İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KAHVALTILI SABAHLAR, SAĞLIKLI YARINLAR PROJESİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

2014-2015 Eğitim Öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı, TOÇEV (Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı) ve Altıparmak Gıda San.ve Tic. A.Ş ile birlikte hayata geçirilen ve Türkiye genelinde  8 ilimizde 36 okulumuzda yürütülen “Kahvaltılı Sabahlar, Sağlıklı Yarınlar” projesi 2015-2016 Eğitim Öğretim yılında Türkiye’de sadece İstanbul ilimizde belirlenen 4 ilçede ve 16 okulda uygulanacak olup proje kapsamında 6000 öğrenciye ulaşılması hedeflenmektedir. 
KAHVALTILI SABAHLAR, SAĞLIKLI YARINLAR PROJESİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Önceki yıllarda T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ve T.C. Sağlık Bakanlığı işbirliği ile hayata geçirilen ve tüm okullarda uygulanacak olan “Obeziteyle Mücadele ve Fiziksel Aktivitenin Artırılması” Programının kapsadığı ilkeleri destekleme düşüncesinden yola çıkılan proje ile Obeziteden korunma ve bu amaçla çocukluk çağında velilere ve öğrencilerimizde gerekli bilincin oluşturulması, öğrenci ve velilerin yeterli ve dengeli beslenmenin yanı sıra fiziksel aktivite konularında bilgilendirilmesi, çocukların obeziteye neden olabilecek alışkanlıklardan uzaklaştırılması gibi ilkeler de hedeflenmektedir.

Kahvaltılı Sabahlar, Sağlıklı Yarınlar proje protokolü imza töreni İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ ve TOÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Betül Hatice MERMERTAŞ’ın  katılımıyla gerçekleşti.

Araştırmalar; düzenli olarak kahvaltı yapan çocukların obez olma riskinin yapmayanlara oranla daha düşük olduğunu ortaya koymakta olup, kahvaltının çocuk sağlığı üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra zihinsel ve fiziksel gelişimlerine de katkı sağladığı da bilinmektedir. Kahvaltılı Sabahlar, Sağlıklı Yarınlar Projesi ile obeziteyi ve şişmanlığı doğrudan işaret etmeyen olumlu mesajlar kullanılarak çocuklara kahvaltıyı sevdirmek, düzenli kahvaltı yapma alışkanlığını kazandırmak ve düzenli kahvaltı yapan çocukların da bu alışkanlığı yalnızca ebeveynlerinin yönlendirmesiyle değil, kendilerinin bizzat bilinçli şekilde sahiplenerek sürdürmesini sağlamayı amaçlanıyor. Proje kapsamında; sağlıklı gelişim için besleyici ürünlerle zenginleştirilen kahvaltının düzenli olarak yapılmasının önemini doğru mesajlarla ve uygun dilde hazırlanan eğlenceli bir çizgi film ile öğrencilerimize anlatılacaktır.

Kahvaltılı Sabahlar Sağlıklı Yarınlar proje protokolünde konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ;

‘’İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öğrencilere yeni kazanımlar sağlayacak, artı değerler katacak ve gelecekleri için onlara yardımcı olacak bilgileri, etkinlikleri içeren her projeyi destekliyoruz. 2014-2015 Eğitim Öğretim yılında Bakanlığımız tarafından yapılan proje etkinlikleri ile ilgili okul müdürlüklerimiz, İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimiz ile proje sonuç raporlarını değerlendirdik ve bu sonuç doğrultusunda projenin ilimizde devam ettirilmesine karar verdik. Gelecek nesillerin sağlıklı ve bilinçli olması gerekiyor. Bizim ülkemizin en büyük zenginliğinin genç nüfusu olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunun için de sadece bilgiyi öğrenen değil öğrendiği bilgiyi kullanan, yaşam tarzına dönüştüren bireyler yetiştirmek zorundayız.

Ağaç yaş iken eğilir atasözümüzden hareketle bir bireye kazandırmak istediğiniz doğru ve yararlı alışkanlıkları çocuklarımıza kazandıracağımız en uygun seviye ilkokullardır.

Çocuklarımız bu yaşlarda oyun hamuru gibi şekil verilmeye müsaittir. Biz bu anlamda İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu ve buna benzer projeler sayesinde sağlıklı beslenme bilincini, fiziksel aktivitenin önemini, doğru ve dengeli beslenmenin gelecek hayatlarına etkilerini çocuklarımıza öğretmeye çalışıyor ve bugünün çocuklarının ülkenin geleceği olacakları bilincinden hareketle bu eğitimleri veriyoruz. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilen tüm projelerde ulaşılmak istenen hedef öğrencilerimize kazandıracağı değerler proje kapsamında okullarımıza gidecek olan proje yetkilileri daha önce yapılan projelerin sonuç çıktıları titizlikle inceleniyor. Projenin uygulandığı veya uygulanmak istendiği okullarımızla, paydaşlarımızla, proje yürütme ve değerlendirme ekiplerimizle yaptığımız titiz çalışma sonucunda projenin yararlılığı ve gerekliliğine, öğrenci ve öğretmenlerimizin taleplerine göre uygulanmasına karar veriyoruz.

Bir proje protokolü imzalanmadan önce yararlanacak paydaşların, projeyi veya etkinliği gerçekleştirecek olan paydaşların, projeyi yürütecek ve denetleyecek paydaşların ortak kararıyla hareket etmekteyiz. Bu sayede de gönül rahatlığıyla projenin başarıya ulaşacağını ve öğrencilerimize, okullarımıza,  toplumumuza olumlu katkılar sunacağını öngörüyoruz. Öğrencilerimizin interaktif olarak katılacağı, en doğru materyallerle ve çocuklarımızın ilgisini çekecek görsellerle oluşturulan projeleri önemsiyorum ve Kahvaltılı Sabahlar, Sağlıklı Yarınlar projesinin böyle bir proje olduğunu düşünüyorum.

Kahvaltılı Sabahlar, Sağlıklı Yarınlar projemizin güne kahvaltıyla başlayarak geleceğe gülümseyen ve emin adımlarla yürüyen bireyler yetiştirilmesine vesile olmasını diliyorum.’’dedi.

Kahvaltılı Sabahlar Sağlıklı Yarınlar proje protokolünde konuşan TOÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Betül Hatice MERMERTAŞ;

‘’TOÇEV (Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı) olarak öğrencilerimizin yeni değerler kazanacağı, gelecek yaşantılarında eğitimli, bilinçli, sağlıklı bireyler olarak yetişmelerini ve bu öğrendiklerini kendileri, aileleri, ülkemiz adına kullanmaları için projeler üretiyoruz. İl Milli Eğitim Müdürümüzün hassasiyetlerini anlıyor ve önemsiyoruz. Çünkü aileler geleceklerini, umutlarını, yarınlarını geleceğin mimarı öğretmenlerimize, eğitimcilerimize teslim ediyor.

TOÇEV olarak gerçekleştirdiğimiz tüm projelerde bizlerde bu bilinçle hareket ediyoruz. Yapıcı, pozitif, şeffaf ve tutarlı bir anlayışla çocuklara dokunabilmeyi ve çözümler üretmeyi kurumsal duruşu olarak benimsemekteyiz. Projelerimizde paylaşmanın hayatımıza ve çevremize katacağı değeri önemsiyoruz ve proje paydaşımız İl Milli Eğitim Müdürlüğünün aynı düşünce de olduğunu görmek ve İl Milli Eğitim Müdürümüzün nezdinde tüm personelinde aynı samimiyet ve hassasiyeti görmek bizleri ziyadesiyle mutlu ediyor.

2014-2015 Eğitim Öğretim yılında gerçekleştirdiğimiz etkinlikler kapsamında İstanbul ilimizde projeyi uygulayan okullarımızın, öğrenci ve velilerimizin projemizi sahiplenmesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün değerli destekleri ile çok eğlenceli ve projenin amacına hizmet eden güzel eğitimler gerçekleştirdik. Bu başarı ve sonuçlar doğrultusunda İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile yeniden protokol yapmayı talep ettik. Başta İl Milli Eğitim Müdürümüz olmak üzere tüm personelimizin desteği ve samimiyeti proje paydaşı olarak yaptığımız projenin değerli ve önemli olduğunu hissetmemizi sağladı.

 İl Milli Eğitim Müdürümüzün konuşmasında belirttiği gibi eğer bir konuda başarı elde etmek istiyorsanız temelden yani çocuklarımızdan işe başlamanız ve çocuklarımızın da eğleneceği şekilde öğrenme etkinliğini düzenlemeniz gerekiyor. Çünkü insan severek izliyor, öğreniyor, katılıyorsa alışkanlık yaşam biçimi haline getirir. Bizlerde projemizde sağlıklı gelişim için besleyici ürünlerle zenginleştirilen kahvaltının düzenli olarak yapılmasının önemini doğru mesajlarla ve uygun dilde hazırlanan eğlenceli bir çizgi film ile çocuklarımıza anlatmaya çalışıyoruz.

Kahvaltılı Sabahlar Sağlıklı Yarınlar projemizin öğrencilerimize, velilerimize ve okullarımıza hayırlı olmasını diliyorum’’ dedi.

protokol resimprotokol

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.