarışmasında Dereceye Giren Öğrencilerden ve Sempozyuma Katılan Öğrencilerden Yelkenci’ye Ziyaret

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Kompozisyon Yarışmasında İstanbul genelinde dereceye giren öğrenciler ve 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Programı kapsamında “Mehmet Akif ve Gençlik” konulu sempozyuma katılan öğrenciler İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci’yi ziyaret etti.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Kompozisyon Yarışmasında İstanbul genelinde dereceye giren öğrencileri tebrik eden Millî Eğitim Müdürü Yelkenci, sempozyuma katılan öğrencilerden ve dereceye giren öğrencilerden sunum yaptıkları konular hakkında bilgi aldı.

Öğrenci Sempozyumlarının öğrencilerin farklı açılardan meselelere bakmasını sağladığını vurgulayan Yelkenci, “ Öğrenci sempozyumlarını geleneksel hale getiririz inşallah. Fencilerin sosyal bilimlerle, sosyal bilimcilerin de fen bilimleriyle mutlaka ilgilenmesi gerekir.” dedi.

Mehmet Akif Ersoy’un düşünce dünyasına girebilirseniz, Akif’i o zaman tanımış ve anlamış olursunuz diyen Yelkenci, öğrencilerle tarihi olaylar üzerine sohbet etti.

Yelkenci, öğrencilere özellikle büyük tarihi konularla ilgili olarak ders kitabından okuduktan sonra o konuyla ilgili farklı kaynaklara bakarak bu tarihi olayları nasıl yorumlamışlar bakmalısınız şeklinde öneride bulundu.

Kitaba bağlı kalmamaları konusuna dikkat çeken Yelkenci, kitabı bir kılavuz olarak kullanmalarını söyledi.

Söz söylemekten çekinmemeleri gerektiğini ama söz söylemeden önce okumaları gerektiğini vurgulayan Yelkenci, sözlerini şöyle tamamladı:

“ Söz söylemek için dağarcığınızda bir şeylerin olması ve birikiminizin olması lazım. Meşhur bir söz vardır: Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamak lazım. Kendimizi bütün yönlerimizle, doğru yanımızı doğru eğri yanımızı eğri olarak tanımalıyız. Hiçbir yerde mükemmel millet, mükemmel devlet yoktur. Ama biz neyle farklıyız onu bilmemiz lazım. Biz adaleti götürmeye, merhameti götürmeye çalışan bir milletiz. Zulmetmeyen bir milletiz. Bunları bilirsek, kendimizi tanırsak daha iyi bir dünya kurarız kendimize. O yüzden bu çalışmaların size katkısı büyük olacaktır diye düşünüyorum.”

Ziyaretin sonunda Yelkenci, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Kompozisyon Yarışmasında İstanbul genelinde dereceye giren öğrencilere ve 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Programı kapsamında “Mehmet Akif ve Gençlik” konulu sempozyuma katılan öğrencilere belgelerini ve ödüllerini verdi.

16-05-201816-05-201816-05-201816-05-201816-05-201816-05-201816-05-201816-05-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.