İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklal Marşı Yılı'nda 100 Etkinlik

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, İstiklal Marşı'mızın 100'üncü yılını 100 etkinlikle kutluyor.
İstiklal Marşı Yılı'nda 100 Etkinlik

Ülkemizin en zor şartlar altında bulunduğu dönemde kaleme alınan İstiklal Marşı'mız, bağımsızlığımızın, geleceğimizin, milletimizin azim ve kararlılığının sembolüdür. Bu yüzden marşımız aynı zamanda İstiklal Harbimizin manifestosudur. Zorlukların ve sıkıntıların hep beraber nasıl aşılacağını canlı bir dille gözler önüne serer.

İstiklal Marşı Yılı

İstiklal Marşı'mız, her zaman diri, her zaman tazedir; onda şiirle tarih, duyguyla düşünce bir aradadır. Büyük şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un mısralarında en öz biçimde ortaya konan vasıflarımız, değerlerimiz ve ideallerimiz geleceğimizi şekillendirecek temel unsurlardır.  2021 yılının  "İstiklal Marşı Yılı" olmasını içeren düzenlemeyle yıl boyunca bütün kamu kurum ve kuruluşları tarafından İstiklal Marşı'nın anlamını ve Millî Mücadele'nin önemini anlatmak amacıyla halkın ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma etkinlikleri düzenlenecek.

2021'in "İstiklal Marşı Yılı" olmasını içeren düzenlemenin kabul edilmesinin ardından İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz bu yılı 100 ayrı etkinlikle kutlama kararı aldı. Hepimizin birlik ve dirlik içinde buluştuğunun resmi olan İstiklal Marşı Yılı dolayısıyla söyleşi, panel, yarışma, sergi başta olmak üzere birçok etkinlik gerçekleştirilecek. 

Yıl boyunca sürecek etkinliklere akademi, sanat ve kültür dünyasından çok önemli isimler "paltosuz kışlar içindeyken İstiklal Marşı'mızı milletine bağışlayan" Mehmet Akif Ersoy'u çeşitli yönleriyle anlatacak. 

Ülkemizin Var Oluş Mücadelesinin Ruhu

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı içinde bulunduğunuz yılın İstiklal Marşı Yılı olarak ilan edilmesinden gurur duyduklarını belirterek kurumsal iş birliği anlayışı ile 2021 yılı boyunca çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini ifade etti. 

Akademik, sanatsal ve kültürel içerikli ama aynı zamanda farkındalık yaratıcı etkinliklerin başladığını aktaran Yazıcı "Milletimiz için bir bağımsızlık bildirisi olan İstiklal Marşımız, ülkemizin var oluş mücadelesinin ruhunu, birlik ve beraberliğinin dayandığı esasları hepimize daima hatırlatır. Bu yüzden tüm eğitim kademelerine hitap edecek şekilde Mehmet Akif Ersoy'un ve İstiklal Marşı'mızın dünyasına hep beraber yolculuk yapmaya başladık. Zira ancak bu sayede zorluklar içinde kaleme alınan millî mutabakat metnimizin hayranlık uyandırıcı, sürükleyici zengin dünyası daha iyi bir şekilde kavranabileceğini düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Millî şairimiz Mehmet Akif Ersoy, heyecan verici İstiklal Marşımız başta olmak üzere eserleriyle ve fikirleriyle her zaman milletimizin gönlünde müstesna bir yere sahip olduğunu vurgulayan Yazıcı, "Eskimeyen kaynaklarımızdan aldığı ilhamlarla çağı yakalayıp aşmayı ve gelecek için gerekli olanı dile getiren şairimizi çok kapsamlı ve unutulmayacak etkinliklerle saygıyla yâd ediyoruz.  Bu kapsamda değerli İbrahim Sadri, büyük şair Mehmet Akif'in bir şiirini okudu. Mektup yarışmamıza başvurular devam ediyor. Öğretmen Akademilerimizdeki söyleşilerimiz de. Diğer etkinliklerimizin de planlamaları yapıldı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. " dedi. 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.