İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kendine İnan ve Sadece Konuş Çevrim İçi Çalıştay

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle Maltepe Üniversitesi,  Kendine İnan ve Sadece Konuş Projemiz kapsamında çevrim içi çalıştay düzenledi.
Kendine İnan ve Sadece Konuş Çevrim İçi Çalıştay

Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyon Belgesi yabancı dil öğretimi için tüm eğitim kademelerini ve kurumsal iş birliği anlayışını içeren bir eylem programı sunmakta. Sözgelimi çocuklarımızın dijital olarak yabancı dil öğrenmelerini destekleyecek bir çalışmanın hazırlığı devam ediyor. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz de yabancı dil öğretiminde dönüşüm sürecine hazırladığı projelerle katkı sunuyor.

Kurumsal İş Birliği

Kendine İnan ve Sadece Konuş Projemiz, İngilizce öğretiminde belirli iletişimsel becerilere odaklanmayı içermekte. Proje temelde İngilizce derslerinin konuşma ağırlıklı bir şekilde işlenmesini ve öğrencilerimizin İngilizceyi istenilen seviyede konuşabilmelerini amaçlamakta. Öğrencilerimizin yaş dönemine uygun yöntem ve tekniklerin kullanıldığı konuşma temelli projemiz, onların iletişimsel becerilerini bütüncül bir biçimde geliştirmelerini sağlamayı hedeflemekte. Bu kapsamda projenin yaygınlaştırılması amacıyla kurumsal iş birliği ile ciddi akademik destek alınarak kalite standartlarını yükseltilmesi için çalışılıyor. 

2023 Eğitim Vizyonunda Bakanlığımız tarafından dil öğretim standartlarını yükseltmeye ve öğretmen yeterliklerini belirledikten sonra desteklemeye yönelik ek çalışmalar yapılmakta. Ayrıca projenin AB Erasmus KA 101 projesi ile birleştirilmesi sayesinde projemiz uluslararası bir boyuta ulaştı.

Kendine İnan ve Sadece Konuş Projemiz sayesinde İngilizce öğretmenlerimizin mesleki bilgi, beceri ve yeterliklerini artırmakla kalmayacak, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün ve okullarımızın ulus ötesi iş birliği kurarak uluslararası bir nitelik kazanmasına katkı sağlanacak.  

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılında İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından uygulanan Kendine İnan ve Sadece Konuş Projemize 18 ilçeden toplam 174 okul dâhil oldu.  Proje kapsamında 184 bin 400 öğrencimiz ve 982 İngilizce öğretmenimiz yer alıyor. 

Çevrim İçi Çalıştay

Projemizin daha da geliştirilmesi amacıyla İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Maltepe Üniversitesi ile çevrim içi çalıştay düzenledi.  Çalıştayla salgın döneminde yenilikçi sınıf içi uygulamalar ile öğrencilerin motivasyonunu artırarak dil eğitimi ve öğretiminde farkındalık oluşturmak ve konuşma becerisini teşvik edici yaklaşımları yaygınlaştırmak hedeflendi. Bunun yanında öğretmen yeterliklerinin nasıl geliştirilebileceği üzerinde duruldu.

Büyük bir ilgi ile takip edilen çalıştaya 18 ilçeden her gün yaklaşık 400 İngilizce öğretmenimiz katıldı.  Toplamda 1.200 öğretmenimizin takip ettiği etkinlik 3 gün 9 saat sürdü. Çalıştaydaki öğrenmelerle İngilizcenin dil bilgisi odaklı öğretimden çıkma süreci hız kazanacak. Öğrencilerimizin kendini rahat bir şekilde ifade edebilen, çözüm odaklı ve özgüveni yüksek bireyler olarak yetişmelerine katkı sunan projemiz daha da yaygınlaşacak.

Karşılıklı öğrenmelere imkân sunan çalıştay sonuçları Millî Eğitim Bakanlığımıza sunulmak üzere rapor hâline getirildi.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.