İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KIZILAY HAFTASI ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

Kızılay Haftası, İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü binasında çeşitli etkinliklerle kutlandı. Etkinlikler kapsamında "Osmanlı'dan Günümüze Kızılay Tarihi Resim Sergisi" açıldı.
KIZILAY HAFTASI ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

Her yıl 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında Kızılay Haftası kutlanıyor. Hafta boyunca tüm eğitim kurumlarında hem ülkemizde hem de dünyanın dört bir yanında yaralara merhem, insanlığa umut olmaya devam eden Türk Kızılay'ının önemi ve faaliyetleri çeşitli etkinliklerle öğrenci, öğretmen ve Millî Eğitim personeline etkinlikler ile anlatıldı.

 

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü binasında Türk Kızılay'ının savaşlardaki faaliyetleriyle günümüzdeki çalışmalarını da içeren karelerin yer aldığı serginin yanı sıra Kızılay faaliyetleri tanıtım eğitimi de gerçekleştirildi. Program Bakırköy Emlak Kredi Bankası Oraokulu öğrencilerinden oluşan koronun Kızılay Marşı'nı seslendirmeleri ile başladı. Bakırköy Göksel Baktagir Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri de sergi sırasında konser verdi.

 

İstanbul Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, etkinlikte yaptığı konuşmada, çocukların başarıya ulaşmalarındaki engelleri ortadan kaldırmak ve onların daha sağlıklı bireyler olarak yetişmeleri için çalışmalarına katkı sağlayan Kızılay'ın en büyük iş birlikçilerinden olduğunu söyledi.

 

Kızılay'ın faaliyetlerini tüm öğrencilere anlatarak onlarda sorumluluk bilincini güçlendirmeye çalıştıklarını dile getiren Yazıcı, Kızılay'ın afet örgütlenmesinden kan bağışına, uluslararası yardımlardan sosyal faaliyetlere kadar geniş bir yelpazede insanlığa hizmetleriyle dünyaya rol model olduğunu ifade etti.

 

"Dünyadaki en köklü ve güçlü yardımlaşma teşkilatlarımızdan biri"

Kızılay'ın kurulduğu ilk günden bugüne faaliyetlerine ara vermeksizin daha güçlü ve dirençli bir toplum oluşturmak için halk sağlığını koruyup geliştirici çalışmalar yaptığını aktaran Yazıcı, "Kızılay; sadece ülkemizde değil; sınırlarımızı aşan, gönül coğrafyamızda din, dil, soy ayrımı yapmadan savaş ve doğal afetler sonrasında bütün insani ihtiyaçları karşılamaya çalışan, çıkar gözetmeksizin her şartta tüm insanlığın yardımına koşan, dünyadaki en köklü ve güçlü yardımlaşma teşkilatlarımızdan biridir. Kuruluşundan bu yana ihtiyaç sahiplerinin barınma ve beslenme gibi temel ihtiyaçlarını karşılamış, kırmızı hilalimizi tüm insanlığın yüreğine sevgiyle fedakârlıkla kazımıştır. Dünyanın neresinde bir acı varsa Kızılay'ımız orada olmuştur." dedi.

 

Kızılay İstanbul Şube Başkanı Kadem Ekşi de Osmanlı'dan Cumhuriyet'e ve bugüne kadar Türk Kızılay'ın depremler, afetler, seller, krizler, açlık ve yoksulluk kapsamında yurt içi ve yurt dışında 20'nin üzerinde destinasyonda çok önemli faaliyetleri sürdürdüğünü dile getirdi.

 

Ekşi, Türk Kızılay ve Milli Eğitim Bakanlığının imzaladığı protokol kapsamında ihtiyaç sahibi 100 bin çocuğun her türlü kıyafet ihtiyacını karşılayacaklarını bildirdi. Kızılay Kadın Kolları İstanbul Başkanı Nilhan Kösen Ayan ise derneğin kadın çalışmaları hakkında bilgi vererek, Türk insanının özellikle yardımlaşma kültüründe dünyaya örnek bir millet olduğunu ifade etti.

 

"Kızılay Farkındalık Eğitimi" verilen Kızılay müdür yardımcılarına katılım belgesi takdim edilmesiyle etkinlik sona erdi. Etkinliğe, Milli Eğitim Bakanlığı ve Kızılay personeli ile çok sayıda davetli katıldı.

 

04-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-2022

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.