İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kaliteli Mesleki ve Teknik Eğitim İçin

Mesleki ve teknik eğitim kurumlarının altyapısının güçlendirilmesi ve geçici koruma altındaki Suriyelilerin desteklenmesi için Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyoekonomik Uyum Projesi hayata geçiriliyor.
Kaliteli Mesleki ve Teknik Eğitim İçin

Millî Eğitim Bakanlığı, 2023 Eğitim Vizyonu açıklandıktan sonra mesleki ve teknik eğitimi güçlendirmek için başlatılan projelere bir yenisini ekledi. Bu kapsamda, Bakanlık, Türkiye’de geçici koruma altındaki Suriyelilerin, eğitim, sosyal ve ekonomik uyum alanlarında desteklenmesi amacıyla, Avrupa Birliği ve KFW iş birliğinde Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyoekonomik Uyum Projesini hayata geçirdi.

Millî Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, projenin tanıtım toplantısında yaptığı açıklamada, 2023 Eğitim Vizyonu’nda mesleki ve teknik eğitimin kalitesinin artırılmasının ve güçlendirilmesinin önemli bir yer tuttuğunu belirtti.

Bakan Selçuk, sektörle birlikte süreçleri yürüten, ülkenin önceliklerine göre kendini şekillendiren dinamik bir mesleki ve teknik eğitimin inşası için çalıştıklarını ifade ederek, "Ülkemizde hâlen Suriye ve diğer ülkelerden gelen geçici koruma altındaki yaklaşık 12 bin öğrenci, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarımızda kayıtlı bulunmaktadır. Bu sayının artırılması amacıyla birçok projeyi hayata geçiriyoruz. Bu proje de bunlardan sadece biri.” dedi.

Mesleki ve teknik eğitim veren okulların alanlarının illerin ihtiyaçlarına göre yeniden ele alınacağını söyleyen Bakan Selçuk, “Proje sayesinde hem okullarımızın alt yapısını güçlendireceğiz hem de geçici koruma altındaki çocuklarımızın mesleki ve teknik eğitim yoluyla hayata hazır hale gelmesini sağlayacağız. Bu çerçevede proje kapsamındaki illerdeki sektör kümelenmesi ve kapasitesini göz önüne alarak, bu illerimizdeki mesleki ve teknik eğitim okullarımızın eğitim verdikleri alanları da hızla yeniden yapılandıracağız.” ifadelerini kullandı.

İki Yılda Tamamlanacak

Yaklaşık 300 milyon liralık bütçeye sahip projenin, iki yılda tamamlanması planlanıyor. Proje kapsamında 100 binin üzerinde Suriyelinin yaşadığı illere öncelik verilerek, pilot olarak İstanbul, Bursa, Mersin, Adana, Hatay, Kilis, Gaziantep ve Şanlıurfa illeri belirlendi.

Üç çalışmayı içeren projede, en büyük bütçeyi pilot illerde seçilen mesleki ve teknik eğitim veren okulların alt yapı ve laboratuvarlarının iyileştirilmesi oluşturuyor.

Bu kapsamda, proje bütçesinin yüzde 80’i, 8 ildeki 50 okulun atölye, laboratuvar, diğer donatım ve altyapısının iyileştirilmesi ve güçlendirilmesine ayrılacak.

Geçici koruma altındaki 10 bin Suriyeli öğrenci ile imkânı kısıtlı Türk öğrencilere ulaşım, eğitim materyali, temrinlik malzeme, iş kıyafeti ve öğle yemeği desteği verilecek. Proje bütçesinin yaklaşık yüzde 5’i de mesleki ve teknik eğitimin farkındalığının artırılması ve tanıtımı için kullanılacak.

Farkındalığın Artırılması

Proje ile kaliteli, erişilebilir mesleki ve teknik eğitimin sağlanması, eğitim ortamlarının iyileştirilmesi, eğitime devamı artıracak desteklerin sunulması ve mesleki ve teknik eğitimin sunduğu fırsatlar konusunda farkındalığın artırılması hedefleniyor.

Tanıtım toplantısına, Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü  Kemal Varın Numanoğlu, Avrupa Birliği Türkiye’deki mülteciler için Mali Yardım Programı (FRIT) Projeler Bölüm Başkanı Emma Clua Vandellos, TOBB, HAK-İŞ, TÜRK-İŞ ve TİSK yöneticileri ile Millî Eğitim Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, AB ve KFW yetkilileri katıldı.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.