İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KENDİNE İNAN VE SADECE KONUŞ PROJESİ DEĞERLENDİRMESİ

Kendine İnan ve Sadece Konuş Projesinin final değerlendirmesi ilçe koordinatörlerimiz ve Maltepe Üniversitesinden akademisyenlerinin katılımıyla çevrim içi olarak gerçekleştirildi.
KENDİNE İNAN VE SADECE KONUŞ PROJESİ DEĞERLENDİRMESİ

Kendine İnan ve Sadece Konuş Projemiz, İngilizce öğretiminde belirli iletişimsel becerilere odaklanmayı içeriyor. Proje temelde İngilizce derslerinin konuşma ağırlıklı bir şekilde işlenmesini ve öğrencilerimizin İngilizceyi istenilen seviyede konuşabilmelerini amaçlıyor. Öğrencilerimizin yaş dönemine uygun yöntem ve tekniklerin kullanıldığı konuşma temelli projemiz, öğrencilerimizin iletişimsel becerilerini bütüncül bir biçimde geliştirmelerini sağlayacak nitelikteydi. 

Proje kapsamındaki 12 ilçemizde yıl boyunca müfredatla ve hedef kazanımlarla paralel olarak her ay belirlenen konu başlıklarında öğrencilerimizin çektikleri videolar sosyal medya hesaplarımızdan paylaşıldı. İlçe ve okul koordinatörlerinin özverili çalışmalarıyla öğrencilerimiz her ay etkinliklere katılarak projenin benimsendiğini gösterdiler. Bu süreçte her ay yaratıcılıklarını, İngilizce konuşma yeteneklerini sergileyerek ve Web 2.0 araçlarını kullanarak değerli çalışmalar yaptılar.

Çevrim İçi Buluşma ve Değerlendirme

Küresel salgın nedeniyle normalde yüz yüze yapılması planlanan final çalışması da yine çevrim içi olarak yapıldı. İlçe koordinatör öğretmenlerimiz üç güne yayılan ve sırasıyla 5., 6. ve 7.sınıf öğrencilerini komisyonun hazırladığı ve öğrencilerin tercihine sunulan üç farklı versiyondaki soruları onlara yönlendirdiler.

Öğrenciler verilen süre içerisinde seçtikleri soruları cevapladılar. Kendilerine ilçe koordinatörleri tarafından önceden belirtilen saatlere uygun olarak çevrimiçi buluşmaya dâhil edildiler. Öğrencilerin, stres ve heyecan hissetmemesi için öğretmenlerimiz her bir öğrenciyi tek tek alarak karşılıklı sohbet havasında geçmesine özen gösterdi. Ayrıca her gün yapılan oturumlara Maltepe Üniversitesinin değerli akademisyenleri Prof. Dr. Aysu Erden, Dr. Öğretim Üyesi Hakan Dilman, Dr. Öğretim Üyesi Nejat Töngür, Öğrt. Gör. Doğan Korkmaz, Öğrt. Gör. Mustafa Demir ve Hülagu Özel katıldılar. Belirlenen rubrik üzerinden yapılan puanlamalar Google form üzerinden paylaşıldı. Değerlendirme sonuçları ilan edilerek, il ve ilçe sosyal medya hesapları ve okul web sayfalarında paylaşıldı.

Projenin başından beri kaybedenin olmadığı, herkesin kazandığı bir proje çalışması olduğunu öğrencilerimizle paylaşıldı. Çalışmanın amacı öğrencilerimizi bir yarışmada olmaktan ziyade, kendilerine güvenerek ama aynı zamanda akranlarıyla keyif alarakİngilizceyi konuşabildiklerini görmekti. Final çalışmasında katılımcı ilçelerin öğrencilerinin sergilediği konuşma, telaffuz ve kendine güven akademisyenlerin ve koordinatör öğretmenlerin takdirini topladı.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.