İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul'un Sayfalarını Açıyoruz

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün İstanbul'u Okuyorum Projesi yeni eğitim öğretim yılına çok anlamlı bir etkinlikle başladı.
İstanbul'un Sayfalarını Açıyoruz

İstanbul'u Okuyorum Projemizin"İstanbul'un Sayfalarını Açıyoruz" sloganıyla Sultanahmet Alman Çeşmesi önünde düzenlediği etkinliğe İl Millî Eğitim Şube Müdürümüz Sayın Timur Tuğral, Fatih İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Mucip Kına, proje koordinatörleri, AR-GE çalışanları, Çemberlitaş Anadolu Lisesi yönetici, öğretmen ve öğrencileri, Cağaloğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin katıldı.

Öğrencileri kültür faaliyetlerine yönlendirmek, kitap okuma kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla gerçekleştirilen etkinlik yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekti.

Yapılan etkinliğin anlamına dikkat çeken İl Millî Eğitim Şube Müdürümüz Timur Tuğral, öğrencilerin şevkle kitap okuduğunu görmenin mutluluğunu yaşadığını belirtti. Fatih İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Mucip Kına ise, her şeyin dijitalleştiği bir çağda kitap kokusuna aşina olmanın kıymetine vurgu yaptı.

"Şehrimiz evimizdir," düşüncesinden hareketle öğrencilerimizin yaşadıkları İstanbul'u kendi evi olarak görmelerini sağlamak isteyen projenin hedeflerinden biri de İstanbul'u okuyan kültürünü bilir, kültürünün insanı olur şuurunu yerleştirmek.

Kitap En İyi Arkadaşımız

İnsanın insanı anlamasının yolu kitaplardan geçiyor. Bilgi, duygu ve tecrübelerimizi geleceğe taşıyan ölümsüz eserler olan kitaplar ihtiyacımız ruhumuzun, gönlümüzün, zihnimizin aydınlığıdır.

Kitap okuma alışkanlığı okul öncesinden itibaren kazandırılmaya çalışılmalıdır. İnsana farklı açılardan bakma yeteneği kazandıran okuma alışkanlığı, günlük yaşamda karşılaşılan pek çok sorunun da çözümüdür. Ufkumuzu açan kitaplar, bizi biz kılan değerlerimizin edinilmesinde en büyük yardımcılarımızdır. Her iyi okur dünya medeniyetine kazandırılmış bir meşaledir. 

Her Mekânı Ayrı Bir Kültür Mirası

İstanbul, dünyanın en zengin tarihî kültürel mirasına ev sahipliği yapıyor. Fakat ne yazık ki tarihi kültürel eserlerimizi koruyamıyoruz; koruyamadığımız gibi zarar da veriyoruz. İstanbul, maalesef her geçen gün İstanbul olmaktan biraz daha uzaklaşıyor. Bunun en başta gelen sebebi de çocuklarımıza bir tarih ve şehir şuuru veremeyişimizdir. Eğer bu olumsuz gidiş devam ederse, gelecek nesiller İstanbul'un pek çok tarihi eserini fotoğraflarından seyretmek zorunda kalabilirler.

Şehir aynı zamanda bizim öğretmenimizdir; okuyarak ve gezerek ondan öğreneceğimiz sayısız bilgi vardır. İstanbul hakkında yazılmış kitapların okunması, tanımadığımız şehrimizin öğrenilmesinde en önemli yollardan biri olacaktır.

İstanbul'un tarihi ve kültürel değerlerini benimseyen, şehrini tanıyan, seven, koruyan öğrenciler yetiştirmek isteyen proje etkinliğinde öğrencilere İstanbul ile ilgili sorular soruldu ve cevap veren öğrencilere kitap hediye edildi.

19-09-201919-09-201919-09-201919-09-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.