İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTİKLAL MARŞI’MIZIN KABULÜNÜN 94.YILDÖNÜMÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ.

İstiklal Marşı’nın 94.Yıldönümünün Kabul Günü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü münasebetiyle şairin Edirnekapı Şehitliği’nde bulunan kabri başında ve Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde programlar düzenlendi.
İSTİKLAL MARŞI’MIZIN KABULÜNÜN 94.YILDÖNÜMÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ.

Programa İstanbul Vali Yardımcısı Yusuf Ziya KARACAEV, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer YILDIZ, İstanbul İl Müftüsü Prof.Dr.Rahmi YARAN, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman ŞEN, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Zekine DAYIOĞLU, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, Halil YÜCEL ve Süleyman ADIYAMAN, Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürü Mucip KINA; Kurum Amirleri, Vatandaşlar, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve Öğrenciler katıldı.

Mehmet Akif ERSOY’u anma ve 12 Mart İstiklal Marşı’mızın Kabulünün 94.yıldönümü nedeniyle anma programı düzenlendi. İlk program Edirnekapı Şehitliğinde bulunan Mehmet Akif ERSOY’un kabri başında tertip edildi. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı akabinde, Akif’in hayatı ve mücadelesine dair konuşmalar yapıldı, şiirler okundu. K.Kerim okunmasının ardından İstanbul Müftüsü Prof.Dr.Rahmi YARAN tarafından yapılan dua ile program sona erdi.

Daha sonra Fatih Ali Emiri Kültür Merkezinde bir program düzenlendi. Programda Mehmet Akif’in kişiliğini ve düşüncelerini anlatan Vefa Lisesi Tarih Öğretmeni Mehmet Akif BAL: ‘’ Akif, korkma dediği milletinin cesaret ve heyecan kaynaklarından birisidir. Akif; Birinci Dünya Savaşı olaylarından dolayı yeise kapılmış milletini ayağa kaldırmak için kendisini manen ve madden vazifelendirmiş, kendisini milletinin istikbali ve istiklali için vakfetmiş bir şahsiyet’’   olduğunu belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman ŞEN: ‘’Akif bize büyük bir miras bıraktı. Bu miras İstiklal Marşı’ndaki ruhtur. Gelecek nesillere bu ruhu taşımamız lazım. Asımın neslinde bu ruhun yeniden dirilmesi için çalışmamız lazım’’ dedi.

İstanbul Vali Yardımcısı Yusuf Ziya KARACAEV yaptığı konuşmada ; ‘’ İstiklal Marşı’nı anlamak ve anlatmak için onun hangi şartlarda yazıldığını bilmemiz ve onu bu çerçevede değerlendirmemiz gerekmektedir. Akif şiir ve yazılarının yanı sıra camilerde verdiği vaazlarla halkı Milli Mücadeleye destek vermeye çağırmıştır. İstiklal Marşı o günlerin heyecanıyla yazılmıştır. Bu yüzden Mehmet Akif:  “O şiir bir daha yazılamaz. Onu kimse yazamaz. Onu ben de yazamam. Onu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. O milletin malıdır.“ diyerek bu durumu ifade etmiş ve İstiklal Marşı’nı Safahat’ına almamıştır.

Yine İstiklal Şairimizin “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” diye dua etmesi  o günlerin, hissiyatımızda ne kadar derin yaralar açtığının ve istiklalimizi kazanmak için ne büyük fedakârlıklar yaptığımızın bir göstergesi’’ olduğunu belirtti.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kenan KESKİN,  İl Milli Eğitim Şube Müdürü Abdurrahman ENSARİ’nin koordinatörlüğünde gerçekleşen programda, dereceye giren öğrenciler şiirler ve kompozisyonlarını okudu. Yarışmada dereceye giren öğrencilere ödüller verildi. Daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tiyatro sanatçılarınca şiirler okundu ve Mehmet Akif’in hayatını anlatan bir tiyatro sergilendi.

 

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.