İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kardeş Payı

Özel çocukların eğitime katılım ve erişimlerini artırarak zengin öğrenme ve öğretme süreçleri oluşturmayı hedefleyen kardeş payı etkinliği yapıldı.
Kardeş Payı

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün 2023 Vizyon Projeleri'nden Farklılıklarımla Yaşıyorum Projesi, tüm eğitim kademelerinde eğitime devam eden özel gereksinimli öğrencilerin aktif katılımları ile gerekli bilgi ve farkındalığın sağlanması, engelli bireylerin toplumdaki algılarının pozitif yönde değişmesi yoluyla toplumsal fayda yaratmayı amaçlıyor. Uzaktan eğitim sürecinde özel çocuklara zengin öğrenme ve öğretme süreçleri oluşturarak eğitime katılım ve erişimlerini artırmayı hedefleyen kardeş payı etkinliği yapıldı.

"Biz birbirimizi tamamlıyoruz"  sloganı ile uygulanan etkinlik çerçevesinde özel eğitim okullarıyla Bilim ve Sanat Merkezlerinde eğitim gören öğrencilerimizin birbirlerini tanımaları, anlamaları, kaynaşmaları yolu ile akran iletişimini artırarak özellikle birlik ve beraberlik duygusunun geliştirilmesi amaçlandı. Ayrıca uygulamayla özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar, bilişsel, duyuşsal, iletişim, motor ve günlük yaşam becerileri gibi birçok alanda desteklendi ve eğlenerek öğrenmeleri sağlandı.

Uzaktan eğitim sürecinde "özel çocuklar" için yenilikçi ve özgün çalışmaların daha da öne çıktığı Engelliler Haftasında özel gereksinimli öğrencilerimiz kardeş payı çalışmamızda bir araya geldiler. Özel gereksinimli öğrencilerimizin yaptığı resimleri, ritim çalışmalarını, şiirlerini özel yetenekli öğrencilerimiz, kardeş payının kendilerine düşen kısmına yorumlarını kattılar. Çalışma sonunda her biri eşsiz ve çok kıymetli ürünler ortaya koydular.

Etkinliğin önemine dikkat çeken İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, toplumun her kesiminde özel eğitim konusunda bilgi ve farkındalık oluşturmak, özel çocukların eğitimden en üst düzeyde yararlanmalarını sağlamak amacıyla yapılması gereken tüm çalışmaları aralıksız bir şekilde sürdürdüklerini ifade etti.

15-05-202015-05-202015-05-202015-05-202015-05-202015-05-202015-05-202015-05-202015-05-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.